
Poetka,
Urszula Kozioł, została laureatką najważniejszej polskiej nagrody dla ludzi pióra, Nagrody Literackiej Nike 2024. Statuetkę projektu Gustawa Zemły wręczono jej za poruszający tom zatytułowany „Raptularz” (Państwowy Instytuty Wydawniczy), w którym rozlicza się z życiem.
Warto z tej okazji przypomnieć, że znakomita poetka jest córką pary nauczycieli, Czesławy i Hipolita. Przyszła na świat 20 czerwca 1931 r. w Rakówce pod Biłgorajem.
- U nas wszyscy recytowali wiersze - wspominała w rozmowie z "Wyborczą" swój rodzinny dom. - I robili to świetnie. Mama była wielką aktorką. Z dziećmi przygotowywała spektakle. Zbierała je z różnych klas i razem tworzyli barwne rytuały. Tata też mówił wiersze.
W roku 1937 Hipolit Kozioł został kierownikiem szkoły powszechnej w Ruszowie w powiecie zamojskim, gdzie rodzinę zastała wojna. Gdy Niemcy wysiedlali miejscowość, rodzina przeniosła się do Krzeszowa w powiecie biłgorajskim. W okresie okupacji ojciec był czynny w tajnym nauczaniu, na tajnych kompletach uczyła się też przyszła poetka. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, od września 1944, Hipolit Kozioł organizował szkolnictwo w Zamościu. Urszula w tym mieście zdała maturę, a od roku 1950 studiowała polonistykę we Wrocławiu.
Po studiach i ona na 18 lat związała się z edukacją. Była polonistką, początkowo w liceum w Bystrzycy Kłodzkiej (1954-56), a następnie we Wrocławiu. W 1972 roku porzuciła wprawdzie zawód nauczyciela, ale przecież do szkół pisane jej było wrócić - już jako autorce analizowanych na lekcjach wierszy…
Piszę grochem o ścianę nie czytają
piszę głosem wołającego na puszczy nie słuchają
piszę palcem na wodzie nawet nie spojrzą
nie otwierają ust nie mrugną okiem
zakutani w te swoje kable jak kneble
w sznurki troki wtyczki do uszu do
podnoszenia brwi do breloczka tabletu smartfona
patrząc nie widzą słuchając nie słyszą
Źródło: NIE dla chaosu w szkole/FB
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>