Mitygacja, czyli spowolnienie, zatrzymanie zmian klimatu, przede wszystkim przez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Temperatura Morza Śródziemnego w 2023 roku osiągnęła symboliczną granicę 30 stopni, a w 2024 rekord ten został pobity o prawie dwa stopnie. To właśnie z rozgrzanego Morza Śródziemnego pochodzi ta woda, która właśnie spadła na Austrię, Czechy i jeszcze parę krajów, w tym również Polskę i Dolny Śląsk. Stamtąd wyparowała, bo ciepła woda silniej paruje. Ciepłe powietrze mieści w sobie więcej pary. Pod wpływem niższych temperatur ta para się skrapla i spada. Ocieplenie klimatu wiąże się z większą częstotliwością i większą intensywnością tego typu zjawisk pogodowych. Nad rozgrzanym morzem takie niże jak ten mogą stać się normą. A gdyby przychodziły co roku? Albo dwa razy do roku? Na planecie cieplejszej jeszcze o pół stopnia, stopień, a może dwa - to niemal gwarantowane.
Adaptacja to przystosowanie. Nie da się w nieskończoność podwyższać tam i wałów. Jak się właśnie przekonaliśmy, wobec takiego żywiołu hydrotechnika bywa bezsilna. Tego się nie da zatrzymać. Nie chodzi o to, żeby z nich całkowicie zrezygnować, one też mają swoją ważną funkcję w niektórych miejscach. Ale rzeki muszą mieć przestrzeń, naprawdę dużo przestrzeni, gdzie mogą zwolnić, wsiąknąć, rozładować energię. Poldery, łąki, bagna, mokradła, szuwary, łęgi, lasy zalewowe to nasza ochrona przeciwpowodziowa. W czasach zmian klimatu powinniśmy zostawić rzece jeszcze więcej miejsca, jeszcze więcej przestrzeni. Wtedy też wały i zapory dadzą radę. Tymczasem trend jest odwrotny, te tereny są zajmowane, zabudowywane, zamieniane na pola uprawne. Wycinka górskich lasów przyspiesza jeszcze spływ. Robimy wszystko odwrotnie niż wymaga tego sytuacja. W podręczniku do geografii do klasy szóstej znalazłam taką definicję, że powódź to wezbranie, które przynosi szkody materialne. Jak woda może się rozlać, wezbrać, żeby było jak najmniej szkód?
Na zdjęciu rekord z Cigacic nad środkową Odrą. Czekamy na wodę.
Źródło: Marta Jermaczek-Sitak/fb
Kolejne upomnienie POLREGIO
Wicemarszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski kolejny raz wezwał władze POLREGIO do poprawy jakości usług realizowanych przez przewoźnika.
W środę, 25 września ...
<czytaj dalej>Finisz spotkań w ramach BO 2025
Spotkaniem na Zakanalu zakończyliśmy spotkania dyskusyjne dla rejonów w Budżecie Obywatelskim 2025. Nie oznacza to jednak końca naszej obywatelskiej sztafety ...
<czytaj dalej>Stan klęski żywiołowej
Wojewoda Lubuski podaje do publicznej wiadomości Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski ...
<czytaj dalej>Przedsięwzięcia w CEZiB
Publikujemy informację Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim.
Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w byłym Zespole Szpitalnym przy ...
<czytaj dalej>