Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w Lubuskiem.
Dzisiaj, tj. 15 września 2024 r. do jutra tj. 16 września 2024 r. do godziny 6.00 rano - obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia o intensywnych opadach deszczu dla powiatu krośnieńskiego, nowosolskiego, wschowskiego, zielonogórskiego, żagańskiego, żarskiego i m. Zielona Góra.
Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów do 45 mm.
Obserwuje się tendencję wzrostową stanów wód, związaną ze spływem wód opadowych.
Obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia na obszarze rzeki Bóbr od Pilchowic do ujścia do Odry oraz Kwisy od Leśnej do ujścia do Bobru.
Według prognoz IMGW stany alarmowe mogą zostać przekroczone w Żaganiu i Szprotawie – rzeka Bóbr oraz w Przewozie – rzeka Nysa Łużycka.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego prowadzi bieżący monitoring sytuacji w ościennych województwach, ściśle współpracuje z właściwymi terytorialnie RZGW, IMGW, służbami KW PSP, WOT i powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego. Dodatkowo na bieżąco monitoruje sytuację na rzekach oraz zbiornikach wodnych.
Sytuacja hydrologiczna w województwie lubuskim - stan na 15.09.2024 r., godzina 6.00.
W Lubuskiem stany ostrzegawcze zostały przekroczone w trzech miejscach, na dwóch rzekach:
Na Bobrze - w Żaganiu oraz Szprotawie. W Szprotawie obecnie stan wody to 222 cm - stan ostrzegawczy to 200 cm a, do stanu alarmowego brakuje 28 cm. W Żaganiu jest podobnie – stan wody jest między stanem ostrzegawczym a alarmowym.
Na Kwisie przekroczony jest stan ostrzegawczy – na stacji w m. Łozy woda utrzymuje się między stanem ostrzegawczym a alarmowym.
Zarówno Bóbr jak i Kwisa to rzeki górskie, o dużym spadku. Kwisa jest lewym dopływem Bobru, a Bóbr wpływa do Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego.
Według prognoz IMGW w Żaganiu i Szprotawie – rzeka Bóbr oraz w Przewozie – rzeka Nysa Łużycka mogą zostać przekroczone stany alarmowe.
Dzisiaj po godzinie 4 rano został uruchomiony zbiornik Racibórz Dolny i przyjmuje wezbrane wody rzeki Odry.
W Lubuskiem sytuacja na Odrze jest stabilna:
w Słubicach stan ostrzegawczy dla Odry to 360 cm, a teraz są 132 cm.
Warta – w Gorzowie Wlkp. stan ostrzegawczy to 390 cm, jest 191 cm,
Noteć – w Santoku stan ostrzegawczy to 250 cm, a obecnie mamy poziom 39 cm,
Obra w Bledzewie – stan ostrzegawczy to 200 cm, a jest teraz 110 cm.
Jesteśmy w gotowości - służby Wojewody Lubuskiego zapewnią bezpieczeństwo Lubuszanom, a nasi strażacy już teraz ratują ludzkie życie i minie w okolicach Kłodzka - należy im się najwyższy wyraz uznania – dziękujemy.
Źródło: Lubuski Urząd Wojewódzki/FB
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Kolejne upomnienie POLREGIO
Wicemarszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski kolejny raz wezwał władze POLREGIO do poprawy jakości usług realizowanych przez przewoźnika.
W środę, 25 września ...
<czytaj dalej>Finisz spotkań w ramach BO 2025
Spotkaniem na Zakanalu zakończyliśmy spotkania dyskusyjne dla rejonów w Budżecie Obywatelskim 2025. Nie oznacza to jednak końca naszej obywatelskiej sztafety ...
<czytaj dalej>Stan klęski żywiołowej
Wojewoda Lubuski podaje do publicznej wiadomości Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 września 2024 r. w sprawie wprowadzenia stanu klęski ...
<czytaj dalej>Przedsięwzięcia w CEZiB
Publikujemy informację Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim.
Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w byłym Zespole Szpitalnym przy ...
<czytaj dalej>