czwartek 25 lipca 2024     Jakub, Krzysztof, Walentyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
O tych, którzy dodali Gorzowowi Wielkopolski
eGorzowska - 13943_zmmHmRAj5igwwUW4TZOV.jpgGorzów Wielkopolski... skorupka mądrzejsza od Kury?

Ludzie, którzy przybyli tutaj po wojnie na każdym kroku spotykali szyldy i napisy na domach w języku niemieckim. W mieszkaniach, które zasiedlali, znajdowali niemieckie książki i prasę. Nigdzie nie było śladu Polski. Wszyscy znali gehennę wojny, przesiedlenia, wysiedlenia. Wielu z nich po przybyciu do niemieckiego miasta bało się powrotu Niemców. Ludziom przybywającym do poniemieckiego Lansberga pierwsze nieoficjalne nazwy nic nie mówiły.

W 1946 roku Komisja Ustalania Nazw Miejscowości administracyjne nadała nazwę Gorzów Wielkopolski. Zwolennicy zmian, drugi człon nazwy Gorzowa łączą chyba ze wszystkim. Zapomnieli o jednym, to od nazwy Wielkopolski pochodzi nazwa kraju leżącego w Europie o nazwie Polska. To właśnie nazwanie rodzącego się miasta WIELKOPOLSKIM, mówiło przybywającym tu przesiedleńcom, osadnikom, o rodzącej się polskości na bruku niemieckiego Landberga. Kim są "ojcowie pomysłodawcy" wygumkowania Wielkopolski, wiemy, podpisali się pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji. Negują to, co uchwaliła Komisja Ustalania Nazw Miejscowości. Na jej czele stał prof. Stanisław Srokowski z Warszawy (geograf). W jej składzie znaleźli się trzej językoznawcy: prof. dr Kazimierz Nitsch, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, prof. Mikołaj Rudnicki z Poznania, prof. dr Witold Taszycki z Krakowa. Jeżeli ktoś chce, to biografie i osiągnięcia tych profesorów są w internecie, podobnie jak biografie "tylko Gorzowskich" zwolenników zmian...
Tak jakoś nasunęło mi się stare polskie przysłowie: "Jajko mądrzejsze od kury"...

Źródło: Dorota Kawczyńska/FB

 
Inny komentarz
Prezydent w trakcie "debaty" na temat zmiany nazwy miasta w TVP3 zapowiadał, że w trakcie konsultacji poznamy również minusy zmiany nazwy miasta. Potem miasto wybrało ekspertów, którym nie można zarzucić braku wiedzy eksperckiej, niemniej do dziś dnia nie usłyszałem wprost o jakimkolwiek minusie. Minusów jest kilka, "chwilowa" dezorientacja, że był Wielkopolski a teraz go nie ma, niezadowolenie zwolenników pozostawienia tej nazwy, ale też koszty. I to ostatnie wygląda najciekawiej.

Zwolennicy w mediach ogólnopolskich mówili, że koszty to maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych, potem doszli do kwoty kilkuset tysięcy. To nie buduje zaufania i nie wygląda na profesjonalne podejście do tematu.

Urząd Miasta podaje kwotę bodajże niespełna 600 tys. zł kosztów samego UM + spółek i instytucji w zarządzie miasta. Zdaniem zwolenników to kwota nieistotna przy miliardowym budżecie miasta. Tylko są mieszkańcy, dla których te 600 tys. oznacza nową drogę, na którą czekają OD DEKAD. Plus dziesiątki kilometrów dróg gruntowych na terenie miasta, które nigdy asfaltu nie widziały, o chodniku nie wspomnę.

Kosztów firm rzetelnie nikt nie jest w stanie nawet oszacować. Urząd Miasta wysłał zapytania do 100 firm, odpisało kilkanaście. 100 firm, kiedy w Gorzowie zarejestrowanych jest ich przynajmniej 17 TYSIĘCY. I na tej podstawie robi się prognozę. To również nie buduje zaufania i nie wygląda na rzetelną analizę.

Trochę mi to przypomina nasze gorzowskie inwestycje. Teraz mamy etap wnioskowania o środki, pokazuje nam się piękną wizualizację, jak to będziemy dumnym, kwitnącym gospodarczo miastem, z którym wszyscy będziemy się identyfikowali. A po zmianie przyjdzie etap "powykonawczy", kiedy faktycznie poznamy koszty i to, jak nam to wyszło. Tylko wtedy nie będzie można już tego cofnąć czy ograniczyć kosztów. Ktoś zapisze się na kartach historii kosztem wszystkich mieszkańców.

Widzę dwa plusy zmiany nazwy: będzie krócej się pisało i będzie spójnie, ale czy to jest warte tych kosztów? No nie wiem. Tak jak teraz mamy pewien kompromis. Wszyscy wiedzą, że jest Gorzów Wielkopolski, ale nikt nikogo nie gani za to, że posługuje się samym Gorzów. Nie zazdroszczę Radnym głosowania nad tą zmianą. Mówi się, że niewygodne politycznie decyzje podejmuje się w pierwszym roku rządzenia. Aby do następnych wyborów wyborcy zapomnieli. Mam przeczucie graniczące z pewnością, że niejeden mieszkaniec o tej decyzji pamiętać będzie.

PS
Po doświadczeniu konsultacji na żywo, mam nieodparte uczucie, że to nie konsultacje, a po prostu wykład, gdzie jedyną słuszną wizją jest "zmieńmy".

Paweł Iwanowski25 czerwca 2024 14:49, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Z całym szacunkiem, ale to co jest napisane powyżej jest tylko opisem fragmentu historii Gorzowa (mam na myśli cytowaną wypowiedź p.Kawczyńskiej). I tylko tyle. A przecież trzeba spojrzeć jeszcze na to, co było przed 1946 rokiem i - co najważniejsze - jaki jest obecny stan. A OBECNIE nie mamy jako miasto NIC WSPÓLNEGO Z przymiotnikiem WIELKOPOLSKI. Gdyby dzisiaj ktoś spytał 1000 losowo wybranych Polaków, z czym kojarzy im się słowo "wielkopolski", 999 osób odpowiedziałoby, że z Poznaniem lub województwem wielkopolskim. A jedna osoba miałaby może inne skojarzenia. Byłby to taki wyjątek od reguły.
Swoją drogą zabawne są te internetowe próby dyskursu historycznego. Jakoś nikt nie potrafi odważnie stwierdzić, że prof. Rymar czy p.Piotrowski kłamią czy choćby mijają się z prawdą. Dlaczego? Ano dlatego, że nie mijają się z prawdą tylko mówią jak jest w rzeczywistości. Warto o tym pamiętać.

Anonim_1631, 25.06.2024, 19:32, 176.221.124.215 ##

Dość szastania pieniędzmi, naszymi pieniędzmi, bo kilku zgranych działaczy chciało się"przypomnieć". Są ważniejsze sprawy. Dworcowa, partactwo widać gołym okiem, ciągłe poprawki, teraz przy kolejowej przychodni, wczesniej przy dworcu. Ale co tam, frajerzy, zwani mieszkańcami zapłacą w podatkach, opłatach czy daninach. Prezydencie Miasta, skończ tą "szopkę". Nie ma kasy na expertów i na wymianę dokumentów czy tablic.Rozwiązać to towarzystwo wzajemnej adoracji i zająć się rozwojem miasta, kładka, obniżanie czynszów, byłe Słońce, Arsenał, stary Dom Towarowy, sklepy w centrum-puste. Miasto czy z nazwą" Wielkopolski" czy bez zwija się. Dociera to do was?. Może mieszkańcy Zawarcia zawiażą inicjatywę zbudowania 2 kładek, będzie to pożyteczniejzze niż nazwa miasta. Zobaczymy przy okazji jakie autorytety poprowadza debaty.i jak wesprze te inicjatywy miasto.
Anonim_3369, 25.06.2024, 22:41, 83.23.109.239 ##

11. henryka woźniaka bo to jego autorstwo tego skarakanionego pomysłu
Anonim_9834, 26.06.2024, 01:32, 37.248.153.92 ##

Były też głosy zarzutu. Dlaczego nie ma wyraźnej sugestii ? Zmieniać, czy nie zmieniać nazwę miasta. To świadczy o obiektywnym podejściu prelegentów, któży pozostawili decyzję mieszkańcom.
Anonim_9262, 26.06.2024, 01:40, 37.248.201.35 ##

Wszędzie krytyka prezydenta, ale go wybrali. Gorzów w pigułce :-)
Anonim_7489, 26.06.2024, 08:37, 161.69.67.43 ##

Też mam wrażenie, że to spektakl, a wszysko jest już ustalone
Jarosław , 11.07.2024, 21:45, 77.218.228.34 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trwa nabór wniosków
Informujemy, iż w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA do 31.07.2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Funduszy Małych Projektów INTERREG VIA ... <czytaj dalej>
Piesze pielgrzymki do Częstochowy
W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Pierwsza z nich, czyli pielgrzymka duszpasterstwa rolników, odbyła się ... <czytaj dalej>
Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata Dusińska. - Arena Gorzów z fazy rozpoczęcia działalności, która zresztą udała ... <czytaj dalej>
Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Siuda Sebastian Masaż Leczniczy

ul. Widok 1 a, Gorzów Wlkp.
tel. 723 471 309
branża: Masaż <czytaj dalej>
"Malart" Tomasz Suszka

ul. Warszawska 87 lok. 15, Gorzów Wlkp.
tel. 606 114 836
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
"Oib" Obsługa Inwestycji Budowlanych Adam Szkiłądź

ul. Kosynierów Gdyńskich 33, Gorzów Wlkp.
tel. 601 773 884
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Co się stanie z Gorzowem Wielkopolskim
Pomysł wyrzucenia z nazwy miasta przymiotnika Wielkopolski rozpala do czerwoności. Szczególnie zwolenników. I choć to oni oskarżają adwersarzy o ataki, to prawda jest taka, że sami je sprowokowali. Bo zarówno ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności
Jak informuje Prawo.pl, nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej ... <czytaj dalej>
admin ego:
Blisko szwedzkiej granicy
Fagerås Vacation Colony Paintball, czyli Kolonia Wakacyjna Fagerås w Rakkestad ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1892:
w Szwecji byłem kiedyś 2 albo trzy dni - oczywiście rowerkiem - objechałem region Blekinge z jego stolicą i portem Karlskrona. Spotkałem tam pol <czytaj dalej>
Anonim_1892:
Już blisko, co raz bliżej domku...
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4697:
Z tą zmianą nazwy miasta, to refleks godny szachisty klasy premium. Gorzów od dawien dawna nie leży w Wielkopolsce. Za przykład podaję Dębno ni <czytaj dalej>
Maria :
Co za podróż.Jak to wszystko zapamiętać. Piękna relacja i Cysia w kapeluszu. <czytaj dalej>
Anonim_5564:
Jestem za tym aby pozostał nadal Gorzów Wielkopolski. Tu się urodziła, Tu ukończyłam szkolt .i 30 lat pracowałam Tu i nie wyrażam zgody na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej