środa 12 czerwca 2024     Janina, Jan, Onufry
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
List otwarty Stowarzyszenia Mediów Polskich
Wyjęte z Internetu
eGorzowska - 13865_jLOx4nCD5xrNxrPkLnD.jpgLIST OTWARTY STOWARZYSZENIA POLSKICH MEDIÓW SKIEROWANY DO DZIENNIKARZY, WYDAWCÓW I CZYTELNIKÓW.

Zapoznaliśmy się z listem otwartym Rady Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP), skierowanym do pana Donalda Tuska, premiera RP, będącym sprzeciwem wobec wyeliminowania przewodniczącego KRRiT z prac na rzecz ładu medialnego.

Z szacunkiem odnosimy się do członków SDP oraz innych organizacji samorządu dziennikarskiego.

Wszyscy poświęcamy się pracy niezwykle ważnej dla wspólnego dobra. Realizujemy prawo obywateli naszego kraju do informacji, krytyki oraz społecznej kontroli. Wiemy, że bez otwartej i jawnej debaty publicznej toczonej w możliwie najszerszym spektrum mediów nie przetrwa żadna demokracja.

Niezależnie od różnic jakie nas dzielą, w imieniu reprezentowanej organizacji samorządu dziennikarskiego, jakim jest Stowarzyszenie Polskich Mediów, uznajemy za uzasadnione odnieść się do w/w listu otwartego, mimo tego, iż wiemy, że SDP jest reprezentantem mniejszości środowiska dziennikarskiego.

Szczególnie w ciągu ostatnich 8 lat stanowisko zajmowane przez kierownictwo SDP daleko odbiegało od troski o wysokie standardy etyki dziennikarskiej i przyszłość zawodu dziennikarza.

Kiedy rządzący partyjni funkcjonariusze bez pardonu atakowali media, które wyrażały odmienne od rządu stanowiska, SDP nigdy nie stanęło w ich obronie i nie domagało się uwzględnienia wielu słusznych postulatów. Kierownictwo SDP stało się politycznym zapleczem partii rządzącej a nie reprezentantem dziennikarzy i mediów. Potwierdzeniem tego było obdarzenie przez partię rządzącą hojnymi zleceniami wybranych „przedstawicieli" tej organizacji. Zatem nic dziwnego, że zmiana władzy jest dla SDP wyjątkowo trudna do zaakceptowania.

List otwarty, do którego się odnosimy, wywołuje w środowiskach wolnych mediów oburzenie.

Stanowczo sprzeciwiamy się angażowaniu przedstawicieli samorządu dziennikarskiego w kolejne polityczne manifesty.

W ciągu ośmiu minionych lat mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym zamachem na niezależnych od władzy dziennikarzy i media. Zamach ten był popierany przez zarządy SDP.

Dzisiaj, kiedy Sejm, Senat oraz rząd RP podejmują działania mające na celu przywrócenie stanu równowagi w mediach, a zwłaszcza mediach publicznych, głos SDP w obronie przewodniczącego KRRiT stanowi dalszą kompromitację uczciwości zawodowej oraz zasad prawa i sprawiedliwości w systemie demokratycznym.

Sygnatariusze wspomnianego listu otwartego to głównie prominentni funkcjonariusze mediów, którzy pracowali na zlecenie partii rządzącej przez 8 długich lat.

Obecnie potrzebne są działania rządu RP, by publicznie dokonać podsumowania tego okresu w postaci nakreślenia czytelnej mapy mediów, które korzystały ze środków budżetowych i pieniędzy ze spółek skarbu państwa, na służalcze i stronnicze działania na rzecz rządzących polityków i kandydatów do Sejmu, samorządu terytorialnego czy do Parlamentu Europejskiego. Niedopuszczalna jest zresztą praktyka tuszowania przestępstw i afer.

Społeczeństwo powinno poznać pełną informację na temat tych niegodziwości.

KRRiT bezprawnie blokuje środki

Naszym zdaniem, jednostronne pozbawianie mediów publicznych przewidzianych prawem funduszy, pochodzących od odbiorców, przez przewodniczącego KRRiT jest próbą politycznej zemsty. Niegodnym jest to, że uprzywilejowani sygnatariusze listu, czerpiący do tej pory wielkie finansowe korzyści popierają łamanie prawa.

Ranga wyborów do Parlamentu Europejskiego 09.06.2024

W świetle złożonej sytuacji na świecie i w Europie gorąco apelujemy do wszystkich mediów, by w ostatnich dniach kampanii zachęcały swoich odbiorców do licznego udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 09.06.2024 roku.

Pełna treść listu otwartego skierowanego do dziennikarzy, wydawców i czytelników znajduje się na stronie Stowarzyszenia Polskich Mediów www.polskiemedia.org.

Z wyrazami szacunku

Marek Traczyk
w imieniu Zarządu
Stowarzyszenia Polskich Mediów

6 czerwca 2024 19:43, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


A przeciw cenzurze w mediach, ograniczaniu wolności wypowiedzi, niskiemu poziomowi tzw." dziennikarstwa, kpiny z czytających czy manipulacjom to już nie protestują? A, bo my mamy czytać i chwalić, jak w " 1984" Orwela. ZENADA I WSTYD, widzimy w mediach rzetelnych dziennikarzy.
Anonim_7563, 06.06.2024, 19:54, 31.60.98.7 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Piknik Europejski w Gorzowie
Zapraszamy do Gorzowa na Piknik Europejski! Świętujemy 20-lecie Polski w UE. Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński zaprasza na kolejny piknik z ... <czytaj dalej>
W czwartek Boże Ciało
W najbliższy czwartek 30 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Al-Da" Sklep Wielobranżowy Alicja Tłoczyńska

ul. Bohaterów Westerplatte 33 /1, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>
"Iks" S.C.

ul. Sikorskiego 27, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Alkohole - detal <czytaj dalej>
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Dyrekcja

ul. Sikorskiego 107, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 70 77
branża: Biblioteki, czytelnie <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« czerwiec 2024 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0598a.jpg
admin ego:
Zmiana nazwy miasta
Drodzy Mieszkańcy - właśnie garstka ludzi decyduje o Was, bez ... <czytaj dalej>
admin ego:
Z Tallina do Helsinek
Jest 5:44. Wypływamy z Tallina do Helsinek. Prom miał ruszyć ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
B. Mierzwa :
Zdecydowanie jestem za tym aby Gorzow Wielkopolski pozostał Gorzowem Wielkopolskim. Tu się urodziłem, tu chodziłem do szkół, tu pracowałem i tu <czytaj dalej>
Anonim_4752:
Czy tam ktokolwiek w ogóle mówił o korzyściach że zmiany nazwy? Bo jak czytam o pitoleniu JMR albo wywodach na temat zamalowywania, to nie widzę <czytaj dalej>
Anonim_5678:
Ludzie, nie widzicie, że to temat zastępczy? Że promują się osoby nie z Gorzowa lub mające poczucie niższości, że kojażeni są z Wielkopolsk <czytaj dalej>
Anonim_8245:
Właśnie Pani redaktor powinno zależeć, aby naszemu miastu niepotrzebne było dookreślenie. Gorzów ze swoim bogactwem kulturowym,historią, geogr <czytaj dalej>
Anonim_4837:
Gorzów Wielkopolski- kropka nie jest potrzebna <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej