„Ludzie ludziom ten zgotowali los” - Zofia Nałkowska.
Pozwolę sobie przypomnieć rok 1939, kiedy to na Polskę napadły dwa kraje: Niemcy i Rosja. Byliśmy wówczas w dość wątłym sojuszu z Francją i Wielką Brytanią. Co ciekawe, gdy zaczęły się rozmowy z sojusznikami ówczesny polski minister spraw zagranicznych Józef Beck powiedział swoim rozmówcom: „Zdaję sobie sprawę, że jeśli Niemcy zaatakują Polskę, to wy raczej nam nie pomożecie. Pan natomiast zdaje sobie sprawę, że jeśli Niemcy zaatakują Francję czy Wielką Brytanię, to my na pewno dotrzymamy umów i zaatakujemy ich od wschodu”. Społeczeństwo we Francji mawiało wtedy, że nie chcą umierać za Gdańsk. W rezultacie wojna ich też nie ominęła. Ani Francji, ani Wielkiej Brytanii. Dopiero po II wojnie światowej Zachód zdał sobie sprawę, że Rosja ma w sobie wielką siłę niszczącą.
Już dwa lata trwa okrutna wojna w Ukrainie. Dobrze znać historię Rosji, zwłaszcza bolszewickiej i sposoby zdobywania władzy w krajach podbitych. Najczęściej na Kremlu tworzono tzw. rząd danego kraju. W przypadku Polski w roku 1920 była to grupa Marchlewskiego, Dzierżyńskiego i paru innych degeneratów, a w roku 1945 Bierut, Gomułka, Osóbka-Morawski i Wanda Wasilewska. Instalowano taki rząd siłą i również siłą niszczono wszelką opozycję. Nazywano ten ruch „niesieniem bratniej pomocy uciemiężonemu narodowi polskiemu”. „Bratnim narodom” najpierw serwowano rzeź.
Wyczerpany w roku 1945 wojną Zachód nie ingerował. Przyszedł rok 1989, a wraz z nim wiosna ludów, która zaczęła się w Polsce rozmowami „Okrągłego stołu” i powstaniem pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego. Za Polską ruszyła lawina. Wówczas to spod wpływów sowieckich wyzwoliły się najpierw wszystkie państwa, które znalazły się w obszarze zagarniętym przez Stalina. O swoją tożsamość zaczęły walczyć nawet malutkie narody, które siłą wcielono do Sowietów. Wtedy wolność odzyskały: Litwa Łotwa, Estonia, Gruzja, Armenia i jedyne duże państwo Ukraina, której marzenia o niezależnym bycie kiełkowały już w drugiej połowie XIX wieku.
Gdy po roku 1990 rozpadał się Związek Radziecki, po raz pierwszy w historii 19 listopada 1990 Rosja i Ukraina podpisały traktat o wzajemnym uznaniu suwerenności i przebiegu granicy. Pierwszy raz w dziejach Rosja uznała w ten sposób polityczną odrębność Ukrainy. Gwarancje dla wolności nowego bytu politycznego Rosja i kraje zachodnie podpisały dekretem z 1 grudnia 1994 roku. W tamtym czasie Rosja po prostu była słaba. Ponadto Zachód, mierzący ten dziki kraj swoimi kryteriami, uwierzył, że można ich ucywilizować. To nie ta nacja. Polska, podobnie, jak i inne podbite przez tę dzicz ze wschodu kraje, doskonale zna ich mentalność, którą w roku 1944 znakomicie opisał żołnierz i poeta Szarych Szeregów, Józef Szczepański, gdy stali u wrót powstańczej Warszawy:
„Czekamy ciebie, ty potęga tłumu zbydlęciałego pod twych rządów knutem
czekamy ciebie, byś nas zgniotła butem swego zalewu i haseł poszumu.
Czekamy ciebie, ty odwieczny wrogu, morderco krwawy tłumu naszych braci,
czekamy ciebie, nie żeby zapłacić, lecz chlebem witać na rodzinnym progu.
Żebyś ty wiedział, dziadów naszych kacie, sybirskich więzień ponura legendo,
jak twoją dobroć wszyscy tu kląć będą, wszyscy Słowianie, wszyscy twoi bracia”.
Dziś bestialsko mordują Ukraińców. Giną dzieci, kobiety, starcy. Giną też żołnierze. Pamiętajmy, że ci sami Rosjanie jeszcze niedawno gwarantowali Ukraińcom pokój. Kiedy się skończy to straszne szaleństwo? Jak widać na zdjęciu poniżej. Rosjanie sami nie potrafią zbudować dobrobytu swego narodu, za to innym narodom niosą zniszczenie, głód i okrucieństwo.
Wiesław Pietruszak
foto FB
W sprawie granicy polsko-niemieckiej
Publikujemy list marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego do minister spraw wewnętrznych RFN.
Pani
Nancy Faeser
Minister Spraw Wewnętrznych
Republiki Federalnej Niemiec
Szanowna Pani Minister,
Województwo Lubuskie ...
<czytaj dalej>Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ...
<czytaj dalej>Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ...
<czytaj dalej>Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>