wtorek 21 stycznia 2025     Agnieszka, Inez, Jarosław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Drzewa pamięci w Lubostroniu
eGorzowska - 11189_hVo5BEM8sMGTqbszWBc.jpg

Po Krzysztofie Pendereckim, przedstawicielach firmy Lafarge oraz Filharmonii Pomorskiej, Elżbieta, dwie Jolanty, Barbara i Hanna zostały fundatorkami drzew, które przy okazji Święta Niepodległości zasadziły w otoczeniu pałacu w Lubostroniu. Drzewa są specjalne, wybrane z listy konserwatora przyrody. To on wskazuje gatunki i miejsce nasadzenia w ponad 200-letnim parku, który w 2017 r. ucierpiał w wyniku potężnych wichur, jakie przeszły przez ten od zawsze polski skrawek pałuckiej ziemi.

Kiedy w sierpniu 2017 r. przez Polskę przetoczyły się wichury, pisały i mówiły o tym wszystkie media. Były ofiary śmiertelne, ogromne zniszczenia domów, upraw na polach, drzew w lasach i parkach. W liczącym wówczas niemal 200 lat parku przy pałacu w Lubostroniu z 2 na 3 sierpnia zniszczeniu uległo około 200 drzew.
- Ale to było nic w porównaniu z drugą wichurą, która dotarła do nas po dziesięciu dniach, z 11 na 12 sierpnia – wspomina dyr. pałacu w Lubostroniu Andrzej Budziak. – Tego nie da się opisać. Nawet zdjęcia nie oddają ogromu szkód, jakie wyrządził żywioł. W sumie straciliśmy prawie 1300 okazów, w tym najstarsze pomniki przyrody. Nie wiedzieliśmy, co z tym zrobić. To była ponad połowa drzewostanu – dodaje.

Wydawać by się mogło, że takie straty są nie do odrobienia. Na szczęście, dyrektor i pracownicy tej samorządowej od 2013 r. instytucji województwa kujawsko-pomorskiego to ludzie, którzy tworzą prawdziwą rodzinę, a o pałac i park dbają jak o własny dom. Udało się im pozyskać ok. 3 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, by odbudować ten piękny park. Dziś niektóre aleje zostały już odtworzone, a spacerując nimi, można przysiąść na ławkach, które wykonano z wiatrołomów. Na całym terenie widać ślady tragicznej wichury nie tylko w połamanych sterczących gałęziach drzew, ale też w swoistych rzeźbach przypominających bramy, które ustawiono na pamiątkę kataklizmu sprzed czterech lat. Są też tablice informacyjne z cytatami odnoszącymi się do tego tragicznego wydarzenia oraz kody QR, po zeskanowaniu których usłyszycie wzruszające historie o tym miejscu.



Park wokół pałacu to 40 ha ziemi. Drugie tyle znajduje się poza ogrodzeniem. Powstał na zlecenie hrabiego Fryderyka Skórzewskiego, na terenie folwarku Piłatowo. Został zaprojektowany w stylu angielskim, a zajął się tym architekt krajobrazu Teichert. Od 1800 r. park z pałacem tworzy całość nazwaną przez właściciela „sercu lubym ustroniem”, czyli Lubostroniem, który już w tamtych czasach stał się ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego. Gościł w swoich progach ludzi nauki i sztuki, przedstawicieli polskich i europejskich rodów arystokratycznych. Do dziś jest w regionie centrum promocji dziedzictwa narodowego, upowszechniania kultury i sztuki.

Pałac i otaczający go zespół parkowy, to perła klasycystycznej architektury. W tym miejscu realizuje się projekty kulturalne i artystyczne, wystawy, warsztaty, sympozja, spotkania literackie czy koncerty. Przed kilkunastu laty odwiedził to miejsce maestro Krzysztof Penderecki, który zachwycił się nim i podarował kilka drzew do nasadzeń.
- Jedno sam wkopał. To czarna sosna. Proszę spojrzeć, jak pięknie rośnie, choć była mniejsza niż te obok – opowiada dyr. Andrzej Budziak i zdradza tajemnicę: - Mistrz Penderecki najpierw wrzucił do przygotowanego dołu kopę jaj, a wiadomo, że w jajku jest wszystko. To symbol życia.



W 2006 r. Krzysztof Penderecki nie mógł wiedzieć, że za 11 lat lubostroński park zostanie tak spustoszony, ale to, co zrobił, sadząc drzewo, przy którym znajduje się kamień z pamiątkową tabliczką, z pewnością zainspirowało tych, którzy rok temu ufundowali dwa kolejne drzewa, a miesiąc temu Elżbietę, która z zachodu Polski przyjechała w pałucki rejon na konferencję.

- Szukałam miejsca na nocleg i w Internecie pokazał się pałac w Lubostroniu. Spędziłam tu noc, a potem poznałam to miejsce od strony parku i prześledziłam jego historię – wyjaśnia. – Kiedy zobaczyłam niedawno posadzone drzewa z tabliczkami, pomyślałam, że chętnie ufunduję kolejne, które zadedykuję zmarłemu ojcu.

Podobną decyzję podjęły jej koleżanki, a wkrótce również – nieco okrężną drogą przez Gorzów – wieść dotarła do Barbary Olszewskiej z Bydgoszczy.
- Bardzo mnie zainteresowała ta idea i natychmiast skontaktowałam się z pracownicą pałacu. Ustaliłyśmy, że zakupię dwa drzewa: jedno pamięci męża, drugie – ojca – wylicza.
Wybrała dwa dęby, które posadziła obok siebie w jednej alei. Nieco dalej wkopano dąb Jolanty, a nad stawem dwa derenie: Elżbiety i drugiej Jolanty. Sadzenie odbyło się 12 listopada przed południem.



Dzień wcześniej, w świąteczny wieczór, panie uczestniczyły w zorganizowanym w pałacu Koncercie Nadzwyczajnym z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Zorganizowano go w ramach 40. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. W Sali Rotundowej odbył się najpierw recital fortepianowy. Jacek Szczepański wykonał utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. W drugiej części prof. Małgorzata Grela zaśpiewała Pieśni Ignacego Jana Paderewskiego, a muzyczne interpretacje tekstów Adama Mickiewicza i Adama Asnyka wykonały studentki Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Roksana Korban i Edyta Adamek. Akompaniował im Michał Kuzimski. Nie zabrakło również śpiewania z publicznością znanej piosenki „O mój rozmarynie”.
- Na szybko zdecydowaliśmy, że za rok zorganizujemy taki właśnie koncert, w którym zaprosimy państwa do wspólnego śpiewania wszystkich utworów – powiedziała prowadząca wieczór Urszula Guźlecka.



Finałem uroczystego spotkania była wspólna kolacja, na którą dyrektor zaprosił artystów i fundatorki nowych nasadzeń. Następnego dnia oprowadził panie po parku i opowiedział, jak od z górą 20 lat radzi sobie z przywracaniem świetności Lubostronia, wybudowanego przez Polaka i zawsze pozostającego polskim. Dziś w komnatach pałacu można znaleźć nocleg, a w Sali Rotundowej słuchać koncertów, których ideą jest podtrzymywanie patriotyzmu. Można też urządzić tam sesje zdjęciowe albo uczestniczyć w wydarzeniach artystycznych. Obecnie na zewnątrz budynku znajduje się wymowna w swej symbolice wystawa prac Czesława Podleśnego „Homo Gedanensis”. Jest też w pałacu miejsce, w którym warto oddać się refleksji czy modlitwie. To pięknie zachowana i odrestaurowana kaplica. Znajduje się w piwnicy i ma swój niepowtarzalny klimat. Wynajmuje się ją również na prywatne uroczystości.

I choć pandemia nieco wyhamowała wszelkie działania, to pałac w Lubostroniu jest otwarty na ludzi, którzy zatrzymują się tam nie tylko z powodu świąt czy tradycyjnej kuchni serwującej m.in. gęsinę, ale też trafiają przypadkiem, a spacerując alejami utworzonego przed wiekami parku, wyobrażają sobie, jak tu się wówczas żyło. Skłaniają się też do pomocy temu miejscu, fundując kolejne drzewa jako dowody pamięci o swoich bliskich. Mam nadzieję, że będzie to początek pięknej idei i wkrótce przejdziemy się w pełni odtworzonymi alejami parkowymi, wspominając nie tylko tragiczne wydarzenia z sierpnia 2017 r., ale przede wszystkim tych, o których pamięć zostanie utrwalona w posadzonych drzewach i dedykowanych pamiątkowych tabliczkach.

Tekst i foto Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/33

, zdjęcie 2/33

, zdjęcie 4/33

, zdjęcie 5/33

, zdjęcie 6/33

, zdjęcie 8/33

, zdjęcie 9/33

, zdjęcie 11/33

, zdjęcie 12/33

, zdjęcie 13/33

, zdjęcie 14/33

, zdjęcie 15/33

, zdjęcie 16/33

, zdjęcie 17/33

, zdjęcie 18/33

, zdjęcie 19/33

, zdjęcie 20/33

, zdjęcie 21/33

, zdjęcie 22/33

, zdjęcie 23/33

, zdjęcie 24/33

, zdjęcie 25/33

, zdjęcie 27/33

, zdjęcie 28/33

, zdjęcie 29/33

, zdjęcie 30/33

, zdjęcie 31/33

, zdjęcie 32/33

, zdjęcie 33/33
 


13 listopada 2021 16:43, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Maria w dniu 14.11.2021, 08:15 napisał(a):
Pomysł na sadzenie drzew nie nowy ale jakże ciągle aktualny.Tylko przyklasnąć organizatorom i fundatorom.A otoczenie śliczne. Zdjęcia rewelacyjne.

Anonim_1484 w dniu 14.11.2021, 08:19 napisał(a):
Piękne zdjęcia, magiczne miejsce. Polacy na Lubostroń!

Anonim_5677 w dniu 14.11.2021, 14:30 napisał(a):
Pomysł nie nowy, ale mieć swój udział w odtworzeniu wiekowego parku, to jest coś.

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

W sprawie granicy polsko-niemieckiej
Publikujemy list marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego do minister spraw wewnętrznych RFN. Pani Nancy Faeser Minister Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Szanowna Pani Minister, Województwo Lubuskie ... <czytaj dalej>
Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ... <czytaj dalej>
Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ... <czytaj dalej>
Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową. Wiadomości wysyłane ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę

Kalendarium eventów
«styczeń 2025»
PWŚCPSN
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Za darmo...
Nowy rok to okazja do nowych nieuczciwych działań, skierowanych do ludzi, którzy swój czas spędzają głównie przed ekranami komputera. Minęło Boże Narodzenie, minął nowy rok, więc w handlu nastał okres ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska
admin ego:
Ukochałam flamenco (2)
Marta Pastuszko urodziła się i wychowała w Gorzowie Wielkopolskim, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Można? Można
O czym można napisać w cyklu „Jednym słowem” w szarą ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Więcej darowizn bez podatku
Prawo.pl: więcej darowizn bez podatku w 2025 roku. W nowym roku, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Najlepiej opłacani specjaliści w lubuskim
Zarabiamy mniej niż w innych regionach, ale i tak coraz ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4148:
Co tu dużo mówić, Marta jest zjawiskowa <czytaj dalej>
Anonim_8776:
A zatrudnil juz tych kanarów za 5 mln żeby skasowali 3 mln strat na gapowiczach?
Jacus ma na bakier z matematyką.
Sam się pozadluzal <czytaj dalej>
Anonim_8776:
To jest piosenka Gorzowie mieście w którym umrę sobie <czytaj dalej>
Katarzyna:
♥️ <czytaj dalej>
Amonin 5555:
O ile podwyższy Jacuś z radnymi podatki i inne daniny dla mieszkańców, żeby komunikacja była za darmo?
Czy jest możliwość zmiany rady <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej