sobota 24 lutego 2024     Maciej, Bogusz, Modest
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Kościół w Głuchowie - piękno w skromności
eGorzowska - 10809_gNkKOlLqQA0q4uNwB2WN.jpg

- Tyle razy tu jeździliśmy, ale zawsze drzwi kościoła były zamknięte – powiedziała Maria Gonta, gdy podziwiałam z oddali piękną bryłę neogotyckiego kościoła z żółtej cegły w Głuchowie.

O trudnościach związanych z możliwością obejrzenia wnętrz starych kościołów pisałam wielokrotnie (ostatnio o przypadku dolnośląskiej Lutyni tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,hanna_kaup,10796,zgoda_wazniejsza_od_przemienienia_%3Cbr_/%3E-_kosciol_czy_twierdza?,).

Nie liczyłam więc na taką niespodziankę, jaka zdarzyła się nam w Głuchowie niedaleko Lemierzyc.
– Tyle razy tu jeździliśmy, ale zawsze drzwi kościoła były zamknięte – powiedziała Maria Gonta i zaraz potem usłyszałam jej zdziwiony głos: – Ale kościół jest otwarty.

Zaparkowałam naprzeciwko muru. Kiedy zobaczyłam, że wokół krzątają się jakieś osoby, zrozumiałam, że odbywa się porządkowanie świątyni. „Ale dlaczego we wtorek?” – zapytałam sama siebie i zaraz potem sprzątające kobiety. – Bo przygotowujemy kościół do I komunii św. naszych dzieci - odpowiedziały.

Panie zaprosiły do obejrzenia wnętrza, które nas zachwyciło, bo nie zostało przez współczesnych zepsute. Przede wszystkim podłoga wyłożona jest kamienną posadzką, a ławy, empory i sufit wykonane z drewna. To czyste piękno w skromności. Pierwotnie ewangelicka świątynia zbudowana w 1870 r. do dziś zachowała swój styl. Zgodnie z protestancką zasadą, stawała się miejscem szczególnym jedynie wówczas, gdy odbywała się w niej wspólna modlitwa. Oczywiście, po wojnie została poświęcona (16 września 1945) jako katolicka pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej.

Wyjątkowość wnętrza podkreśla jego dwupiętrowa budowa. Nad nawami bocznymi znajdują się drewniane empory, a dopiero nad nimi – organy. O umiarze w wystroju obecnie katolickiej świątyni świadczą nie tylko zachowane drewniane ławy, nie tylko skromne żyrandole i brak bogatych witraży w oknach, ale też symboliczna Droga Krzyżowa w formie niewielkich rozmiarem kwadratów, składająca się nie z 14. lecz z 15. stacji.

W tylnej części kościoła zachowano pięknie zdobiony, choć popękany, dzwon z napisem z jednej strony: „Kirche zu Woxfelde”, czyli Kościół dla Głuchowa, a z drugiej - wskazaniem: „Chodź, pokłońmy się, uklęknijmy i padnijmy przed Panem, który nas stworzył” oraz „Odlew wykonany przez Friedricha Gruhla w Kleinwelkt (Kleinwelka, dawniej Kleinwelke koło Budziszyna w Saksonii - dop. mój HK) 26 lutego 1853”.

Przed wejściem do kościoła unikatowa skrobaczka do butów, na lewej ścianie w kruchcie drewniana kropielnica, niewielki witraż nad drzwiami. One same – stare z żelaznymi okuciami i rzeźbionymi zarysami gotyckich okien.

Do rejestru zabytków kościół wpisano stosunkowo niedawno, bo w 2007 r. Osiem lat później z okazji 70-lecia poświęcenia kościoła, została wybita okolicznościowa moneta, a także wydano książkę „Głuchowo. Szkic historyczny wsi i kościoła”.

W darze ołtarza świątynia w Głuchowie otrzymała wówczas nowe tabernakulum ufundowane przez mieszkańców, komplet lekcjonarzy oraz nowe naczynia liturgiczne. Dziś kościół jest placówką filialną parafii w Lemierzycach.

Wokół budynku znajduje się obecny polski i stary poniemiecki cmentarz. Ten w stanie całkowitego zniszczenia, choć z zachowanymi jeszcze żelaznymi ogrodzeniami kwater i fragmentami murów, za którymi znajduje się boisko sportowe. Dzieci, idąc na zajęcia piłkarskie, robią sobie tamtędy skrót. Czasami któryś rzuci piłką i strąci stojący na jakimś grobie znicz. Ktoś z gałęzi zorganizował kryjówkę.

Z tyłu kościoła zachował się pierwszowojenny pomnik w kształcie owalnej ściany pamięci. Na starych pocztówkach widać piękną płytę z wyrytymi na niej nazwiskami. Niestety, dziś leży na ziemi i niszczeje jak całość tego wyjątkowego świadectwa historii.

Koniecznie zajrzyjcie do Głuchowa. Może też będziecie mieli szczęście i ktoś pozwoli Wam zobaczyć także wnętrze kościoła.

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć zobaczysz w galerii eGo FOTO:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2021-04-28_Gluchowo_kosciol,

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/12

, zdjęcie 2/12

, zdjęcie 3/12

, zdjęcie 4/12

, zdjęcie 5/12

, zdjęcie 6/12

, zdjęcie 7/12

, zdjęcie 8/12

, zdjęcie 9/12

, zdjęcie 10/12

, zdjęcie 11/12

, zdjęcie 12/12
 


28 kwietnia 2021 13:31, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Alu-Art" Arkadiusz Milejski

ul. Maczka 15 d, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 53 89
branża: Reklama - szyldy, banery, świetlna <czytaj dalej>
"Jar-Tech" Jarosław Proć

ul. Pomorska 32 lok. 91, Gorzów Wlkp.
tel. 603 076 715
branża: Alarmowe systemy - instalacja <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2534.jpg
admin ego:
Hel poza sezonem
Helu nie odwiedzaliśmy już dawno, skoro więc nadarzyła się okazja ... <czytaj dalej>
admin ego:
Nigdy przeciw komukolwiek
Kampania wyborcza do samorządu – nigdy przeciw komukolwiek. Mamy półtora miesiąca ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Zawarcianin bez kładki:
Czy można w Gorzowie tytułem eksperymentu wprowadzić weksle. Każdy radny podpisze weksel na 150% wartości dochodów z pracy w radzie i majątku. <czytaj dalej>
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej