czwartek 13 maja 2021     Gloria, Robert, Serwacy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Kościół w Głuchowie - piękno w skromności
eGorzowska - 10809_gNkKOlLqQA0q4uNwB2WN.jpg

- Tyle razy tu jeździliśmy, ale zawsze drzwi kościoła były zamknięte – powiedziała Maria Gonta, gdy podziwiałam z oddali piękną bryłę neogotyckiego kościoła z żółtej cegły w Głuchowie.

O trudnościach związanych z możliwością obejrzenia wnętrz starych kościołów pisałam wielokrotnie (ostatnio o przypadku dolnośląskiej Lutyni tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,hanna_kaup,10796,zgoda_wazniejsza_od_przemienienia_%3Cbr_/%3E-_kosciol_czy_twierdza?,).

Nie liczyłam więc na taką niespodziankę, jaka zdarzyła się nam w Głuchowie niedaleko Lemierzyc.
– Tyle razy tu jeździliśmy, ale zawsze drzwi kościoła były zamknięte – powiedziała Maria Gonta i zaraz potem usłyszałam jej zdziwiony głos: – Ale kościół jest otwarty.

Zaparkowałam naprzeciwko muru. Kiedy zobaczyłam, że wokół krzątają się jakieś osoby, zrozumiałam, że odbywa się porządkowanie świątyni. „Ale dlaczego we wtorek?” – zapytałam sama siebie i zaraz potem sprzątające kobiety. – Bo przygotowujemy kościół do I komunii św. naszych dzieci - odpowiedziały.

Panie zaprosiły do obejrzenia wnętrza, które nas zachwyciło, bo nie zostało przez współczesnych zepsute. Przede wszystkim podłoga wyłożona jest kamienną posadzką, a ławy, empory i sufit wykonane z drewna. To czyste piękno w skromności. Pierwotnie ewangelicka świątynia zbudowana w 1870 r. do dziś zachowała swój styl. Zgodnie z protestancką zasadą, stawała się miejscem szczególnym jedynie wówczas, gdy odbywała się w niej wspólna modlitwa. Oczywiście, po wojnie została poświęcona (16 września 1945) jako katolicka pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej.

Wyjątkowość wnętrza podkreśla jego dwupiętrowa budowa. Nad nawami bocznymi znajdują się drewniane empory, a dopiero nad nimi – organy. O umiarze w wystroju obecnie katolickiej świątyni świadczą nie tylko zachowane drewniane ławy, nie tylko skromne żyrandole i brak bogatych witraży w oknach, ale też symboliczna Droga Krzyżowa w formie niewielkich rozmiarem kwadratów, składająca się nie z 14. lecz z 15. stacji.

W tylnej części kościoła zachowano pięknie zdobiony, choć popękany, dzwon z napisem z jednej strony: „Kirche zu Woxfelde”, czyli Kościół dla Głuchowa, a z drugiej - wskazaniem: „Chodź, pokłońmy się, uklęknijmy i padnijmy przed Panem, który nas stworzył” oraz „Odlew wykonany przez Friedricha Gruhla w Kleinwelkt (Kleinwelka, dawniej Kleinwelke koło Budziszyna w Saksonii - dop. mój HK) 26 lutego 1853”.

Przed wejściem do kościoła unikatowa skrobaczka do butów, na lewej ścianie w kruchcie drewniana kropielnica, niewielki witraż nad drzwiami. One same – stare z żelaznymi okuciami i rzeźbionymi zarysami gotyckich okien.

Do rejestru zabytków kościół wpisano stosunkowo niedawno, bo w 2007 r. Osiem lat później z okazji 70-lecia poświęcenia kościoła, została wybita okolicznościowa moneta, a także wydano książkę „Głuchowo. Szkic historyczny wsi i kościoła”.

W darze ołtarza świątynia w Głuchowie otrzymała wówczas nowe tabernakulum ufundowane przez mieszkańców, komplet lekcjonarzy oraz nowe naczynia liturgiczne. Dziś kościół jest placówką filialną parafii w Lemierzycach.

Wokół budynku znajduje się obecny polski i stary poniemiecki cmentarz. Ten w stanie całkowitego zniszczenia, choć z zachowanymi jeszcze żelaznymi ogrodzeniami kwater i fragmentami murów, za którymi znajduje się boisko sportowe. Dzieci, idąc na zajęcia piłkarskie, robią sobie tamtędy skrót. Czasami któryś rzuci piłką i strąci stojący na jakimś grobie znicz. Ktoś z gałęzi zorganizował kryjówkę.

Z tyłu kościoła zachował się pierwszowojenny pomnik w kształcie owalnej ściany pamięci. Na starych pocztówkach widać piękną płytę z wyrytymi na niej nazwiskami. Niestety, dziś leży na ziemi i niszczeje jak całość tego wyjątkowego świadectwa historii.

Koniecznie zajrzyjcie do Głuchowa. Może też będziecie mieli szczęście i ktoś pozwoli Wam zobaczyć także wnętrze kościoła.

Tekst i foto Hanna Kaup

Więcej zdjęć zobaczysz w galerii eGo FOTO:
http://www.egorzowska.pl/pokaz,galeria,0,0,2021-04-28_Gluchowo_kosciol,

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/12

, zdjęcie 2/12

, zdjęcie 3/12

, zdjęcie 4/12

, zdjęcie 5/12

, zdjęcie 6/12

, zdjęcie 7/12

, zdjęcie 8/12

, zdjęcie 9/12

, zdjęcie 10/12

, zdjęcie 11/12

, zdjęcie 12/12
 


28 kwietnia 2021 13:31, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Pchli targ w nowym miejscu
Gorzowski Rynek Hurtowy uruchomił w nowym miejscu tzw. pchli targ. Teraz mieści się na parkingu, między bramą wjazdową od ulicy Woskowej, ... <czytaj dalej>
Na Kostrzyńskiej będą utrudnienia
We wtorek (27 kwietnia) nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Kostrzyńskiej i alei 11 Listopada. Wykonawca przebudowy tych ulic planuje przystąpić ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
O udział gorzowian
w tworzeniu strategicznego dokumentu
Publikujemy interpelację radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz, skierowaną do prezydenta Jacka Wójcickiego. Szanowny Prezydencie, na najbliższą sesję Rady Miasta przedkłada Pan projekt uchwały o ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Auto-Naprawa" Marta Cieślak

ul. Marcinkowskiego 14 b, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 12 00
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>
"Klim Brokers" Sp. z o.o.

ul. Sikorskiego 115 m. 227, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 03 99
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
"Trans-Moto" Zbigniew Raczykowski

ul. Źródłowa 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 06 27
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2021 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
Konkurs na fraszkę
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie <czytaj dalej>
Pro Arte z Lemem
Miejskie Centrum Kultury zachęca do wzięcia udziału w przeglądzie powiatowym <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1969.jpg
Hanna Kaup:
Pożegnanie Ireneusza Krzysztofa Szmidta
W słoneczny majowy poniedziałek o 13.15 rozpoczęło się pożegnanie śp. ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Po nas choćby i... solary
Gorick, Gorik, Gorka, Gorkow, Gorcke, Gurkow – to dawne nazwy ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wszystko o jednodawkowej szczepionce Janssen
Publikujemy dane dot. III fazy badania jednodawkowej szczepionki Janssen przeciwko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3473:
A w Łośnie zrobiono porządek na niemieckim cmentarzu. Wycięto krzaki, kilka drzew, ogrodono i założono lapidarium. Przy nim dwie ławeczki zapra <czytaj dalej>
Anonim_4113:
Pocalujta w d..e wójta! <czytaj dalej>
Anonim_8895:
Rozumiem że po wojnie, wg władzy komunistycznej, konieczne było wyrugowanie jakiejkolwiek pamięci po niemieckich mieszkańcach tych ziem.
Je <czytaj dalej>
Miejscowy:
Kto to jest ten Owczarek, jaką firmę prowadził, że wie? W willi powinno być Muzeum naszego Gorzowa, a Landsberg-a. Nie zaś kolejny żłób. <czytaj dalej>
Joanna:
Był naszym Przyjacielem.
Przeszedł do historii Gorzowa (razem z Krysią).
Dziękuję Mu za wszystko.


<czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej