piątek 23 lutego 2024     Romana, Izabela, Damian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
27VIII2020 - bombardować rzetelną wiedzą
A może się uda

27VIII2020.

Sierpień, mimo wakacji i pięknej pogody przyniósł w Polsce rekordy zachorowań na COVID-19. Dziś było ich 887. Ogólna liczba zbliża się do 65 tysięcy (64689), z czego ponad 2 tys. zmarło. Również w lubuskim wzrasta liczba potwierdzonych testami zakażeń. Dziś odnotowano łącznie 651; w Gorzowie – 42.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie zorganizował wideokonferencję z ekspertem w dziedzinie profilaktyki zakażeń, specjalistą pediatrii, trenerem jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej dr n. med. Pawłem Grzesiowskim.

Dr. Grzesiowskiego znam od kilkunastu lat. Wielokrotnie uczestniczył w dorocznych konferencjach Dziennikarzy dla Zdrowia Polka w Europie, wyjaśniając kwestie związane ze szczepieniami. Dziś rozmawiał z lubuskimi dziennikarzami na temat minionej i obecnej sytuacji epidemicznej.
Przyznał, że kiedy widzieliśmy się ostatnio w styczniu, sądził, że to co dzieje się w Azji, tam pozostanie. Niestety, wywleczenie pierwszego przypadku na teren Europy i to, co się potem stało, uświadomiło mu, że będziemy mieli problem globalny. – Aczkolwiek nie miałem świadomości, że o takim zasięgu i skali. Potem przyszły Włochy i już wiedzieliśmy, że czeka nas taki sam scenariusz i lock downy. Wtedy zdecydowanie bardziej obawiałem się wirusa, dziś obawiam się mniej, wiedząc o nim więcej – mówił.

Gość konferencji przedstawił krótko sytuację związaną z COVID-19, wspominając o dwóch obliczach choroby: ludzi młodych i tych powyżej 50 r.ż. Przypomniał o możliwościach leczenia za pomocą Remdesiviru, Dexametazonu czy surowicy ozdrowieńców. Podkreślał, że musimy cierpliwie czekać na szczepionkę, bo przyspieszenie jej wprowadzenia może być niebezpieczne.

Zaznaczył, że mamy do czynienia z nową chorobą, jaką jest zespół pocovidalny – nowe wyzwanie dla medycyny – niosący ze sobą odległe, ciężkie powikłania dziś nie do przewidzenia. Objawia się on np. uszkodzeniem wielonarządowym, najczęściej narządów endokrynnych, immunologicznych i przypomina objawy boreliozowe, czyli przewlekłe, które pojawiają się po przechorowaniu u ozdrowieńca i trwają długo. Jest wiele różnych możliwych objawów, od przewlekłego zmęczenia, po brak snu, na co może wpływać uszkodzenie mózgu, narządów endokrynnych, płuc, serca, nerek. Jeśli więc człowiek był zdrowy, zachorował i po COVID-zie w jakimś stopniu czuje się niesprawny, powinien szukać pomocy lekarza. I dotyczy to osób, które nie miały ciężkiego przebiegu choroby.

Dr Grzesiowski nie ma dobrych wiadomości na najbliższą przyszłość. Uważa, że Polska nie przeszła jeszcze pierwszej fali zachorowań, bowiem zatrzymaliśmy ją w marcu, a teraz otwieramy tamę i obserwujemy, co się będzie działo. Za kilka miesięcy problemem może okazać się konieczność wykonywania 100 tys. badań dziennie. Nie jesteśmy na to przygotowani. Poza tym lekarze rodzinni – większość z nich to osoby z grupy ryzyka, czyli po 60. r.ż. – nie chcą badać pacjentów i rozpoznawać objawów, by oddzielić zakażonych COVID od cierpiących na inne choroby. Dr Grzesiowski obawia się, że w sytuacji, gdy zapełnią się szpitale, ludzie będą mogli oczekiwać na SOR-ach nawet dwa czy trzy dni.

Nie ma innej metody pokonania wirusa czy przerwania jego transmisji, jak ograniczenie kontaktów i odpowiedzialne zachowania. Niestety, jesteśmy już mocno zmęczeni trwającą od marca sytuacją i trudno nas dopilnować. Do tego dochodzą ruchy antycovidowe, szerzenie antywiedzy i antynauki. Na to gość konferencji ma jedną radę: Bombardować spójną i rzetelną wiedzą.

Hanna Kaup

Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
27viii2020, zdjęcie 1/12

27viii2020, zdjęcie 2/12

27viii2020, zdjęcie 3/12

27viii2020, zdjęcie 4/12

27viii2020, zdjęcie 5/12

27viii2020, zdjęcie 6/12

27viii2020, zdjęcie 7/12

27viii2020, zdjęcie 8/12

27viii2020, zdjęcie 9/12

27viii2020, zdjęcie 10/12

27viii2020, zdjęcie 11/12

27viii2020, zdjęcie 12/12


27 sierpnia 2020 18:50, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Ogłoszenia są o nakazie, są tak napisane, że każdy ma to w.... Powinien byc duży plakat z nakazem. Nic lepiej nie dyscyplinuje niż mandat karny. Policjanci chodzą, ale bez entuzjazmu reagują na brak masek, szczególnie u "nieśmiertelnych" młodych. Starym też wiele brakuje, kichawa na wierzchu, usta zakryte byle jak.
A sceptykom, mądrym inaczej wskazuje przykłady, expremier Ukrainy, sytuacje na dworze warszawskiego prezydenta, czy na sytuacje w szpitalach. Lekarze nie daliby sobą tqk manipulować. Ludzie czekają na nich, pod prywatnymi gabinetami, kasa ucieka, oni walcza w szpitalach. Covid jest, niedowiarki. Tylko karanie, mówienie i przypominanie to porażka. Jak jeden z drugim zapłaci i będzie musiał kupić maskę odrazu za np.5 zł to zrozumie. Ament.
wq, 28.08.2020, 17:46, 83.11.99.200 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? Dołącz do nas, aby wspólnie tworzyć przestrzeń, w której doradztwo ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Cierkoński Paweł Kancelaria Radcy Prawnego

ul. Mostowa 3 /3, Gorzów Wlkp.
tel. 691 213 331
branża: Radcy prawni <czytaj dalej>
"Atemi" Jędrzej Kudelski

ul. Warszawska 208, Gorzów Wlkp.
tel. 793 128 364
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>
Bogdanowicz Danuta Biuro Rachunkowe

ul. Mieszka I 43 A lok. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 738 00 32
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - cud1.jpg
admin ego:
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
admin ego:
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej