piÄ…tek 1 grudnia 2023     Natalia, Blanka, Eligiusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wskaż podpalacza. Dostaniesz nagrodę
eGorzowska - 9609_7eruBXRlT2QrTYVm2VTL.jpg

SpóÅ‚ka Eneris wyznaczyÅ‚a nagrodÄ™ za wskazanie podpalacza pojemników na odpady.

W ciÄ…gu roku tylko spóÅ‚ka ENERIS Surowce zarejestrowaÅ‚a w mieÅ›cie kilkanaÅ›cie podpalonych pojemników na odpady. To nie tylko narażenie na koszty, ale przede wszystkim Å›miertelne zagrożenie dla mieszkaÅ„ców.

W minionym tygodniu ktoÅ› bezmyÅ›lnie podpaliÅ‚ pojemnik na ul. Walczaka. Teraz ENERIS wyznacza 2 tys. zÅ‚ nagrody dla osoby, która pomoże ująć podpalacza.

PalÄ…cy problem odpadów

W ostatnim roku na terenie Gorzowa i ZwiÄ…zku Celowego Gmin MG-6 do 15 wzrosÅ‚a liczba pożarów pojemników na odpady. Każde takie zdarzenie niesie za sobÄ… poważne zagrożenia dla Å›rodowiskowa oraz życia i zdrowia czÅ‚owieka, a także znajdujÄ…cego siÄ™ w sÄ…siedztwie mienia.

- Kategorycznie sprzeciwiamy siÄ™ bezmyÅ›lnemu zachowaniu, jakim jest podpalanie pojemników i chcemy zmobilizować wspólnie siÅ‚y, by ująć sprawców tak niebezpiecznych zajść. Dlatego ze swojej strony przeznaczamy 2 tysiÄ…ce zÅ‚otych dla osoby, która pomoże ująć sprawcÄ™ ostatniego podpalenia w Gorzowie. Apelujemy, by mieszkaÅ„cy zachowali czujność, a przede wszystkim reagowali widzÄ…c zarówno zamiar podpalenia, jak i pÅ‚onÄ…cy pojemnik – powiedziaÅ‚ dyrektor operacyjny oddziaÅ‚u ENERIS Surowce w Gorzowie Roman Mikos.

Informacje, które mogÄ… pomóc w ujÄ™ciu sprawcy ostatniego podpalenia pojemnika na odpady przy ul. Walczaka w Gorzowie, należy zgÅ‚aszać na policjÄ™, dzwoniÄ…c pod numer 112 lub 997.

Niestety znaczna liczba pożarów ma miejsce w okresie jesienno-zimowym. Ich przyczynÄ… sÄ… nie tylko podpalenia, ale zaprószenia ognia i samozapÅ‚ony wynikajÄ…ce z niewÅ‚aÅ›ciwego postÄ™powania z odpadami (np. wyrzucanie gorÄ…cego popioÅ‚u do plastikowych kontenerów, pojemników pod ciÅ›nieniem czy Å›rodków Å‚atwopalnych do odpadów zmieszanych).

- Podczas pożaru kontenerów lub pojemników, na skutek rozkÅ‚adu termicznego znajdujÄ…cych siÄ™ wewnÄ…trz nich odpadów, wraz z dymem do otoczenia uwalniane sÄ… różne szkodliwe dla zdrowia zwiÄ…zki chemiczne. Dodatkowo w pojemnikach na odpady mogÄ… znajdować siÄ™ substancje, które w trakcie pożaru mogÄ… stwarzać zagrożenie wybuchem. Pożar pojemników stwarza również ryzyko zajÄ™cia siÄ™ ogniem budynków, znajdujÄ…cych siÄ™ w bezpoÅ›rednim otoczeniu. Nigdy nie mamy pewnoÅ›ci, co ktoÅ› wyrzuciÅ‚ do kosza – skomentowaÅ‚ gÅ‚ówny specjalista ds. BHP w ENERIS Patryk Kot.

Jak się zachować w przypadku pożaru pojemnika z odpadami?

JeÅ›li pojawi siÄ™ ogieÅ„ lub dym w pojemniku albo kontenerze na odpady, należy poinformować straż pożarnÄ… o zaistniaÅ‚ym zdarzeniu, dzwoniÄ…c na numer alarmowy 112 lub 998. Z bezpiecznej odlegÅ‚oÅ›ci, w miarÄ™ możliwoÅ›ci, trzeba sprawdzić teren w pobliżu kontenera, wiaty Å›mietnikowej pod kÄ…tem obecnoÅ›ci osób postronnych, np. Å›piÄ…cych bezdomnych, żeby móc je ostrzec. Nie można zbliżać siÄ™ do pÅ‚onÄ…cych kontenerów czy pojemników.

Zgłaszając telefonicznie pożar, należy dokładnie podać miejsce zdarzenia, przekazać co jest objęte pożarem i w miarę możliwości określić czy w pobliżu płonącego kontenera znajdują się przedmioty mogące stwarzać dodatkowe zagrożenie, np. zaparkowane samochody.

Oprac. redakcja


13 listopada 2019 16:55, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imiÄ™:
 
Komentarze:


może peta niedogaszonego ktoś wrzuca
Anonim_1617, 14.11.2019, 17:58, 37.248.155.156 ##

albo popiół z kotła CO niedogaszony
Anonim_1617, 14.11.2019, 17:58, 37.248.155.156 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstaÅ‚a petycja dotyczÄ…ca likwidacji podziemnego przejÅ›cia dla pieszych przez ulicÄ™ PiÅ‚sudskiego. Ja chciaÅ‚abym siÄ™ przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"O.K." Pizzeria

ul. Warszawska 68, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 50 19
branża: Restauracje <czytaj dalej>
Krajowa Izba Biegłych Rewidentów Oddział Regionalny

ul. Sikorskiego 81, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 53 91
branża: Biura - rachunkowe <czytaj dalej>

Silwana jako park handlowy
W Gorzowie powstaje najwiÄ™kszy w województwie park handlowy. PrzyjÄ…Å‚ nazwÄ™ ... <czytaj dalej>
WyjÄ…tkowa premiera u Osterwy
W najbliższy piÄ…tek 1 grudnia, Teatr im. J. Osterwy w ... <czytaj dalej>
Prawie 5 mln zł za fałszywe faktury
Lubuscy pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) skontrolowali cztery firmy wystawiajÄ…ce ... <czytaj dalej>
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzieÅ„ 2023 »
P W Åš C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
WróciÅ‚ temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje siÄ™ nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbyÅ‚ organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby PrzemysÅ‚owo-Handlowej. PrzedstawiÅ‚ najważniejsze kwestie zwiÄ…zane z projektem zÅ‚ożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogÅ‚asza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa gÅ‚osowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Stąd wypływali w świat
Z Chipiony blisko do Sanlúcar de Barrameda. Zagraniczni turyÅ›ci nie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Chipiona - najwyższa z latarń
OpowiadajÄ…c o Wieży Herkulesa, wspomniaÅ‚am, że jest ona – wedÅ‚ug ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy siÄ™ jako spoÅ‚eczeÅ„stwo, to truizm. WedÅ‚ug danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3751:
):-)
Zmp <czytaj dalej>
Zaco:
Dobrze byÅ‚oby, urzÄ™dnicy miejscy, pÅ‚acÄ…cy naszÄ… kasÄ…, abyÅ›cie przyjrzeli siÄ™ dokÅ‚adnie pracom na Dworcowej. Terminy goniÄ…, piachu nie sypano <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Oba miasta stracÄ… na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Å»eby "warszawka" wiedziaÅ‚a i czuÅ‚a, że ma problem na terenach wczeÅ›niej wyzyskanych. ONI nie mogÄ… ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
Anonim_6329:
A uniwersytet nie jest lubuski, dlaczego. A do Berlina i Wiednia to mogę dojechać z ZG, a z G to do D....
Budowa lubuskoÅ›ci nie powiodÅ‚a siÄ <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej