czwartek 28 marca 2024     Aniela, Sykstus, Joanna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Umowy na ZIT-y podpisane. Będą miliony
eGorzowska - 6221_k53ApVVemLoCcnIIsKGr.jpg3 sierpnia 2015 r. prezydenci Gorzowa i Zielonej Góry podpisali z marszałek porozumienie o realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego L2020.

Na realizację inwestycji w obu lubuskich stolicach przeznaczono ponad 107 mln euro. Zielona Góra otrzyma 58 mln euro, Gorzów - 49 mln euro. - Dziś bardzo ważny dzień, szczególnie dla naszych stolic, ale także dla samorządu województwa. Wprowadzamy w życie nowe narzędzie w polityce spójności ukierunkowane na duże miasta. Dzięki tym środkom zyskają całe obszary funkcjonalne, czyli także gminy wokół stolic. Takie partnerstwa zostały już podpisane zarówno na północy jak i na południu – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Oba Związki ZIT w ramach podpisanych porozumień będą pełnić funkcję instytucji pośredniczącej ZIT i m.in. będą wypracowywać propozycje kryteriów wyboru projektów i harmonogram ogłaszania konkursów w ramach formuły ZIT, oceniać projekty w zakresie kryteriów zgodności lub stopnia zgodności ze Strategią ZIT, zatwierdzać listy ocenionych projektów do dofinansowania. Podstawą realizacji ZIT-ów będą strategie, które określają zintegrowane działania służące rozwiązywaniu problemów gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, demograficznych i społecznych, które mają wpływ na obszary miejskie i otaczające je gminy. Swoją złożyła już Zielona Góra, Gorzów kończy pracę nad swoją. - Projekty będą rozwiązywały problemy istotne dla całego obszaru powiązań funkcjonalnych. Chcemy, aby to narzędzie dawało lepsze rezultaty – tłumaczyła marszałek.

ZIT-y to nowe wyzwanie dla lubuskich stolic. – To dla nas bardzo ważne porozumienie, ponieważ bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Przed nami dużo pracy. Jednak cieszy mnie to, że następuje coraz większa decentralizacja, a tym samym zwiększa się poziom zaufania do samorządów – wyjaśnił prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.

Wiceminister Waldemar Sługocki zaznaczył, że obok środków z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i Gorzów, i Zielone Góra otrzymają po ok. 50 mln euro. W ramach POIiŚ wspierane będą inwestycje w trzech obszarach:

- niskoemisyjny transport miejski (Zielona Góra – zakup autobusów elektrycznych, Gorzów – modernizacja taboru kolejowego)
- modernizacja sieci ciepłowniczych
- termomodernizacja budynków

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy sposób współpracy samorządów, w którym miasta wojewódzkie i otaczające je gminy (wchodzące w skład ich obszarów funkcjonalnych) oraz władze województwa wspólnie ustalają cele do osiągnięcia i wskazują wspólne przedsięwzięcia. ZIT to wyjście poza sztywne granice administracyjne JST i większe możliwości oddziaływania projektów unijnych. Fundusze na wdrażanie projektów w ramach formuły ZIT będą pochodzić z tzw. rezerwy programowej (kwota wydzielona na etapie programowania z przeznaczonych dla Polski funduszy) oraz z podstawowej alokacji Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020 (RPO - L2020).

Związki ZIT MOF Województwa Lubuskiego
Zgodnie z założeniami „Umowy Partnerstwa - Programowanie perspektywy finansowej 2014-2020, zatwierdzoną przez Komisję Europejską w dniu 23 maja 2014 roku”, ZIT mają być skierowane do miejskich obszarów funkcjonalnych. Wynika to z silniejszego w obecnym programowaniu ukierunkowania na rozwój obszarów miejskich na szczeblu strategicznym. Zgodnie z art. 30 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 ZIT są instrumentem rozwoju terytorialnego, które w ramach regionalnego programu operacyjnego realizowane są na terenie miast będących siedzibą władz samorządu województwa lub wojewody i obszarów powiązanych oraz na terenie innych miast i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie.

Na tej podstawie wyznaczony został zakres terytorialny Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Zielonej Góry i Gorzowa, który jest zgodny z zapisami Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, gdzie wyodrębniony został układ osadniczy zachowujący ciągłość przestrzenną złożony z odrębnych administracyjnie jednostek (gmin miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich) i składający się ze zwartego obszaru miejskiego oraz powiązanej z nim funkcjonalnie strefy zurbanizowanej oraz z opracowaniem MRR z lutego 2013 r. pn. „Kryteria delimitacji miejskich obszarów funkcjonalnych ośrodków wojewódzkich”. Na tej podstawie wyznaczono Miejski Obszar Funkcjonalny Gorzowa Wlkp., który tworzą: Miasto Gorzów Wielkopolski - rdzeń obszaru funkcjonalnego, Gmina Kłodawa, Gmina Santok, Gmina Deszczno, Gmina Bogdaniec, natomiast Miejski Obszar Funkcjonalny Zielonej Góry, który tworzą: Miasto Zielona Góra - rdzeń obszaru funkcjonalnego, Gmina Czerwieńsk, Gmina Świdnica, Gmina Sulechów, Gmina Zabór wyznaczono na podstawie „Analizy zasięgu obszaru funkcjonalnego Miasta Zielona Góra w celu jego delimitacji”.

Strategia ZIT MOF Zielonej Góry i Gorzowa
Samorządy są zobligowane do zawiązania zinstytucjonalizowanej formy partnerstwa i przygotowania wspólnej Strategii ZIT, która zawierać będzie najważniejsze cele i przedsięwzięcia przewidziane do realizacji. Zgodnie z art. 36 ust. 3 rozporządzenia nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. Instytucja Zarządzająca może wyznaczyć jedną lub kilka Instytucji Pośredniczących, w tym władze lokalne, podmioty zajmujące się rozwojem regionalnym lub organizacje pozarządowe do zarządzania i wdrażania ZIT zgodnie z przepisami dotyczącymi poszczególnych funduszy.

Strategia ZIT określa zintegrowane działania służące rozwiązywaniu problemów gospodarczych, środowiskowych, klimatycznych, demograficznych i społecznych, które mają wpływ na obszary miejskie. Ponadto niezbędne jest zawarcie Porozumienia między Związkiem ZIT, a Zarządem Województwa.

Porozumienia ze Związkami ZIT MOF ZG oraz ZIT MOF GW

W celu realizacji działań ujętych w Strategiach ZIT, Związki ZIT muszą podpisać Porozumienia o wdrażaniu ZIT w Zarządem Województwa Lubuskiego. Zawarcie Porozumień jest jednoznaczne z powierzeniem IP ZIT realizacji zadań w ramach instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 w zakresie realizacji następujących poddziałań Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO – L2020:

Dla Zielonej Góry:
3.2.3 Efektywność energetyczna, Oś 3 Gospodarka niskoemisyjna;
3.3.3 Ograniczenie niskiej emisji w miastach, Oś 3 Gospodarka niskoemisyjna;
4.4.3 Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego, Oś 4 Środowisko i kultura;
4.5.2 Kapitał przyrodniczy regionu, Oś 4 Środowisko i kultura: dz. 4.5 Kapitał przyrodniczy regionu;
5.1.3 Transport drogowy, Oś 5 Transport;
7.4.2 Aktywne włączenie w ramach podmiotów integracji społecznej, Oś 7 Równowaga społeczna;
8.1.3 Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie elementarnym, Oś 8 Nowoczesna edukacja;
8.2.3 Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie ogólnym oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych,
Oś 8 Nowoczesna edukacja;
9.1.2 Infrastruktura zdrowotna i usług społecznych, Oś 9 Infrastruktura społeczna;
9.2.3 Rozwój obszarów zmarginalizowanych, Oś 9 Infrastruktura społeczna.

Dla Gorzowa:

1.3.2 Tereny inwestycyjne, OP 1. Gospodarka i Innowacje;
1.4.2 Promocja regionu, OP 1. Gospodarka i Innowacje;
3.2.2 Efektywność energetyczna, Oś 3 Gospodarka niskoemisyjna;
3.3.2 Ograniczenie niskiej emisji w miastach, Oś 3 Gospodarka niskoemisyjna;
4.4.2 Zasoby kultury i dziedzictwa kulturowego, Oś 4 Środowisko i kultura;
5.1.2 Transport drogowy, Oś 5 Transport;
8.1.2 Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie elementarnym, Oś 8 Nowoczesna edukacja;
8.2.2 Wyrównywanie dysproporcji w jakości kształcenia na poziomie ogólnym oraz dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych,
Oś 8 Nowoczesna edukacja;
8.4.2 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, Oś 8 Nowoczesna edukacja;
9.2.2 Rozwój obszarów zmarginalizowanych, Oś 9 Infrastruktura społeczna;
9.3.2 Rozwój infrastruktury edukacyjnej, Oś 9 Infrastruktura społeczna.

Kierunki działań
Wśród głównych kierunków działań służących zwiększaniu konkurencyjności obszarów funkcjonalnych miast wojewódzkich, atrakcyjności ich rynków pracy, czy inwestycyjnej znajduje się rozwój zrównoważonego, sprawnego transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny oraz poprawa dostępności transportowej do głównych ośrodków miejskich w kraju, realizacja planów gospodarki niskoemisyjnej, rewitalizacja zdegradowanych dzielnic, poprawa stanu środowiska przyrodniczego, ale także wzmacnianie badań, rozwoju technologicznego, innowacji oraz sieciowania miast w zakresie rozwoju społeczno - gospodarczego.

Fundusze na wdrażanie projektów w ramach formuły ZIT

Fundusze na wdrażanie projektów w ramach formuły ZIT będą pochodzić z tzw. rezerwy programowej (kwota wydzielona na etapie programowania z przeznaczonych dla Polski funduszy) oraz z podstawowej alokacji RPO – Lubuskie 2020 (EFRR oraz EFS).

Szacunkowa alokacja inwestycji ZIT w RPO-L2020 obejmuje działania z EFRR oraz EFS wynosi: dla Gorzowa Wlkp. 49 282 322,00 euro, dla Zielonej Góry wynosi 58 345 706,00 euro.

Dodatkowo, istnieje możliwość, aby projekty wynikające ze Strategii ZIT (projekty komplementarne do projektów realizowanych w formule ZIT w RPO), otrzymały preferencje w procesie wyboru projektów w ramach programów krajowych, głównie Programu Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (po uzgodnieniu na linii Związek ZIT – IZ RPO – L2020 – MIR).

oprac red. wg LUM
foto LUM


4 sierpnia 2015 08:00, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: Słowiańskiej, Żwirowej, Roosevelta i Kosynierów Gdyńskich. W czwartek (28 marca), na ... <czytaj dalej>
Wielki Tydzień
W Wielki Czwartek (28 marca) o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ... <czytaj dalej>
Negocjacje rolników z rządem
Delegacja protestu rolników z S3 węzeł Myślibórz obejmującego trzy powiaty: gryfiński, myśliborski i pyrzycki brała udział wczoraj w negocjacjach pomiędzy ... <czytaj dalej>
Kalwaria Rokitniańska
W piątek 22 marca diecezjalne sanktuarium maryjne w Rokitnie zaprasza do udziału w nabożeństwie Kalwarii Rokitniańskiej urządzanym tradycyjnie w tygodniu ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa "Gralewo 107"

ul. ---------------------, Gralewo 107
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Ber" Hurtownia Alkoholi Artur Bernolak

ul. Portowa 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 64 52
branża: Alkohole - hurt <czytaj dalej>
"Daro" S.C. Zakład Projektowania i Realizacji Inwestycji

ul. Warskiego 61, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 48 58
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>

II etap prac
28 marca rozpocznie się II etap prac na skrzyżowaniu ulic: ... <czytaj dalej>
Pisankowy zawrót głowy
Konkurs pisankarski organizowany przez Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp. należy ... <czytaj dalej>
Wykonujesz zawód medyczny? Musisz się zarejestrować
Pół roku, licząc od 26 marca, mają na rejestrację w ... <czytaj dalej>
Złote Pióro za "Pierwszy kac"
Hanna Ciepiela z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otrzymała pierwszą ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4c.jpg
admin ego:
Duńska wiosna z historią i nami w tle
Duńska wiosna wygląda na onieśmieloną, albo nie do końca jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Teraz Teatr
Orędzie Jona Fossego na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 pt. "Sztuka ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_2329:
Zgadzam sie z oceną radnych.. Jestem emerytem, ale takiego bałąganu nie było, takiego tumiwisizmu. Ci radni powinni się wstydzic, że nie pilnowa <czytaj dalej>
FFFF:
Czy Ci bezRadni nie widzieli, nie chcieli widzieć jakości prac w centrum, parku Róż, dmuchania biurokracji w Urzedzie i spółkach, przedłużanyc <czytaj dalej>
Anonim_4777:
Wszyscy ci kandydaci......porownywac nazwiska, KRS i z własnych źródeł. To jest skok na kasę, dlatego głosujmy na .....niewidocznych. <czytaj dalej>
Anonim_9349:
Emeryci i ciemięgi tłumnie o idą głosować bo tak media każą nie widzą na kogo ale trzeba to wybiorą dając mięjsce pracy jakiemuś cielakowi <czytaj dalej>
Anonim_9349:
Na żadnego z tych ujow na plakatach nie zamierzam głosować!!
Maj miasto i region wygląda każdy widzi
Bo siermiegi takie tam siedzą od <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej