czwartek 25 lipca 2024     Jakub, Krzysztof, Walentyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Walka o Gorzów, czyli teatrzyk manipulacji
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w związku z propozycją zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego. Odbyło się w auli AJP przy obecności ok. 70-80 osób. Ponieważ w mediach społeczościowych trwa ożywiona dyskusja między zwolennikami i przeciwnikami pomysłu, dziś odniosę się do refleksji, jakie zostały ze mną po wtorkowych tzw. konsultacjach.

Jak je oceniam? To było dla mnie kolejne dziwne doświadczenie. Najpierw usłyszałam, że po dziesięciominutowych wystąpieniach ekspertów z różnych dziedzin dyskusji nie będzie (sic!) „…bo nie o to nam chodzi” – to wypowiedź w imieniu Prezydenta Miasta, głównego organizatora konsultacji.

Później prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska rozpoczęła swoją wypowiedź usianą m.in. przykładami miast dwuczłonowych i ich jednoczłonowych odpowiedników, by pokazać, że te z jednym członem są zwykle większe.

Cały wywód trwał ponad 30 minut, ale nikt nie ośmielił się przerwać. Za to późniejsze trzy wystąpienia były przez kanclerza Romana Gawroniaka ponaglane i jakoś mieściły się w czasie 15-10, ale – i tu uwaga! – najważniejsza część o kosztach, która przede wszystkim interesowała nieprzekonanych, została skrócona do pięciu! minut. Mało tego, w czasie swojej pierwszej wypowiedzi, jeden z pomysłodawców i zagorzały zwolennik zmiany, o którą z uporem zabiega kolejny raz, Henryk Maciej Woźniak wyraził żal wobec miasta, że tę część przygotowało, bo… jakiekolwiek koszty to kłamstwo.

Żadnych kosztów jego zdaniem mieszkaniec nie poniesie, bo dowody czy prawo jazdy zostają ważne do wskazanego terminu, natomiast jeśli chodzi o tablice na budynkach czy drogowskazy, to on i przedsiębiorcy przy nim skupieni, zamalują to wałkiem malarskim, co zaprezentował w formie swoistego teatrzyku.
Drugą jego część stanowiła prezentacja nożyka i pieczątki, z której – jak podkreślał – bezkosztowo można usunąć przymiotnik. Na hasło z sali, że nóż trzeba kupić i to będzie koszt, zadeklarował, że kupi. Nie pokazał tylko, jak sobie poradzić z pieczątkami automatycznymi, bo od lat większość takowe posiada.

Kuriozalne było również stwierdzenie, że fałszywe są koszty wskazane przez miasto związane ze stronami internetowymi, bo tam po prostu wystarczy przymiotnik Wielkopolski potraktować przyciskiem delete na klawiaturze komputera. No, takiej ignorancji i niewiedzy o systemach informatycznych to ja nie widziałam.
Usłyszeliśmy wszyscy, że koszty wskazane przez przedsiębiorców, są ich widzimisię, bo wrzucą w nie, co im sie podoba.
Nie usłyszałam za to ani słowa o kosztach związanych z likwidacją przymiotnika na mapach, w tym Google, które – mogę się tylko domyślać – darmowe w usłudze nie będą. Co z podręcznikami szkolnymi, co z atlasami, co z kosztami instytucji podlegających miastu, które zostały niedoszacowane?

Zaskakujące było w czasie wieczoru powtarzanie argumentu o tym, że jesteśmy i mówimy o sobie gorzowianie, a nie gorzowianie wielkopolscy, gorzowianki, a nie gorzowianki wielkopolskie, etc. I zadziwia mnie milczenie językoznawczyni w tym względzie. W każdej bowiem dwuczłonowej nazwie utworzonej wg tej samej zasady co Gorzów Wielkopolski, nazwy mieszkańców tworzy się tylko od pierwszego słowa, np. wodzisławianin jako mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego, bielszczanin jako mieszkaniec Bielska Białej, ostrowczanka jako mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego… Skąd więc ten fałsz coraz częściej powtarzany i podnoszony do rangi argumentu przez samych specjalistów?

Zabrakło mi również szacunku wobec tych, którzy przy nazwie Gorzów Wielopolski chcą zostać. Argument, który przekazałam w prywatnej rozmowie Mirosławowi Marcinkiewiczowi, pochodzący od ludzi, którzy tu się urodzili i twierdzą, że te ponad 70 lat od czasów wojny to nasza jedyna historia i budowanie tożsamości właśnie z tym przymiotnikiem, został wyśmiany. A ja taką opinię szanuję i ten argument mnie najbardziej przekonuje. Bo najważniejszy jest człowiek i to, co czuje.

Inicjatywa zmiany nazwy miasta pochodzi od tego, kto tu się nie urodził, przybył w latach 80. i chyba nie rozumie, czym dla innych mieszkańców jest ten kawałek polskości, prawdziwej, jedynej na przestrzeni dziejów, wielkiej, którą chcą taką widzieć i taką budować. Nie ma z tym emocjonalnego związku, czego dowodzi kolejną próbą wykasowania przymiotnika.

Nie będę rozpisywać się nad pozostałymi naciąganymi „argumentami”, które już wielokrotnie powtórzono. Powiem, że wystąpienia specjalistów były niepotrzebne, bo zajęły więcej czasu, niż ich lektura na stronie miasta. Dyskusja – której miało nie być – też okazała się słabą stroną w tej sprawie, dlatego Prezydent powinien ogłosić referendum, bo jak podkreślił dr Dariusz Rymar, to co zdarzyło się za pierwszym razem, było zwykłym głosowaniem. Poza tym Prezydent powinien wziąć pod uwagę liczne głosy ludzi na portalu społecznościowym, bo tam występują z imienia i nazwiska. Ja staram się je zbierać.

Przed nami kolejne spotkania i kolejna strata czasu i pieniędzy. O te – związane z ideą zmiany nazwy miasta, działaniami komitetu, urzędu, powołanych specjalistów – pytają wszyscy mieszkańcy i ja tą drogą przekazuję prośbę o wskazanie kto, co, kiedy, za ile i skąd? Bo że istnieje specjalne konto utworzone na rzecz inicjatywy, to pewne.

I na zakończenie dzisiejszych refleksji. Wtorkowe spotkanie podzieliło ludzi. Momenty udawania wzajemnego szacunku zginęły w swoistym teatrze manipulacji, bo żaden argument wnioskodawców nie przekonywał, a wręcz urągał inteligencji słuchających. Powtarzany wielokrotnie „szacunek” ulotnił się niepostrzeżenie i przegrał z emocjami.

Hanna Kaup
Redaktor naczelna/wydawca


12 czerwca 2024 10:28, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Urodziłem się w Gorzowie Wielkopolskim, zawsze wracałem do rodzinnego Gorzowa Wielkopolskiego i dobrze by było abym (kiedy przyjdzie ku temu pora) pożegnał się z tym światem w Gorzowie Wielkopolskim. Tak mi dopomóż Bóg.
Andrzej Trzaskowski, 12.06.2024, 11:05, 188.47.118.92 ##

Sz. Pani Redaktor, proszę gorzowian z urodzenia nie przypisywać zbiorowo do grupy przeciwników zmiany nazwy miasta. Jestem z tych najstarszych w mieście i wcale nie odczuwam jakiejś więzi z WLKP. Wiązanie „polskości” to gruba przesada. Jakby kiedykolwiek , historycznie, nasze miasto nazywało się Gorzów, a wtedy nazwa nie była polską.
Jestem zwolennikiem zmiany nazwy z przyczyn absolutnie niehistorycznych, nieemocjonalnych a wyłącznie racjonalnych. Argumenty o rzekomych kosztach publicznych prywatnych są zupełnie pozbawione podstaw, bowiem są na tyle nieistotne.
Co do już raz prowadzonego przed laty w tej sprawie tzw. głosowania , uprzejmie przypominam, że tamto głosowanie miało na celu zebranie opinii. Było niewiążące bo polegało na niekontrolowanym dostępie do kart głosowania , które należało wrzucić do urn w kilku wskazanych pkt.
Pozdrawiam serdecznie
Marek Surmacz, 12.06.2024, 12:10, 37.109.164.28 ##

Ja też uważam że Gorzów Wielkopolski powinien zostać. Mieszkam tutaj tyle lat i co kilka lat, ktoś marzy o zmianie nazwy miasta. Proszę zrobić referendum...!
Anonim_5512, 12.06.2024, 12:23, 128.127.81.119 ##

Gorzów i kropka
Anonim_1287, 12.06.2024, 13:19, 83.11.147.98 ##

Gorzów Wielkopolski- kropka nie jest potrzebna
Anonim_4837, 12.06.2024, 13:57, 37.30.6.251 ##

Właśnie Pani redaktor powinno zależeć, aby naszemu miastu niepotrzebne było dookreślenie. Gorzów ze swoim bogactwem kulturowym,historią, geografią, życiem społecznym i politycznym jest rozłączny od Wielkopolski. Również w nazwie miasta powinien być odzwierciedlony. Nie widzę powodu, by gorzowskie sukcesy , o których czasem Pani pisze, miały promować inną krainę.
Anonim_8245, 12.06.2024, 17:09, 31.0.21.103 ##

Ludzie, nie widzicie, że to temat zastępczy? Że promują się osoby nie z Gorzowa lub mające poczucie niższości, że kojażeni są z Wielkopolską. Zobaczcie sala, wielka"autorytety-nie za darmo gadają, sala też kosztuje, pitolenie, a jakość robót w centrum, na Warszawskiej, Dworcowej, przedłużające się remonty, brak działań miasta jest mniej ważne. Dobrze. Nazwa skrocona, proszę o kolejny glupi po ysł zapomnianych autorytetów. Że też pomysłodawców zmiany nazwy miasta nikt nie umieścił na listach wyborczyćh.
Anonim_5678, 12.06.2024, 17:46, 83.23.88.82 ##

Czy tam ktokolwiek w ogóle mówił o korzyściach że zmiany nazwy? Bo jak czytam o pitoleniu JMR albo wywodach na temat zamalowywania, to nie widzę o korzyściach, tylko o działaniach.
Anonim_4752, 12.06.2024, 17:52, 5.173.81.177 ##

Zdecydowanie jestem za tym aby Gorzow Wielkopolski pozostał Gorzowem Wielkopolskim. Tu się urodziłem, tu chodziłem do szkół, tu pracowałem i tu w Gorzowie Wielkopolskim chcę dotrwać do końca.
B. Mierzwa , 12.06.2024, 17:54, 176.221.124.59 ##

Urodziłam się w Gorzowie, mieszkam w Gorzowie i nie rozumiem, dlaczego Gorzów Wielkopolski ma być bardziej polski od Gorzowa. Wybieram Gorzów
Spacerowiczka, 13.06.2024, 09:34, 83.8.90.36 ##

Gratuluję mieszkańcom wyboru europosłow że szczecina
Anonim_9416, 13.06.2024, 11:03, 37.248.156.78 ##

Tylko Gorzów Lubuski :-D
Anonim_2811, 13.06.2024, 13:48, 161.69.67.43 ##

Jeał pies wójcickiego i Henryka Macieja woźniaka
Anonim_9416, 13.06.2024, 23:01, 37.248.157.219 ##

bo wiesniak wyszedl z wioski i teraz ma sie za miastowego tylko słoma z butów wystaje
Anonim_8251, 14.06.2024, 12:20, 37.248.156.127 ##

Do surmacza. Nie pochodzi pan z tych stron, niczym szczególnym po za pisaniem mandatów i bycia u żłoba w warszawce, robieniem szumu wokół siebie i ustawienia nic pan nie zrobiłeś, więc pańska opinia jest równa mojej, mieszkanca od 1957 roku. Z tą różnicą, że moi krewni żyli tu, przed waszym wejściem. Landsberg nie mógł być-szkoda, ale Gorzów Wielkopolski powinien zostać.Koszty zmian są odczuwalne więc nie dajmy się złapać zgranym politykom.
Anonim_8168, 14.07.2024, 19:13, 83.23.108.232 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trwa nabór wniosków
Informujemy, iż w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA do 31.07.2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Funduszy Małych Projektów INTERREG VIA ... <czytaj dalej>
Piesze pielgrzymki do Częstochowy
W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Pierwsza z nich, czyli pielgrzymka duszpasterstwa rolników, odbyła się ... <czytaj dalej>
Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata Dusińska. - Arena Gorzów z fazy rozpoczęcia działalności, która zresztą udała ... <czytaj dalej>
Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Agromir" Marzenna i Jerzy Mireccy

ul. Sikorskiego 51, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 30 44
branża: Chemiczne środki - hurt <czytaj dalej>
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

ul. Mickiewicza 12 b, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 60 57
branża: Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne <czytaj dalej>
"P.B.H." S.A. Sklep Odzieżowy "Quiosque"

ul. Górczyńska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 44 55
branża: Odzież - damska <czytaj dalej>

Trwa nabór wniosków
Informujemy, iż w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA do 31.07.2024 r. ... <czytaj dalej>
Lubuszanki, ta Rada jest dla Was
- Tworzymy region otwarty dla wszystkich, dostępny i przyjazny. To ... <czytaj dalej>
W Drammen i Drøbak
Wczorajszy plan dnia nie był przeładowany. Obejmował śpiewający most w ... <czytaj dalej>
Jak szybko drożeją mieszkania
Mieszkania w miastach wojewódzkich nadal drożeją, ale widać wyhamowywanie podwyżek. ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Co się stanie z Gorzowem Wielkopolskim
Pomysł wyrzucenia z nazwy miasta przymiotnika Wielkopolski rozpala do czerwoności. Szczególnie zwolenników. I choć to oni oskarżają adwersarzy o ataki, to prawda jest taka, że sami je sprowokowali. Bo zarówno ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności
Jak informuje Prawo.pl, nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej ... <czytaj dalej>
admin ego:
Blisko szwedzkiej granicy
Fagerås Vacation Colony Paintball, czyli Kolonia Wakacyjna Fagerås w Rakkestad ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1892:
w Szwecji byłem kiedyś 2 albo trzy dni - oczywiście rowerkiem - objechałem region Blekinge z jego stolicą i portem Karlskrona. Spotkałem tam pol <czytaj dalej>
Anonim_1892:
Już blisko, co raz bliżej domku...
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4697:
Z tą zmianą nazwy miasta, to refleks godny szachisty klasy premium. Gorzów od dawien dawna nie leży w Wielkopolsce. Za przykład podaję Dębno ni <czytaj dalej>
Maria :
Co za podróż.Jak to wszystko zapamiętać. Piękna relacja i Cysia w kapeluszu. <czytaj dalej>
Anonim_5564:
Jestem za tym aby pozostał nadal Gorzów Wielkopolski. Tu się urodziła, Tu ukończyłam szkolt .i 30 lat pracowałam Tu i nie wyrażam zgody na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej