niedziela 3 marca 2024     Kunegunda, Maryna, Tycjan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Wobec przemocy każdy jest sam
Od rana żyję ze ściśniętym żołądkiem. To reakcja organizmu na stres. Stres z powodu wojny, którą jednak wywołał putin – tak, putin małą literą, bo to mój prywatny protest przeciwko zbrodniarzowi. W czwartek 24 lutego o 3.45 wydał rozkaz napaści na Ukrainę.

Wieczorem o 18.00 na Starym Ryku w Gorzowie zebrało się kilkaset osób. Przyszły, bo się boją. Bo czują niepewność i bezsilność. Bo chciały zamanifestować sprzeciw wobec wojny. Bo chciały wyrazić solidarność z ludźmi Ukrainy.

Wielu zabierało głos, od tegorocznych maturzystów, przez uczestnika wojny w Afganistanie, po prezydenta miasta i samych Ukraińców, którzy mieszkają w Gorzowie.

Padały słowa o konieczności odcięcia Rosji od systemu SWIFT, o wprowadzeniu natychmiastowych sankcji gospodarczych, o potrzebie reagowania mocarstw. Padały słowa, że putin się nie zatrzyma. Padały słowa o solidarności i trudnych do wyobrażenia uczuciach tych, którzy zostali zaatakowani, o koniecznej pomocy humanitarnej i militarnej dla Ukrainy.

Wiceprezes gorzowskiego szpitala Robert Surowiec poinformował, że rozmawiał z szefem zaprzyjaźnionego, a zbombardowanego szpitala w Iwano-Frankowsku i zadeklarował wysłanie tam leków, opatrunków, bandaży i kroplówek. Wiceprezydent Małgorzata Domagała spotka się w poniedziałek z reprezentantką Ukrainy Wiktorią Korniejenko, by rozmawiać o koniecznej pomocy psychologicznej.
Wiktoria Korniejenko podzieliła się rozmową ze swoją mamą:
– Moja mama powiedziała, że będzie brała broń i broniła. 72 lata ma. Ja mówię, gdzie będziesz chodzić? A ona, że będzie bronić, bo powiedzieli, że będą wydawali broń każdemu, kto zechce. Tak mnie od rana wspierała, że nie ma sensu płakać.
Młodziutka dziewczyna z Ukrainy Dasza  zaapelowała:
- Pamiętajmy o miłości, która ma rządzić tym światem, a nie wojna.

Przez chwilę wszyscy poczuliśmy się nieco lepiej. Ale po powrocie do domów i kolejnych informacjach z Ukrainy, lęk i bezradność wróciły. Wszyscy jesteśmy w szoku po tym, co zrobił putin. Nie napiszę człowiek, bo człowiekiem nie jest ten, kto dla władzy i stworzenia za wszelką cenę imperium, z nienawiści za próby bycia krajem wolnym, każe bombardować miasta i ludzi i twierdzi, że nie cofnie się przed niczym. I grozi całemu światu.

Mnóstwo dziś padło słów, pytań i przewidywań, co do dalszego rozwoju wypadków. Od rana w telewizji słyszymy o zapewnieniach polityków, że Ukraina nie jest sama. Nie wierzę im. Zacytuję słowa, które napisał na portalu społecznościowym podróżnk Bartek Sabela:
„Najbardziej mnie bolą te deklaracje europejskich i amerykańskich polityków, że Ukraina nie jest sama. Że jesteśmy z Wami. Kłamstwo, zwłaszcza w takich chwilach boli najbardziej. My Europejczycy i wy Amerykanie nigdy nie byliśmy z Ukrainą. Gdybyśmy byli, nie doszłoby dziś do inwazji. Nie znoszę tych pustych, obłudnych haseł światowej realpolitik, tej politycznej ku...kiej hipokryzji płynącej z ust ludzi w komfortowych, bezpiecznych gabinetach, w lepszym świecie. Jesteście sami drodzy Ukraińcy. Bo wobec przemocy każdy jest sam. Jesteście sami tak jak wcześniej byli Czeczeńcy. Tak jak byli Gruzini. Tak jak byli Syryjczycy. I tak jak będziemy my Polacy za parę lat. Jesteście sami i tylko Wy wiecie o tym dobrze. I to jest coś co mi roz…la serce.”

Niestety, zgadzam się z tymi słowami i bardzo bym chciała, żeby się nie sprawdziły.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 1/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 2/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 3/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 4/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 5/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 6/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 7/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 8/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 9/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 10/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 11/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 12/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 13/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 14/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 15/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 16/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 17/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 18/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 19/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 20/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 21/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 22/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 23/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 24/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 25/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 26/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 27/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 28/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 29/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 30/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 31/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 32/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 33/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 34/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 35/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 36/37

wobec przemocy kazdy jest sam, zdjęcie 37/37


24 lutego 2022 20:57, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Jakże wymowne te zdjęcia w kolorze żałoby po spokoju.
Maria , 25.02.2022, 09:06, 5.174.173.39 ##

mnie nie przeraża ten hitler putin tylko ciotowatość feminizm minister wojny belgi która sie wahała czy wysłać amunicję i kamizelki kuloodporne ukrainie a teraz 3 dni po ataku ona podjęła decyzje żeby jej przygotowali liste - tak działają i myślą kobiety. nie do wszystkiego się nadają. a ministrami obrony narodowej wszystkich prawie państw UE są baby. Wspominając byłą Angele która dała sie rozbroić Putinowi na przełomie dziesięcioleci i budowaniem tej nord stream 2 i sympatyzując z tym komunistycznym potworem (bo razem mają korzenie).

mnie przeraża dziadunio biden chwiejący sie 80latek który pchał sie do prezydentury a jako lewicowiec proponuje zełeńskiemu transport ucieczke z kraju.

tacy są lewicowcy. poddać sie bo życie ludzkie najwyższą wartością.

nie wolność nie ojczyzna tylko własna d..a żeby ratować.

dlatego ciesze się mimo awersji z powodu zakazu aborcji kobiet, nepotyzmu, niszczenia katolicyzmu w Polsce, psucia prawa i wielu innych rzeczy

że rząd robi bardzo dobrą polityke względem agresji Rosji.

Bo te zakupy.. abramsy za 23 miliardy których szkoda będzie użyć w obawie przed zniszczeniem ich przez wroga
czy kilka samolocików f35 jak oni pierw zniszczyliby nasze lotniska
ale rozumiem że to przyszłościowo na za 10 lat.
ale patriotów i tarcze już teraz potrzebujemy.
i może w drodze negocjacji nas ten siwy dziadek z ameryki sprzedać ze nie będzie tarczy

to jest największa porażka Ameryki jego wybór na prezydenta. Pierw Afganistan, ochranianie silne Niemcy które i tak nie chcą sie zbroić ani dostarczać broni krajom zaatakowanym i dyplomacja z putinem w której się nie zgodzili na NIC przez co jest wojna.

powinni byli: zagwarantować Rosji bezpieczeństwo przez nieprzyjmowanie UKR do NATO. Wymóc na UKR zaprzestanie odbijania czy chęci zamiaru odbicia donbasu i Krymu. Strefa buforowa wypełniając w pełni porozumienia mińskie. i zagwarantowanie że na krajach przyjętych po 2007 roku do NATO nie będą rozmieszczane więcej bronie taktyczne. za wyjątkiem jednej tarczy antyrakietowej w Polsce służącej do obrony przed rakietami balistycznymi. i na takich warunkach zawrzeć rozejm. i NATO sie więcej nie rozszerza. Ale współpraca z Finlandią i Szwecją w dziedzinie ich obronności. bez rozmieszczania tam amerykańskich systemów rakietowych.
Anonim_8382, 26.02.2022, 11:38, 37.248.154.145 ##

to że jesteśmy w NATO nie znaczy że przyjadą tu jakieś zagraniczne wojska cięzkie brygady i będą bronić naszego kraju.
kazdy kraj w przypadku inwazji jest skazany sam na siebie. art 5 mówi że kraje muszą pomóc. Anie nie ma nigdzie napisane w jakim wymiarze. Może to być pomoc symboliczna.

i zapewne tak będzie. przyślą broń i amunicje i macie walczcie.

dlatego obronność powinna być oparta przede wszystkim o siły własne. Ale ważne są sojusze wojskowe i ta pomoc. Nawet wewnątrz NATO jeszcze dodatkowe sojusze jakie nasz rząd zawarł z Wlk Brytanią. Można byłoby dołączyć do tego Turcję. i Rumunia Polska UK Turcja i państwa bałtyckie zawarłyby sojusz militarny przeciw Białorusi Rosji i Czeczeńcom kadyrowa. Wspólnie by mogli wypędzić ruskie wojska z białorusi i ukrainy. bo z jednego kraju w drugi wjeżdżają za przyzwoleniem baćki.

Powinniśmy wysłać żołnierzy z nowoczesną bronią pod dowództwo ukraińskie jako międzynarodowy kontyngent ale nie wojsk tylko najemników ochotników. do pomocy Ukrainie w jej obronności.

a gdyby hitlerowi przyszło na mysl uzyć atomówki, mieć przygotowane przez państwa które posiadają (UK, Francja, USA) palec na przycisku odwetowym.
Anonim_8382, 26.02.2022, 11:47, 37.248.154.145 ##

prosto w Moskwę, w Kreml.
Dziadek biden ma 80 lat i nie powinien się bać śmierci zwł że putin 70 się nie boi
Anonim_8382, 26.02.2022, 11:47, 37.248.154.145 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bachalska Elżbieta Kancelaria Notarialna

ul. Dzieci Wrzesińskich 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 37 65
branża: Notariusze <czytaj dalej>
Salon Fryzjerski "Euforia" Katarzyna Cyganiak

ul. Dunikowskiego 3, Gorzów Wlkp.
tel. 604 296 506
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>

Marek Piechocki z wyróżnieniem i dyplomem za całokształt
Doroczne nagrody literackie, czyli Wawrzyny Lubuskie rozdane. Gorzowski twórca i nasz ... <czytaj dalej>
Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
Ukryli je w żywności
KAS zatrzymała narkotyki. Były ukryte w pojemnikach z żywnością. Funkcjonariusze z ... <czytaj dalej>
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1390.jpg
admin ego:
Nad Glommą
W ubiegłorocznym planie nie zakładaliśmy wyjazdu do Norwegii, pojawił się ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej