
Aby włosy były zdrowe, cały organizm musi być zdrowy! Nie ma innej opcji! Jeśli wewnątrz nas coś źle działa, przydatki skóry dadzą nam o tym znać najszybciej.
Żeby fryzura zachwycała, w Twoim organizmie nie może zabraknąć:
ŻELAZA
Musicie wiedzieć, że jeśli w naszym krwiobiegu brakuje tego pierwiastka, to w pierwszej kolejności organizm zaopatruje w niego największe, najważniejsze narządy. Włosy otrzymują jego śladowe ilości, a jest on niezbędny, aby dotlenić komórki cebulek włosa, które pozwalają im rosnąć, prawidłowo się rozwijać, odpowiednio długo utrzymywać włos w fazie anagenu (wzrostu). Raz w roku zbadajcie poziom ferrytyny i żelaza. Jeśli tej pierwszej jest mniej niż 60, to wasze włosy prawdopodobnie będą wypadać. Wchłanianiu się żelaza sprzyja witamina C.
WITAMINY D
O jej brak w organizmie nietrudno, a jest niezmiernie ważna, m.in. dla naszego układu odpornościowego. Jeśli jest on słaby, częściej chorujemy, przyjmujemy antybiotyki, które wyjałowiają nasz organizm i doprowadzają do nadmiernej utraty włosów. Towarzysząca chorobie wysoka gorączka również przyczynia się do wypadania kosmyków. Pomijam fakt innych poważnych dolegliwości, jakie towarzyszą brakowi witaminy D, bo sprawa dotyczy włosów. Warto sprawdzać, dwa razy w roku jej poziom - jednak jest to bardzo drogie badanie.
"Badacze tacy jak dr Marc Avram z New York's Weill Cornell Medical College są przekonani, że witamina D jest w stanie, za pośrednictwem specjalnych receptorów uaktywnić geny stymulujące wzrost włosów i wyciszyć geny odpowiedzialne za ich wypadanie." (źródło - google)
WITAMINY B12
W naszym organizmie witamina ta może być magazynowana, ale we włosach już nie. Odpowiada ona za ukorzenienie włosa. Po prostu dzięki niej nie wypadają, są mocne i zdrowe. Warto ją dostarczać do organizmu nie tylko z pożywieniem, ale i używać produktów z jej zawartością. Jeśli w naszym organizmie bardzo długo brakuje tej witaminy, kolor włosów może się zmienić, mogą stać się jasne (w przypadku brunetek i czarnowłosych).
WITAMINY K
A konkretnie witamina K2 bezpośrednio nie wpływa na wygląd włosa, ale jeśli jej w organizmie brakuje, na wyglądzie naszych kosmyków na pewno się to odbije. Witamina K2 jest odpowiedzialna za krzepliwość krwi, zapobiega między innymi nadmiernej utracie krwi przez kobiety w trakcie okresu. Ciężko doprowadzić do niedoborów witaminy, ale zdarza się to w przypadku długotrwałej kuracji antybiotykowej, dlatego warto po niej zbadać poziom K2 organizmie.
WITAMINY C
Brak witaminy C bezpośrednio nie wpływa na włosy. Nie jest ona w nich magazynowana, więc powinna być dostarczana do organizmu z zewnątrz, ponieważ niedobór powoduje nadmierne wytwarzanie keratyny, blokującej ujścia mieszków włosowych. Kolokwialnie mówiąc zapycha je, przez co włosy rosną słabsze, delikatniejsze, szybciej wypadają, czasem są skręcone jak sprężynka. Wspominałam, że witamina C pomaga w przyswajaniu żelaza, więc jeśli jej brakuje, to możemy mieć również anemię, a wiadomo, co się dzieje z kosmykami, kiedy brakuje żelaza w organizmie.
Wskazane infmacje pokazują, jak długą drogę trzeba przejść, aby znaleźć przyczynę wypadania włosów. Parametrów do zbadania jest dużo, ale są skuteczne.
Kamila Zielińska
trycholog
zdjęcie: google.pl
Modlitwy i pielgrzymka
Komunikat diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
MODLITWY W INTENCJI ZMAREGO PAPIEŻA FRANCISZKA
Zgodnie z zarządzeniem bp. Tadeusza Lityńskiego modlitwy w intencji zmarłego Ojca Świętego Franciszka ...
<czytaj dalej>Można składać wnioski
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla wspólnot mieszkaniowych obejmujących od 3 do 7 lokali w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” ...
<czytaj dalej>W Wielkim Tygodniu
W Wielki Czwartek (17 kwietnia) o godz. 10.00 w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ...
<czytaj dalej>Lubuski Plan Ludnościowy
Czego potrzeba, by zatrzymać ludzi w Lubuskiem? O tym dyskutowała Lubuska Rada Doradcza ds. Rozwoju Regionu.
9 kwietnia 2025 r. obradowała ...
<czytaj dalej>