
Czy woda wodociągowa może być butelkowana? – jest wyrok sądu.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wskazuje, że woda wodociągowa nie może być butelkowana i sprzedawana jako woda stołowa. Oznacza to, że tylko woda pochodząca z naturalnych źródeł, spełniająca rygorystyczne normy jakościowe, może trafić do butelek. W dobie rosnącej troski o zdrowie i bezpieczeństwo konsumentów, ten wyrok stawia sprawę jasno – woda butelkowana to gwarantowane źródło czystej i bezpiecznej wody.
Czystość od źródła – dlaczego ma to znaczenie?
Naturalne wody mineralne i źródlane zachowują pierwotną czystość, ponieważ budowa geologiczna chroni je przed zanieczyszczeniami pochodzącymi m.in. z działalności człowieka. Zanim trafią do butelek, można je poddać procesom napowietrzania i filtracji, które usuwają nietrwałe związki, przykładowo, takie jak żelazo i mangan. Dokładne kontrolowanie przygotowania i butelkowania wody jest ważne, aby zapewnić jej jakość i bezpieczeństwo dla klientów.
- Woda butelkowana to synonim najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Każda kropla pochodzi z chronionych źródeł, jest badana i butelkowana w warunkach spełniających najbardziej rygorystyczne normy. W przeciwieństwie do wody wodociągowej, jej skład mineralny jest stabilny i nie zmienia się w zależności od regionu czy infrastruktury” – komentuje
Dariusz Lizak, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Przemysł Rozlewniczy.
Jak wynika z badań zrealizowanych przez IQS na zlecenie kampanii „Głębia Wiedzy” prowadzonej przez Krajową Izbę Gospodarczą „Przemysł Rozlewniczy”, tylko 58% Polaków uważa, że woda w butelce jest lepiej zbadana pod kątem możliwości spożycia niż woda w kranie.
- W przestrzeni publicznej można również spotkać się z takimi stwierdzeniami, że woda pitna w kranie oraz wody butelkowane w zasadzie pochodzą z tych samych źródeł i nie warto przepłacać. Jednocześnie 44% z nas przyznaje, że nie ma zaufania do swojego systemu rur, jakim jest dostarczana woda w ich domu. Te wyniki pokazują, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia w obszarze edukacji konsumentów – dodaje Dariusz Lizak.
Czy można butelkować wodę wodociągową?
W świetle decyzji sądu: „Woda wodociągowa nie spełnia definicji wody źródlanej lub mineralnej, wymaganej dla wody stołowej. Prawo żywnościowe nie przewiduje możliwości butelkowania wody wodociągowej poza sytuacjami nadzwyczajnymi”. Oznacza to również, że w obrocie handlowym może znajdować się tylko woda spełniająca rygorystyczne normy jakościowe oraz kryteria Oceny i kwalifikacji rodzajowej wód, a także w przypadku naturalnej wody mineralnej uznania przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Choć woda z kranu może wydawać się wygodnym rozwiązaniem, jej jakość i skład mogą się różnić w zależności od źródła pochodzenia (ujęcia głębinowe, zbiorniki powierzchniowe), rodzaju procesów uzdatniania jakim musi być poddana (np. procesy chemiczne, które wiążą się często z występowaniem w wodzie pozostałości tych związków) oraz miejsca, przez które przepływa. To oznacza, że wybierając wodę butelkowaną, konsument ma pewność, że pije wodę naturalnie czystą.
Krajowa Izba Gospodarcza "Przemysł Rozlewniczy"
Foto ilustracyjne Wikipedia
W Wielkim Tygodniu
W Wielki Czwartek (17 kwietnia) o godz. 10.00 w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ...
<czytaj dalej>Lubuski Plan Ludnościowy
Czego potrzeba, by zatrzymać ludzi w Lubuskiem? O tym dyskutowała Lubuska Rada Doradcza ds. Rozwoju Regionu.
9 kwietnia 2025 r. obradowała ...
<czytaj dalej>Reakcja na lekceważące słowa radnego Buszkiewicza
List otwarty do radnego Macieja Buszkiewicza w odpowiedzi na wypowiedź wygłoszoną w mediach publicznych.
Szanowny Panie Radny, z ogromnym zdumieniem i ...
<czytaj dalej>Po co Centra Integracji Cudzoziemców
Samorząd wyjaśnia, po co powstają Centra Integracji Cudzoziemców.
– Opinia publiczna jest epatowana różnego rodzaju nieprawdziwymi informacjami. Chcielibyśmy jasno przedstawić nasze ...
<czytaj dalej>