
Chociaż wiÄ™kszość z nas nie lubi kolegów z pracy, to aż 76% Polaków przyznaje, że odczuwa skutki ich negatywnych zachowaÅ„. Narzekanie, plotkowanie i miganie siÄ™ od obowiÄ…zków to najczęściej wymieniane przyczyny niechÄ™ci.
Jak wynika z badania „Polacy w pracy - w kontekÅ›cie przejawianych zachowaÅ„” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, poÅ‚owa Polaków traktuje pracÄ™ gÅ‚ównie jako sposób utrzymania siÄ™. JednoczeÅ›nie 59% ankietowanych przyznaje, że jest dla nich istotnym elementem życia, a 54% czerpie z niej satysfakcjÄ™. Atmosfera w miejscu pracy jest ważna, a negatywne zachowania wspóÅ‚pracowników mogÄ… nas mocno do firmy zniechÄ™cić.
Co najbardziej osÅ‚abia naszÄ… motywacjÄ™? Polacy wskazujÄ… na lenistwo oraz unikanie wykonywania obowiÄ…zków przez wspóÅ‚pracowników. Ponad 1/3 ankietowanych przyznaje, że obserwowanie tego, jak inni migajÄ… siÄ™ od zadaÅ„, obniża ich wÅ‚asnÄ… produktywność. Nie bez znaczenia pozostaje też wpÅ‚yw otaczajÄ…cych ludzi na nasze samopoczucie. WÅ›ród tych najbardziej uciążliwych znalazÅ‚y siÄ™ miÄ™dzy innymi: donoszenie na wspóÅ‚pracowników (44%) oraz brak szacunku (40%). Dodatkowo aż 13% ankietowanych otwarcie przyznaje, że nie lubi swoich kolegów z pracy.
Narzekanie i plotkowanie
Z jakim rodzajem negatywnych zachowaÅ„ w pracy spotykamy siÄ™ najczęściej? Na szczyt listy trafiÅ‚o narzekanie, którego doÅ›wiadcza aż poÅ‚owa ankietowanych. Okazuje siÄ™, że Polacy zawsze potrafiÄ… znaleźć powód, by nieco pozrzÄ™dzić. 9% osób zapytanych o najczÄ™stsze przyczyny narzekaÅ„ ich kolegów wskazaÅ‚o na… wszystko. GÅ‚ównym tematem niezadowolenia sÄ… jednak zarobki (33%). W dalszej kolejnoÅ›ci: szefostwo i firma (9%), a tuż za nimi plasuje siÄ™ nadmiar pracy (8%).
– Wyniki badania potwierdzajÄ… pewien stereotyp, że Polacy to naród, który czÄ™sto narzeka. JednoczeÅ›nie widać, że ta Å‚atka zaczyna Polaków uwierać. To ciekawy paradoks - nie lubimy sÅ‚uchać narzekaÅ„ innych ludzi, ale sami nie potrafimy siÄ™ przed nim powstrzymać. W Å›rodowiskach miÄ™dzynarodowych nadmierne narzekanie nie jest mile widziane – komentuje digital PR manager w Preply Gina Sole.
Drugim, równie czÄ™sto wskazywanym zachowaniem, z jakim Polacy majÄ… do czynienia w pracy, jest plotkowanie (49%). Podium zamyka lenistwo, na które wskazuje 1/3 ankietowanych. Tuż za nim znalazÅ‚a siÄ™ zawiść (27%).
Zachowania, na które nie zwracamy wiÄ™kszej uwagi, to: maÅ‚omówność (15%), nietolerancja (17%), brak poczucia humoru (18%) i spóźnialstwo (21%). Co ciekawe, brak ochoty na żarty bardziej irytuje pracowników handlu oraz usÅ‚ug (21%) niż pracowników biurowych (12%).
Idealny wspóÅ‚pracownik
Ankietowani zostali również zapytani o to, jakie sÄ… najbardziej pożądane przez nich cechy u kolegów z pracy. Zdecydowana wiÄ™kszość - bo niemal 40% - wskazaÅ‚a na uczciwość. Co trzecia osoba przyznaÅ‚a, że najbardziej ceni sobie rzetelność i sumienność oraz zaangażowanie w powierzone obowiÄ…zki.
Gina Sole podkreÅ›la, że Polacy sÅ‚ynÄ… ze swojej pracowitoÅ›ci i starannoÅ›ci. Nie dziwi zatem, że tego samego oczekujÄ… od innych. Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa, jak moglibyÅ›my sobie tego życzyć. Jak pokazujÄ… wyniki badania, uczciwość oraz rzetelność sÄ… doÅ›wiadczane rzadziej, niż by tego oczekiwano. Z kolei komunikatywność i poczucie humoru to cechy, które spotykamy w miejscu pracy nawet częściej, niż siÄ™ tego spodziewamy.
Badanie zostaÅ‚o przeprowadzone w sierpniu 2023 roku na grupie 1000 Polaków w przedziale wiekowym 18-65. Respondenci, którzy wziÄ™li udziaÅ‚ w ankiecie, to osoby z różnych grup zawodowych - gÅ‚ównie z firm zatrudniajÄ…cych do 50 oraz do 250 pracowników. JÄ™zykiem komunikacji w firmie jest polski (99%), a w przypadku 1/5 badanych także angielski.
oprac. wg PAP MediaRoom
foto pixabay
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>