
Przystanki wiedeńskie – problem dla kierowcy czy ułatwienie dla pieszego?
W wielu miastach w Polsce - także w Gorzowie - pojawiły się przystanki wiedeńskie, które przysparzają kierowcom nieco problemów. W ostatnim czasie najgłośniej było o samochodach spadających z platform przystanków w Poznaniu.
Co to jest przystanek wiedeński?
To rodzaj przystanku tramwajowego, który po raz pierwszy powstał w Wiedniu. Konstrukcja przystanku polega na podniesieniu nawierzchni jezdni, w rejonie przystanku tramwajowego, do poziomu chodnika. To umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do tramwaju pieszym, zwłaszcza osobom starszym czy matkom z wózkami i poprawia ich bezpieczeństwo. Buduje się je w miejscach, w których występuje duża różnica wysokości pomiędzy stopniem tramwaju, a jezdnią, z której wsiadają piesi.
Gdzie w Polsce można spotkać przystanki wiedeńskie?
W naszym kraju infrastruktura przystanków wiedeńskich jest wciąż rozwijana. Tego rodzaju inwestycje możecie spotkać również w Gorzowie. Wcześniej pojawiły się we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Toruniu czy Gdańsku.
Jak prawidłowo korzystać z przystanków wiedeńskich?
Kierowcy powinni zachowywać szczególną ostrożność i zwolnić, a także poczekać za tramwajem aż ten wypuści i wpuści wszystkich pasażerów, i odjedzie.
Należy pamiętać, że fragment ulicy, na którym znajduje się przystanek wiedeński nadal pozostaje jezdnią, a więc gdy nie ma na nim aktualnie tramwaju, jeżdżą nią samochody. Pieszy może wejść na platformę przystanku wiedeńskiego dopiero, gdy podjedzie tramwaj. Wówczas kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie. Z kolei, gdy na przystanku nie znajduje się tramwaj, to piesi mają zakaz przebywania na jego powierzchni. To wciąż jezdnia, na której odbywa się ruch samochodowy.
Oprac. redakcja
Foto Zorro2212 Wikimedia
Spóźnione tramwaje
PESA spóźni się z tramwajami, miasto pieniądze przeznaczy na infrastrukturę transportu niskoemisyjnego.
Producent tramwajów PESA poinformował, że z powodu sytuacji gospodarczej ...
<czytaj dalej>Znów zmiany
Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Mieszka I, Roosevelta, al. ks. Andrzejewskiego – etap 3 i 4.
W niedzielę, 3 lipca ...
<czytaj dalej>Adrian Put biskupem pomocniczym
28 czerwca 2022 r. o godz. 12.00 Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła komunikat informujący o nominacji biskupa pomocniczego dla diecezji ...
<czytaj dalej>Raport o stanie województwa
44. sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Raport o stanie województwa przyjęty.
Radni przyjęli raport o stanie województwa za 2021 r., zaprezentowany przez ...
<czytaj dalej>