
Ratują zdrowie i życie. Niezawodne i proste w działaniu. Pasy bezpieczeństwa. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z roli, jaką spełniają, choć to najistotniejsza i najpowszechniejsza innowacja wprowadzona w ponad 120-letniej historii motoryzacji.
Niezapinanie pasów prawie zawsze prowadzi do tragedii.
Marzec 2018. Powiat krośnieński. Kierujący osobowym samochodem wpada w poślizg i uderza w przeszkodę. Kierowca wypada z pojazdu i ginie.
Kwiecień 2018. Droga wojewódzka nr 297. Osobowy volkswagen zjeżdża z drogi, wpada do rowu i dachuje. Jadący mężczyzna został znaleziony poza samochodem. Zmarł po przewiezieniu do szpitala.
Dwa tygodnie później. Powiat żarski. Kolejny kierujący osobówką zjeżdża z drogi i uderza w drzewa. Policjanci znajdują kilka metrów od pojazdu mężczyznę. Jest martwy.
Ponownie kwiecień. Tydzień po tragedii w powiecie żarskim, na drodze powiatowej w powiecie krośnieńskim kierujący volkswagenem na łuku drogi traci panowanie nad pojazdem, wpada w poślizg i podczas koziołkowania samochodu wypada z niego. Ginie na miejscu.
Maj. Na drodze krajowej nr 29 w powiecie słubickim kierująca osobowym fiatem nie zachowuje ostrożności i uderza w tył prawidłowo stojącego pojazdu. Kierująca oraz pasażerka doznają ogólnych potłuczeń. Niestety, drugi z pasażerów odnosi tak poważne obrażenia, że mimo prowadzonej reanimacji umiera.
Pięć dat, pięć zdarzeń, pięć śmiertelnych ofiar. I choć przyczyny, przez które doszło do tych wypadków, mogą się różnić, to jedno jest pewne. Prawidłowo zapięte pasy mogły zminimalizować tragiczne konsekwencje zdarzeń.
Pamiętajmy.
Pasy bezpieczeństwa są najważniejszym elementem systemu bezpieczeństwa biernego w samochodzie.
Nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa, życie można stracić już przy zderzeniu z prędkością zaledwie 20-30 km/h.
Zapięte pasy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko śmierci i urazu o 50 proc.
W chwili zderzenia z prędkością 50 km/h, osoba ważąca 75 kg osiąga masę zderzeniową ponad 3,5 tony!
Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile. Chyba że są to pasy bezpieczeństwa.
Pamiętajmy i zapinajmy!
Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
1) osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
2) kobiety o widocznej ciąży;
3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
6a) żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych;
7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;
10) dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego pojazdem kategorii M2 i M3 (autobus)
11) dziecka przewożonego na zasadach przewidzianych w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 1138, z późn. zm.6).
oprac. redakcja
foto KWP Gorzów
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>