piątek 20 września 2024     Renata, Filipina, Eustachy
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Przeciw handlowi ludźmi
eGorzowska - 8114_qqMf4AhPjASdRfAJpNUD.jpgLubuska Policja włącza się w Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi.

18 października 2017 r. obchodzony jest po raz jedenasty Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Głównym celem ustanowienia tego dnia jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa w zakresie możliwości zapobieżenia stania się ofiarą handlu ludźmi. Lubuska Policja aktywnie włącza się obchody tej inicjatywy.

Definicję „handlu ludźmi” określa art. 115 § 22 Kodeksu Karnego. Zgodnie z nim handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:

1. przemocy lub groźby bezprawnej,
2. uprowadzenia,
3. podstępu,
4. wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
5. nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
6. udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1 - 6.

Przestępstwo „handlu ludźmi”, wg art. 189a Kodeksu karnego podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Natomiast czynienie przygotowań do popełnienia tego przestępstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

ZANIM WYBIERZESZ SIĘ ZA GRANICĘ DO PRACY PAMIĘTAJ!!!

1. Dopełnij wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu - jeśli wyjeżdżasz na jego podstawie i ewentualnych pozwoleń, zgromadź inne konieczne do podjęcia pracy dokumenty np.: zaświadczenia potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe).
2. Ubezpiecz się (od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia).
3. Sprawdź, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferujący Ci pracę działa legalnie, tzn. czy jest zarejestrowany w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) i posiada odpowiedni certyfikat (od l listopada 2005 certyfikaty wydaje Urząd Marszałkowski).
4. Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje! Dowiedz się o nim jak najwięcej - najlepiej od pośrednika. Poproś o adres, numer telefonu. Skontaktuj się z nim.
5. Dowiedz się, na co możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów
w pracy (np. w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy z pracodawcą). Poproś o zobowiązanie na piśmie.
6. Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, które pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj!
7. Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze domagaj się pokwitowania!
8. Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim (osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię.
9. Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.
10. Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi (osobami, którym ufasz) np. raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon: np. przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje.

ZABIERZ ZE SOBĄ:
1. Adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów tam otrzymasz pomoc.
2. Słownik lub rozmówki - jeśli nie jesteś pewna, czy dasz sobie radę
z miejscowym językiem.
3. Numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziesz. Za minimalną opłatą lub za darmo będziesz mogła zatelefonować do Polski – tylko na numer telefonu stacjonarnego – nie komórki - o ile osoba, do której dzwonisz zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę mówi po polsku.
4. Numer telefonu organizacji pomagającej kobietom, migrantom czy osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Zwykle w takiej organizacji można uzyskać poradę i pomoc.
5. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej. Jeśli podczas pobytu za granicą zachorujesz NFZ pokryje koszty leczenia. Jednak nie wszystkie! Przed wyjazdem upewnij się, jakiego rodzaju koszty leczenia za granicą mogą być pokryte przez NFZ.
6. Telefon komórkowy z aktywnym roamingiem.
7. Pieniądze (może to być także karta kredytowa lub czeki). Zapas na „czarną godzinę", aby miała za co wrócić do Polski.

Więcej porad i pomoc dla ofiar handlu ludźmi na stronach internetowych:
http://www.strada.org.pl
http://www.kcik.pl

Lubuska Policja cyklicznie realizuje projekt profilaktyczny pn. „Zapobieganie handlowi ludźmi”. W tym roku przed wakacjami odbyła się XII edycja projektu. Głównym jego celem jest ograniczenie zjawiska handlu ludźmi oraz kształtowanie świadomości wiktymologicznej młodzieży. W ramach projektu specjaliści ds. nieletnich, specjaliści ds. profilaktyki społecznej i dzielnicowi komend miejskich i powiatowych Policji woj. lubuskiego oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przeprowadzali spotkania profilaktyczne z uczniami szkół ponadgimnazjalnych woj. lubuskiego. Tematyka spotkań obejmowała zagrożenia wynikające ze zjawiska handlu ludźmi. Celem działań było kształtowanie świadomości wiktymologicznej młodzieży oraz ochrona przed staniem się ofiarą handlu ludźmi, a także zwiększenie bezpieczeństwa osób wyjeżdżających w czasie wakacji za granicę. Realizacji Projektu towarzyszyła kampania edukacyjno-informacyjna w środkach masowego przekazu i emisja spotu profilaktycznego. W maju i czerwcu 2017 r. w budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. dostępna była mobilna wystawa pn. „Oblicza handlu ludźmi”. Łącznie przeprowadzono 165 spotkań profilaktycznych, w których udział wzięło 4826 uczniów. Jak wynika z badań ewaluacyjnych, tematyka i sposób przeprowadzenia spotkań są oceniane przez uczniów pozytywnie i spotkają się z dużym zainteresowaniem.

Opracowała: podinsp. Anna Księżak-Nowak
Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

18 października 2017 22:41, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Zbadaj tarczycę
Urząd Miasta zaprasza w najbliższą sobotę (21 września) od godziny 10.00 do 18.00 do galerii Nova Park, gdzie mieszkańcy Gorzowa ... <czytaj dalej>
0% VAT dla darczyńców
Informujemy, że istnieje możliwość skorzystania przez podatników podatku VAT z obniżonej do wysokości 0% stawki podatku VAT na darowane towary ... <czytaj dalej>
Stopa bezrobocia bez zmian
W sierpniu było zarejestrowanych 1 196 bezrobotnych gorzowian, o 56 mniej niż miesiąc wcześniej; zarejestrowano 286 nowych osób bez pracy, ... <czytaj dalej>
Uwaga na zapadliska
Służby miejskie, nadzorujące gorzowskie bulwary, podczas codziennego przeglądu zauważyły zapadliska w rogach przystani na Bulwarze Zachodnim. Zapadanie się nawierzchni jest najprawdopodobniej ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Hi Mountain" Sklep Dorota Michalska

ul. Sikorskiego 111, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 61 58
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Zbadaj tarczycę
Urząd Miasta zaprasza w najbliższą sobotę (21 września) od godziny ... <czytaj dalej>
Szpital odpowiada
Publikujemy odpowiedź rzecznika prasowego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim ... <czytaj dalej>
Jak wyzdrowieje, to przyleci
Kennedy Brown to absolwentka Duke University. Mierzy 194 centymetrów. Gra ... <czytaj dalej>
Więcej prac, później oddadzą
W budynkach przyszłego internatu Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu oraz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« wrzesień 2024 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
14 lat minęło
Właściwie to w 2025 powinnam zrobić takie podsumowanie. Ale kto wie, co wtedy będzie? Dziś o 11.11. wchodzę w 15. rok swojej działalności pod adresem www.egorzowska.pl. 5136 dni za mną. To ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
admin ego:
Apel biskupa Lityńskiego o pomoc
Bp Tadeusz Lityński zaapelował do wiernych o modlitwę i pomoc ... <czytaj dalej>
admin ego:
Susza w trzech kubeczkach
Susza. Spodziewamy się jej z roku na rok. Od dekady występuje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Najbardziej potrzebna Gorzowianom jest ścieżka rowerowa wzdłuż DK22 - do Nierzymia i dalej Strzelce , Długie , Dobiegniew ... i dalej do Gdańska <czytaj dalej>
Anonim_5244:
Mógłybym napisać że równiez wycierasz sobie g... tym "daj Boże". A co ma do tego Bóg akurat? Kompletnie nic - stad mój prześmiewczy <czytaj dalej>
Anonim_1372:
Do_5244. Ty nie szydź bo ja akurat mieszkam tu długo i szanuj moje zdanie. Ale widzę, że nacisk na zmianę jest bo od tego będzie lepiej, będzie <czytaj dalej>
Anonim_8287:
Grażyna. Wielki ,,szacun,, <czytaj dalej>
Anonim_5244:
Jak mozna odpowiadać tak lakonicznie i ogólnikowo? A może urząd dostarczy garść faktów?
Jak często sprawdzana jest instalacja w parku, <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej