Kwestia niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci i niezdolnoÅ›ci do pracy budzi w spoÅ‚eczeÅ„stwie wiele kontrowersji. Publikujemy wyjaÅ›nienie regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa lubuskiego
Agaty Muchowskiej.
Wielokrotnie w mediach sÅ‚yszymy, że osoba, która straciÅ‚a w wyniku wypadku lub choroby koÅ„czynÄ™, nie dostaÅ‚a renty. Musimy wziąć jednak pod uwagÄ™ fakt, że niepeÅ‚nosprawność i niezdolność do pracy to dwa zupeÅ‚nie różne pojÄ™cia. O zakwalifikowaniu do tych grup decydujÄ… inne przesÅ‚anki, różny jest ich podziaÅ‚ na stopnie, majÄ… odmienne podstawy prawne i nie wywoÅ‚ujÄ… takich samych skutków.
Warto poznać różnicÄ™, jaka jest miÄ™dzy orzeczeniem o niezdolnoÅ›ci do pracy, a orzeczeniem o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci i jej stopniu. NiepeÅ‚nosprawność zwiÄ…zana jest z naruszeniem sprawnoÅ›ci organizmu, ale także z utrudnieniem, ograniczeniem bÄ…dź brakiem możliwoÅ›ci wypeÅ‚niania ról spoÅ‚ecznych. Można jÄ… podzielić na trzy stopnie: znacznÄ…, umiarkowanÄ… i lekkÄ…. O tym, jaki stopieÅ„ przyznać, decydujÄ… powiatowe (miejskie) zespoÅ‚y do spraw orzekania o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci. Posiadanie stopnia niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci wiąże siÄ™ z przywilejami w postaci m.in. ulgi podatkowej, możliwoÅ›ci zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, karty parkingowej czy Å›wiadczeÅ„ z pomocy spoÅ‚ecznej.
Inaczej sprawa wyglÄ…da w przypadku niezdolnoÅ›ci do pracy, orzekanej przez lekarzy orzeczników ZUS. Za niezdolnÄ… do pracy uznaje siÄ™ osobÄ™, która z powodu choroby bÄ…dź wypadku caÅ‚kowicie lub częściowo utraciÅ‚a zdolność do pracy zarobkowej i nie rokuje jej odzyskania nawet po przekwalifikowaniu. Orzeczenie o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci nie ma wpÅ‚ywu na wydanie przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o niezdolnoÅ›ci do pracy. Oznacza to, że np. jeÅ›li w wypadku bÄ…dź w wyniku choroby straciliÅ›my nogÄ™, a pracowaliÅ›my w biurze, to co prawda bÄ™dziemy niepeÅ‚nosprawni, jednak dalej bÄ™dziemy mogli wykonywać tÄ™ pracÄ™ bÄ…dź innÄ… po przekwalifikowaniu.
PamiÄ™tać należy, że orzeczenie o niezdolnoÅ›ci do pracy nie oznacza zakazu jej podejmowania. Orzeczenie o niezdolnoÅ›ci do pracy otwiera szereg możliwoÅ›ci. Można wówczas ubiegać siÄ™ o rentÄ™ z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy, można wystÄ…pić o rentÄ™ z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobÄ… zawodowÄ…, rentÄ™ socjalnÄ… lub rentÄ™ szkoleniowÄ…. PosiadajÄ…c takie orzeczenie można wystÄ…pić również o dodatek pielÄ™gnacyjny.
Aby otrzymać rentÄ™ należy: posiadać orzeczenie o niezdolnoÅ›ci do pracy (przy czym stan ten musi powstać w okresie zatrudnienia lub w niektórych okresach nieskÅ‚adkowych, np. w czasie pobierania zasiÅ‚ków chorobowych) a także mieć wymagany okres skÅ‚adkowy i nieskÅ‚adkowy.
Musimy pamiÄ™tać, że orzeczenie o niezdolnoÅ›ci do pracy jest równoznaczne z orzeczeniem o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci. Natomiast nigdy nie jest na odwrót.
Agata Muchowska
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa lubuskiego
Uwaga na zapadliska
Służby miejskie, nadzorujące gorzowskie bulwary, podczas codziennego przeglądu zauważyły zapadliska w rogach przystani na Bulwarze Zachodnim.
Zapadanie siÄ™ nawierzchni jest najprawdopodobniej ...
<czytaj dalej>Fundusz Małych Projektów
„MaÅ‚e projekty – duże sukcesy" to hasÅ‚o inaugurujÄ…ce Fundusz MaÅ‚ych Projektów w Euroregionie Pro Europa Viadrina. Konferencja na temat funduszu ...
<czytaj dalej>Gorzów z dofinansowaniem
Dofinansowanie na retencjÄ™ w rejonie ul. Warszawskiej.
W środę (11 września) w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ...
<czytaj dalej>Koniec z kolejowym wykluczeniem?
Gorzów i gminy póÅ‚nocy przestanÄ… być wykluczone kolejowo. Już jesieniÄ… zwiÄ™kszy siÄ™ liczba i poprawi jakość poÅ‚Ä…czeÅ„. Ale to tylko ...
<czytaj dalej>