
"Łączą nas ludzie i miejsca" to tytuł projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Św. Eugeniusza de Mazenoda w Gorzowie oraz wydanego na tę okoliczność biuletynu wg pomysłu, projektu i realizacji redaktor
Hanny Kaup.
Biuletyn wspomnień najstarszych gorzowian miał swoją premierę 30 września w Przystani za Wartą. Pojawili się tam zaproszeni bohaterowie, ich goście oraz osoby zaangażowane w realizację projektu.
- Bardzo się cieszę, że doszło do realizacji drugiego wydania biuletynu historycznego, w którym są opisane wydarzenia z życia ludzi związanych z Zawarciem - choć nie tylko - i z wydarzeniami w naszej parafii. Warto odszukiwać historie ludzi i spisywać je na kartach, aby te przeżycia utrwaliły się nie tylko w pamięci starszych osób, ale by młode pokolenie mogło czerpać z ich doświadczeń - powiedział prezes Stowarzyszenia Św. Eugeniusza de Mazenoda o.
Piotr Darasz.
Zanim obecni na spotkaniu otrzymali egzemplarze pięknie wydanego biuletynu, opiekunka projektu
Anna Jakubowska powiedziała:
- Serdecznie dziękuję bohaterom biuletynu za to, że zgodzili się podzielić swoimi historiami. Pokazaliście państwo, jak kiedyś wyglądało nasze miasto, jak radziliście sobie z trudnościami codzienności, a także jak wiele zmian dokonało się tutaj na przestrzeni minionych lat. Z tych opowieści widać także, że Zawarcie jest miejscem, które łączy ludzi, bowiem wspólnie pracowaliście nad jego rozwojem, wielu z was nad budową kościoła. Jest to ważna lekcja dla nas, młodego pokolenia gorzowian, w imieniu którego dziękuję wam za obecność w projekcie.
Pomysłodawczyni i realizatorka projektu redaktor Hanna Kaup wspomniała fakt powstawania w Gorzowie Domu Historii Miasta.
- Takie biuletyny jak ten powinny się tam znaleźć. To wasze świadectwo o Gorzowie z pierwszych lat po II wojnie światowej - mówiła. - Mam nadzieję, że "Łączą nas ludzie i miejsca" doczeka się nowych wydań z historiami nowych bohaterów, tym bardziej, że w 2017 r. będziemy obchodzić jubileusz 760-lecia miasta.
- Tytuł naszego wydawnictwa to według mnie strzał w dziesiątkę - dodała Anna Jakubowska. - Od początku byłam nim zachwycona. Nasza dzielnica faktycznie jest miejscem, które łączyło i łączy ludzi. Nie warto słuchać opinii wskazujących Zawarcie jako obszar zdegradowany. Trzeba zakasać rękawy i działać, jak kiedyś państwo to robiliście. Historie utrwalone w biuletynie charakteryzuje prawda, żywe doświadczenia z przeszłości. Nie jest to szkolny podręcznik, nikt nie cenzurował zawartych w nim treści. Mam nadzieję, że będzie on źródłem wiedzy i motywacji dla moich rówieśników, a dla państwa piękną pamiątką. Zachęcam do przekazania go rodzinie, sąsiadom, znajomym.
Zainteresowani wydawnictwem będą mogli otrzymać je już 10 października na kolejnym spotkaniu promocyjnym w ramach Lubuskiego Tygodnia Seniora. Najpierw o 10.00 w Kościele przy Brackiej 7 zostanie odprawiona msza w intencji osób starszych, a zaraz potem odbędzie się spotkanie w Zespole Szkół nr 12 przy ul. Śląskiej 20.
Biuletyn będzie można otrzymać również w klubie Przystań za Wartą lub Parafii pw. św. Józefa.
redakcja
foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>