
Znacie to? Dzwoni telefon i w słuchawce słyszycie głos zapewniający, że coś wygraliście, że będziecie za darmo przebadani albo, że właśnie w nagrodę ktoś Wam obniży abomanent. Później okazuje się, że to pułapka.
Coraz częściej osoby starsze są narażone na nieuczciwe działania firm świadczących usługi telekomunikacyjne czy telemedyczne. Miejski Rzecznik Konsumentów w Gorzowie przyjmuje też skargi na nakazy zapłaty za świadczenie tych usług. Zwykle takie pisma zawierają groźbę rozpoczęcia windykacji komorniczej z zajęciem wszystkich własności.
Konsumenci potwierdzają powtarzający się scenariusz działań.
Dzwoni telefon w sprawie obniżenia rachunków za abonament lub prąd. Następnie w mieszkaniu pojawia się osoba, która zapewnia, że reprezentuje dotychczasowego operatora telefonicznego lub sprzedawcę prądu. Niczego nieświadomi konsumenci podpisują dokumenty przedkładane im przez przedstawicieli handlowych. Ze skarg wynika, że nie mieli świadomości, że podpisując dokumenty dotyczące usług telekomunikacyjnych lub sprzedaży energii, zawierają także umowę o świadczenie dodatkowych usług. Wielu seniorów skarży się na wywieranie presji w celu jak najszybszego podpisania umów, często bez możliwości ich przeczytania oraz na bardzo mały druk tekstu zawartego na kilku stronach. Większość konsumentów składających skargi, nie dostała zawartych umów.
- Ostrzegamy przed reagowaniem na pisma i dokonywanie zapłaty – mówi Miejski Rzecznik Konsumentów i Spraw Mieszkańców
Tomasz Gierczak. - Prosimy o natychmiastowe zgłoszenie się do naszego biura, gdzie zostanie udzielona pomoc w tej sprawie.
Miejski Rzecznik Konsumentów przypomina, że w przypadku zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorstwa (czyli np. w domu) umowy dotyczącej usług zdrowotnych, której przedmiotem nie są gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej (umowa zawierana jest poza publicznym systemem zabezpieczenia społecznego), konsumentom przysługuje prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia. W takim przypadku zastosowanie znajdują przepisy ustawy o prawach konsumenta.
Wart również pamiętać, że konsument, który nie został poinformowany o przysługującym mu prawie odstąpienia od umowy o świadczenie usług zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, może skutecznie skorzystać z tego prawa w ciągu 12 miesięcy i 14 dni od daty zawarcia umowy.
Konsumenci, którzy czują się pokrzywdzeni powinni zgłosić się do organów ścigania (policji lub prokuratury). W odstąpieniu od umowy pomagają rzecznicy konsumentów.
Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów i Spraw Mieszkańców mieści się w Gorzowie Wlkp. przy ul. Orląt Lwowskich 1. Kontakt telefoniczny: 95 7355 747, 95 7355 960.
oprac. redakcja
foto Wikipedia
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>