
Od 1 kwietnia w Gorzowie działa program pomocowy dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Od dwóch miesięcy 30 wolontariuszy pomaga 40 podopiecznym: starszym i niepełnosprawnym. Ale również osoby starsze i niepełnosprawne są wśród wolontariuszy. Taki pomysł realizują - na mocy porozumienia podpisanego w tej sprawie 25 lutego: Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie, Fundacja Ad Rem, Stowarzyszenie Człowiek w Potrzebie – Wolontariat Gorzowski oraz Medyczne Studium Zawodowe.
O porozumieniu pisaliśmy tu
http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,6698,
5 maja w sali konferencyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbyła się konferencja poświęcona prezentacji dotychczasowych działań realizowanych w ramach porozumienia, idei wolontariatu oraz problemowi starzejącego się społeczeństwa.
Jak wskazują badania, do 2035 r. około 50 proc. ludzi będzie wymagało wsparcia. Jesteśmy w okresie, w którym notuje się największy wzrost liczby osób starszych, a sytuację w samym Gorzowie pogarsza fakt, że coraz więcej młodych ludzi stąd ucieka.
- Tak mocno rozwiniętego wolontariatu nie ma chyba w żadnym mieście w Polsce. Ale my nie głosimy haseł, nie gromadzimy się, by świętować kolejne okazje, tylko szukamy możliwości, by ludziom w Gorzowie żyło się lepiej - mówił
Wiesław Antosz ze Stowarzyszenia Człowiek w Potrzebie – Wolontariat Gorzowski. - Ta konferencja ma pokazać, jak ludzie ze sobą współpracują, bo Gorzów tworzą ludzie i oni chcą to miasto zmieniać.
Na konferencji obecna była dyrektor Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie
Justyna Pawlak, która zaznaczyła, że to dopiero początek drogi, ale po miesiącu mają już 40 podopiecznych.
- Chcemy pozyskiwać środki zewnętrzne, by coraz więcej seniorów objąć pomocą - podkreśliła.
W tej chwili osoby starsze i niepełnosprawne mogą korzystać z opieki Domów Pomocy Społecznej, Domów Dziennego Pobytu, z usług profesjonalnej opieki, ale są one odpłatne a liczba miejsc ograniczona, natomiast jednym z większych problemów osób starszych jest organizacja wolnego czasu i brak towarzystwa. To właśnie zadanie jest realizowane w wolontariacie, a więc całkowicie bezpłatnie, z dobrej woli i chęci pomagania innym.
Wolontariusze skupieni wokół projektu zostali przeszkoleni przez Medyczne Studium Zawodowe. Nauczyli się udzielania pomocy oraz podstaw komunikacji z drugim człowiekiem.
Ich praca już przynosi efekty. O jednym z nich opowiedział prezes Fundacji Ad Rem
Kamil Czerwiński, wspominając mieszkankę centrum Gorzowa, 88-letnią panią
Irenkę.
- Mieliśmy pomagać jej raz w tygodniu. Okazało się, że to za mało, a wolontariuszka Ania tak zżyła się ze swoją podopieczną, że przychodzi do niej codziennie. Natomiast pani Irenka odżyła (rodzina nie utrzymuje z nią kontaktu) i nie wyobraża sobie, by nikt do niej nie przychodził. To jest bardzo pozytywne, bo zaczęła się uśmiechać i czuje potrzebę życia. To działa w obie strony, bowiem także wolontariusz czuje się potrzebny drugiemu człowiekowi.
Jeśli znacie osoby potrzebujące pomocy, wystarczy telefon do GCPR 519 319 540 lub kontakt z pracownikiem socjalnym.
W czasie spotkania
Adam Grześkowiak z ZUS przedstawił również zasady działania Platformy Usług Elektronicznych, dzięki której bez wychodzenia z domu każdy może sprawdzić swoje konto składkowe, obliczyć przewidywaną emeryturę czy przesłać dokumenty.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>