
Dzięki finansowemu wsparciu z Urzędu Miasta, Stowarzyszenie im. Św. Eugeniusza de Mazenoda - działające przy parafii św. Józefa w Gorzowie - realizuje projekt „Łączą nas ludzie i miejsca”. Rok temu zrealizowało podobny projekt, przygotowany w konsultacji z piszącą te słowa oraz pod nazwą jej autorstwa „Tę lekcję trzeba odrobić”.
Wówczas niełatwo było namówić starsze osoby mieszkające na Zawarciu do zwierzeń i opowieści o swojej – często trudnej – przeszłości. Jesienią ukazał się biuletyn. Znalazły się w nim historie pięciu rodzin, które swoje losy złączyły z gorzowskim Zawarciem i do dziś tam mieszkają.
Oddźwięk wydawnictwa był taki, że do stowarzyszenia zaczęli zgłaszać się inni najstarsi mieszkańcy, wyrażając chęć przekazania swoich wspomnień. Na prośbę stowarzyszenia stworzyłam więc kolejną koncepcję projektu, którego celem jest zachowanie pamięci o ludziach i miejscach, które po II wojnie światowej ich połączyły.
Już pierwsze spotkania pokazały, że ówczesne dzieci - a dziś ludzie w poważnym wieku - które przybyły na ziemie zachodnie nie tylko do Gorzowa, w jakimś momencie swojego życia spotkały się i te spotkania pamiętają. Tak było z wspominanym przez rozmówców kierownikiem pierwszej szkoły – obecnej SP 10 - Tadeuszem Androchowiczem (co do właściwej formy nazwiska wciąż istnieje wśród rozmówców podział), którego niezwykła osobowość wraca w kilku wspomnieniach, czy z
Antonim Golcem (bohater poprzedniego projektu), z którym
Andrzej Kruszakin – jeden z obecnych rozmówców - jechał na zachód tym samym transportem. Łącznikiem jest również sama szkoła a także zakłady Stilon, w których wielu gorzowian znalazło pracę.
Większość obecnych seniorów wciąż mieszka na Zawarciu, ale są i tacy, którzy przenieśli się na drugą stronę Warty. Dlaczego? Kim oni są? Jakie były ich losy? O tym przeczytacie na łamach www.egorzowska.pl, a po zakończeniu spotkań z wybranymi osobami – w kolejnym biuletynie, który tym razem będzie nosił tytuł „Łączą nas ludzie i miejsca”.
Obecny projekt jest o tyle trudniejszy, że spotkań mamy więcej, a możliwości wydawniczych znacznie mniej. Musimy również dokonać selekcji opowieści tak, by nie były one tylko osobistym emocjonalnym wspomnieniem, ale przede wszystkim stanowiły źródło wiedzy o ludziach i miejscach, wiedzy, której nie przekazuje żaden podręcznik historii.
tekst i foto Hanna Kaup
Po majówce - konsultacje
Po majówce startują konsultacje – zaczynamy spotkaniem dla organizacji pozarządowych.
Zapraszamy serdecznie przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w spotkaniu konsultacyjnym dot. ...
<czytaj dalej>Modlitwy i pielgrzymka
Komunikat diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
MODLITWY W INTENCJI ZMAREGO PAPIEŻA FRANCISZKA
Zgodnie z zarządzeniem bp. Tadeusza Lityńskiego modlitwy w intencji zmarłego Ojca Świętego Franciszka ...
<czytaj dalej>Można składać wnioski
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla wspólnot mieszkaniowych obejmujących od 3 do 7 lokali w ramach Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” ...
<czytaj dalej>W Wielkim Tygodniu
W Wielki Czwartek (17 kwietnia) o godz. 10.00 w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński będzie przewodniczył mszy św., podczas której ...
<czytaj dalej>