Mazurkiem Dąbrowskiego zaczęła się uroczystość nadania obywatelstwa 12 nowym Polakom.
Różnią się miejscem urodzenia i wiekiem, ale łączy ich Polska. Tu czują się jak w domu i tu postanowili żyć, dlatego uroczystość nadania 12 osobom polskiego obywatelstwa nie mogła zacząć się inaczej, jak od Mazurka Dąbrowskiego.
W Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie wicewojewoda
Jan Świrepo 12 nowym obywatelom wręczył dokumenty uprawniające do korzystania z wszelkich praw przysługujących Polakom. Siedem osób pochodzi z Ukrainy, dwie z Kazachstanu, a po jednej z Białorusi, Armenii i Holandii.
– Świat stał się globalnie mały. Część z was ma korzenie polskie i przyznanie wam obywatelstwa polskiego jest przywróceniem was dla ojczyzny. Część uważa Polskę za ojczyznę, chce tu pracować i jej służyć – powiedział na początku uroczystości Jan Świrepo. – Decyzje potwierdzające obywatelstwo pomogą wam korzystać z wszystkich praw biernych i czynnych, dzięki którym staniecie się prawdziwymi obywatelami. Dziękuję za wasz wybór.
Po oficjalnym wręczeniu decyzji, nowi Polacy, przy kawie i ciastkach, opowiadali swoje historie. Z Armenii do lubuskiego przyjechał przed 22 laty
Oganiesjan Grigor. Osiadł w Sulechowie, gdzie prowadzi zakład szewski. Przyznaje, że najbardziej podobają mu się polskie kobiety.
Z kolei z Holandii – przed 18 laty – uciekł
Kerseboom Hendrikus, by w Polsce prowadzić i rozwijać gospodarstwo rolne.
– Tam brakowało już ziemi, a tu jest bardzo pięknie. Blisko morze, dużo lasów, świeże powietrze. Jest fajnie – mówił. Tu również poznał żonę
Elżbietę, która nie kryła wzruszenia z powodu nadania mężowi obywatelstwa. – To jest duże przeżycie, bo do tej pory mąż zawsze był Holendrem. Teraz można powiedzieć, że jest polskim Holendrem, bo będzie miał podwójne obywatelstwo – dodała.
Walentyna Bedynek z Ukrainy także mieszka u nas od 18 lat. Ma dwoje dzieci i – jak podkreśla – w Polsce czuje się bardziej w domu niż na Ukrainie.
Pięć aktów nadania obywatelstwa przyznano na mocy decyzji Wojewody. Siedem podpisał Prezydent RP.
Nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP otrzymali:
1. Djaczuk Wałerij (Ukraina) - kierowca, pochodzenie polskie.
2. Bedynek Walentyna (Ukraina) - szwaczka.
3. Bobyr Galina (Ukraina) - rencistka, zamieszkała w Świebodzinie,
4. Oganiesjan Grigor (Armenia) - mieszka w Polsce od 1995 r., prowadzi działalność gospodarczą;
5. Bayok Maxim (Kazachstan) – student ze Słubic, pochodzenie polskie,
6. Janiszewski Kazimierz (Ukraina) - w Polsce od 1993 r., pochodzenie polskie;
7. Kerseboom Hendrikus (Holandia) - Lipinki Łużyckie, z małżonką prowadzi gospodarstwo rolne.
Nadanie obywatelstwa polskiego przez Wojewodę Lubuskiego otrzymali:
1. Lyskow Sergey (Kazachstan), lekarz, zatrudniony w Szpitalu w Nowej Soli oraz w Zakładzie Karnym w Krzywańcu.
2. Nowacka Ludmiła (Białoruś), zamieszkała w Przytocznej.
3. Tomaczuk Tetiana (UKRAINA), prowadzi salon fryzjerski.
4. Urbanek Nataliya (Ukraina), zamieszkała w Ługach Górzyckich,
5. Kotyk-Jarosz Tetyana (Ukraina) z Witnicy.
Jak starać się o przyznanie obywatelstwa?
Cudzoziemcy mają dwie możliwości otrzymania polskiego obywatelstwa. W pierwszym przypadku o jego nadaniu decyduje Prezydent RP. Wnioski o przyznanie obywatelstwa polskiego wnosi się za pośrednictwem wojewody, a osoby zamieszkałe za granicą za pośrednictwem konsula. Dokumenty przekazywane są do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a następnie do Kancelarii Prezydenta RP.
W drugim przypadku osoby zamieszkałe na terenie województwa lubuskiego składają wnioski u Wojewody Lubuskiego. Warunkiem jest zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od co najmniej 3 lat, posiadanie regularnego dochodu oraz znajomość języka polskiego.
Tekst i foto Hanna Kaup
Zbadaj tarczycę
Urząd Miasta zaprasza w najbliższą sobotę (21 września) od godziny 10.00 do 18.00 do galerii Nova Park, gdzie mieszkańcy Gorzowa ...
<czytaj dalej>0% VAT dla darczyńców
Informujemy, że istnieje możliwość skorzystania przez podatników podatku VAT z obniżonej do wysokości 0% stawki podatku VAT na darowane towary ...
<czytaj dalej>Stopa bezrobocia bez zmian
W sierpniu było zarejestrowanych 1 196 bezrobotnych gorzowian, o 56 mniej niż miesiąc wcześniej; zarejestrowano 286 nowych osób bez pracy, ...
<czytaj dalej>Uwaga na zapadliska
Służby miejskie, nadzorujące gorzowskie bulwary, podczas codziennego przeglądu zauważyły zapadliska w rogach przystani na Bulwarze Zachodnim.
Zapadanie się nawierzchni jest najprawdopodobniej ...
<czytaj dalej>