Wakacje to czas urlopów, ale nie od dzieci. Za ich bezpieczeÅ„stwo zawsze odpowiadajÄ… rodzice. Jak je chronić?
Dziecko wymaga nieustannej uwagi i zainteresowania. Zawsze należy sÅ‚uchać, co ma nam do powiedzenia, wyrażać troskÄ™ i akcentować miÅ‚ość także gestem (np. przytuleniem). To pozwala przywrócić równowagÄ™ emocjonalnÄ… i zdrowe relacje miÄ™dzy rodzicem i dzieckiem.
Ważna jest też znajomość Å›rodowiska, w jakim dziecko funkcjonuje oraz jego zainteresowaÅ„. JeÅ›li nie bÄ™dziemy Å›wiadomi tego, nie pomożemy rozwijać jego pasji, nie damy wyraźnego wsparcia, syn czy córka poszukajÄ… go w grupie rówieÅ›niczej, nie zawsze pozytywnej. KonsekwencjÄ… tego mogÄ… być kÅ‚ótnie a nawet ucieczki z domu. Zdarza siÄ™ to dlatego, że rodzice – zamiast wysÅ‚uchać, co dziecko chce powiedzieć – podnoszÄ… gÅ‚os, krzyczÄ…. To sprawia, że mÅ‚ody czÅ‚owiek czuje siÄ™ odrzucony, niepotrzebny, uważa, że przeszkadza, jest winny problemów dorosÅ‚ych, kÅ‚ótni i rozstaÅ„. Wtedy, zdarza siÄ™, że ucieka z domu, okalecza siÄ™ – na poczÄ…tku skrycie, potem demonstracyjnie – zaczyna siÄ™gać po alkohol czy Å›rodki odurzajÄ…ce.
Z dziećmi trzeba rozmawiać. MÅ‚odszym przypominać, by – bÄ™dÄ…c same w domu – nie otwieraÅ‚y drzwi i nie rozmawiaÅ‚y przez telefon z nieznajomymi, nie oddalaÅ‚y siÄ™ z obcymi bez naszej wiedzy, nie przyjmowaÅ‚y niczego od nieznajomych, a nawet od rówieÅ›ników, gdy pochodzenie prezentu jest niewiadome (może być np. ukradziony czy pochodzić z przestÄ™pstwa paserstwa), nie podawaÅ‚y danych teleadresowych osobom, z którymi kontaktujÄ… siÄ™ przez Internet, ani nie zdradzaÅ‚y zwyczajów, jakie panujÄ… w naszym domu. Nie wiadomo przecież, kto jest po drugiej stronie, a zdobyte informacje mogÄ… posÅ‚użyć przestÄ™pcom np. w kradzieży.
PowinniÅ›my zadbać, by dzieci znaÅ‚y telefony alarmowe i kontaktowe (np. ogólnopolski telefon zaufania 116111). Trzeba też ustalić jasne zasady, na co siÄ™ zgadzamy, a czemu jesteÅ›my przeciwni (np.: Nie zgadzam siÄ™, żebyÅ› piÅ‚ alkohol. Uważam, że masz na to czas po 18. roku życia. MartwiÄ™ siÄ™, żebyÅ› nie wpadÅ‚ w naÅ‚óg, bo CiÄ™ kocham.)
Rodzice powinni wiedzieć, z kim jego dziecko siÄ™ spotyka i wyznaczyć granice postÄ™powania, czyli jasne zasady, dotyczÄ…ce np. godzin powrotu do domu czy obowiÄ…zków nieletniego. JeÅ›li nadużyÅ‚ naszego zaufania, spokojnie wysÅ‚uchajmy, co ma do powiedzenia. Nie wpÅ‚ynie to na obniżenie naszego autorytetu, a krzyk zburzy nasz obraz dobrego rodzica.
JeÅ›li wysyÅ‚amy dziecko na póÅ‚kolonie czy kolonie, sprawdźmy czy na 15 dzieci przypada jeden opiekun, a przed wyjazdem zapewnijmy kontrolÄ™ autobusu, dzwoniÄ…c na policjÄ™.
Pamiętajmy, że częstowanie czy proponowanie alkoholu dzieciom do 18 roku życia jest niezgodne z prawem, nawet jeśli robią to rodzice.
W przypadku problemów wychowawczych, warto poszukać pomocy i konsultacji u specjalistów: psychologów, lekarza, terapeutów uzależnieÅ„, konsultantów rodzinnych lub specjalisty ds. nieletnich w Komendzie Miejskiej Policji w Gorzowie.
Warto poszukiwać i studiować zagadnienia psychologii rozwojowej oraz problemów nastolatków, by zrozumieć ich rozterki.
Czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny. Na pewno zaowocuje miłością i zaufaniem.
ŹródÅ‚o KWP
Oprac. Hak
Uwaga na zapadliska
Służby miejskie, nadzorujące gorzowskie bulwary, podczas codziennego przeglądu zauważyły zapadliska w rogach przystani na Bulwarze Zachodnim.
Zapadanie siÄ™ nawierzchni jest najprawdopodobniej ...
<czytaj dalej>Fundusz Małych Projektów
„MaÅ‚e projekty – duże sukcesy" to hasÅ‚o inaugurujÄ…ce Fundusz MaÅ‚ych Projektów w Euroregionie Pro Europa Viadrina. Konferencja na temat funduszu ...
<czytaj dalej>Gorzów z dofinansowaniem
Dofinansowanie na retencjÄ™ w rejonie ul. Warszawskiej.
W środę (11 września) w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ...
<czytaj dalej>Koniec z kolejowym wykluczeniem?
Gorzów i gminy póÅ‚nocy przestanÄ… być wykluczone kolejowo. Już jesieniÄ… zwiÄ™kszy siÄ™ liczba i poprawi jakość poÅ‚Ä…czeÅ„. Ale to tylko ...
<czytaj dalej>