
Odszedł człowiek, któremu mocno na sercu leżały sprawy Gorzowa Wielkopolskiego, choć sam urodził się koło Zielonej Góry, a do naszego miasta przyjechał w 1970 r. Marek Bucholski zmarł 27 lutego 2026.
Z zawodu był radcą prawnym, a z zamiłowania – podróżnikiem. Do tego już od czasów studiów na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu zajmował się dziennikarstwem.
Poznałam go w ostatnich latach wydawania tygodnika „Ziemia Gorzowska”. Odwiedzał mnie systematycznie, by wyrazić swoje trzeźwe opinie na temat sytuacji naszego wówczas dziesięcioletniego województwa, toczących się politycznych sporów, a przede wszystkim marginalizacji Gorzowa Wielkopolskiego na rzecz Zielonej Góry.
Był inteligentny, potrafił łączyć kropki i w swoich felietonach nie szczędzić nikogo z tzw. władz. Wtedy jeszcze to uchodziło, co nie znaczy, że owe władze i politycy nie próbowali dociec, kto ukrywa się pod poczytnym cotygodniowym felietonem opatrzonym sympatyczną mordką misia.
Był dokładny. Nie znosił, jak ówczesne media podporządkowane wspomnianym wyżej, gdy tylko mogły, umniejszały rolę naszego miasta, choćby głosząc, że fabryka TPV powstaje w Baczynie, a nie w Gorzowie.
Był sprawiedliwy i tej sprawiedliwości się domagał, gdy punktował każdą decyzję wspomnianych wyżej, która próbowała przenosić lub przenosiła nam z Gorzowa do Zielonej Góry czy to ZUS, czy Urząd Skarbowy, która stawiała na rozwój Babimostu przy lekceważeniu problemów kolejowych Gorzowa.
Można by długo wyliczać sprawy, które Marek Bucholski uczynił ważnymi, o których pisał i o które walczył. Dziś po latach wiemy, że miał rację, że politycy nam się niekoniecznie udali, że pozycja Gorzowa Wielkopolskiego znacznie spadła.
Gdyby jednak słuchali tego dziennikarskiego głosu, tego zatroskania o miasto, pewnie bylibyśmy w innym miejscu. Ale tak mają wybitni. Tak mają odważni. Tak mają ci, którzy idą w pojedynkę.
Dziękuję Panu, Panie Marku, za wspólny czas i naukę, którą Pan mi przekazał
Rodzinie i Bliskim składam szczere kondolencje.
Pogrzeb Marka Bucholskiego odbędzie się 4 marca o 11.00.
Więcej o Marku Bucholskim można przeczytać tu:
https://encyklopedia.wimbp.gorzow.pl/b/bucholski_marek/bucholski_marek.html
Hanna Kaup
Dodali milion
16 czerwca 2026 r. Zarząd Województwa Lubuskiego podjął – w formie uchwały zmieniającej – decyzję o zwiększeniu dofinansowania z budżetu ...
<czytaj dalej>Do kogo pofrunie tegoroczny Motyl?
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego zaprasza do zgłaszania kandydatów do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta. Nagroda przyznawana jest raz w roku, w ...
<czytaj dalej>Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ...
<czytaj dalej>Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ...
<czytaj dalej>