W Gorzowie ruszyła kampania Dla kogo koperta?
Miasto Gorzów z Gorzowskim Stowarzyszeniem „Człowiek w Potrzebie - Wolontariat Gorzowski” oraz Polskim Związkiem Walki z Kalectwem przygotowało kampanię społeczną Dla kogo koperta? Jej celem jest podniesienie świadomości publicznej na temat osób z niepełnosprawnościami i przypomnienie o ich problemach, a głównym zadaniem –przypomnienie „dla kogo koperta?”
W ostatnich latach wzrosła świadomość społeczna dotycząca nieuprawnionego parkowania w miejscu dla osób niepełnosprawnych. Niestety, wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy tzw. kopertę zajmują osoby, które nie powinny tam stać.
Kampania będzie składała się z działań, które mają przypomnieć o problemie parkowania pojazdów przez osoby nieuprawnione w miejscach oznaczonych kopertą.
Jednym z nich była konferencja prasowa z udziałem członków Związku ds. Walki z Kalectwem, którzy apelowali do kierowców, by uważniej podchodzili do tematu parkowania na niebieskiej kopercie. Udział w spotkaniu wzięła udział m.in. członkini Związku ds. Walki z kalectwem
Małgorzata Korzeniowska, szefowa Powiatowej Komisji ds. Orzekania Niepełnosprawności przy GCPR
Agnieszka Turek oraz koordynator ds. dostępności w Urzędzie Miasta Gorzowa
Magdalena Król.
Zgodnie z polskim prawem, z miejsca oznaczonego kopertą ma prawo korzystać każdy, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności lub do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Karta parkingowa jest imienna, to znaczy może z niej korzystać jedynie osoba wymieniona na dokumencie. Karty nie można pożyczać ani korzystać z niej, jeśli nie jest się osobą uprawnioną.
Obecnie w Gorzowie wydano ok. trzy tysiące kart parkingowych.
I choć statystyki Straży Miejskiej Gorzowie wskazują, że problem nieuprawnionego parkowania na kopertach z roku na rok maleje, to wciąż należy apelować do kierowców, by nie zajmowali miejsc z kopertą.
W ramach kampanii odbywa się też konkurs plastyczny dla przedszkolaków. Najlepsze prace zostaną pokazane 24 października na wystawie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, w filiach nr 3 przy ul. Bohaterów Westerplatte i nr 4 przy ul. Słonecznej.
Oprac. redakcja
Foto Bartłomiej Nowosielski
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Oferty na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego
Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały swoje centrum opiekuńczo-mieszkalne.
To miejsce będzie odpowiedzią na ich potrzeby oraz wsparciem dla opiekunów i ...
<czytaj dalej>Miasto inwestuje w zieleń i usuwa nielegalne wysypiska
Wydział gospodarki komunalnej usunął kilka dzikich wysypisk, a wydział ochrony środowiska i rolnictwa przeprowadzi dwa odbiory techniczne dwóch zielonych inwestycji.
Pierwszy ...
<czytaj dalej>Czujesz się bezpiecznie?
Każdy gorzowianin może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszym mieście wypełniając ankietę, przygotowana przez magistrat. Na Państwa pomoc i ...
<czytaj dalej>Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
Pierwsze dni nadchodzącego miesiąca, a zwłaszcza uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona 1 listopada, oraz wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tzw. Dzień ...
<czytaj dalej>