
Nie żyje Alicja Marosz 1937-2022.
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Alicji Marosz, prezes Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska oraz przewodniczącej gorzowskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku” – pisze rzecznik prasowy lubuskiej policji
Marcin Maludy.
Pani Alicja Marosz była córką Alojzego Banacha, aspiranta Policji Państwowej i patrona lubuskiej Policji, jeńca obozu w Ostaszkowie, zamordowanego w Twerze w 1940 r. i pochowanego w bezimiennym grobie w Miednoje. W sposób szczególny angażowała się w działalność, mającą na celu krzewienie pamięci o ofiarach sowieckich zbrodni. Była jedną z inicjatorek budowy „Krzyża – Pomnika Ofiar Katynia” na gorzowskim cmentarzu, poświęconego ofiarom zbrodni stalinowskich oraz ufundowania krzyża wotywnego w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.
Jako Prezes Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska oraz Przewodnicząca Oddziału w Gorzowie Wlkp. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku” była również popularyzatorką historii Policji Państwowej, udziału policjantów w II wojnie światowej oraz ich martyrologii jako ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego.
Pani Alicja Marosz z determinacją i ogromnym zaangażowaniem kultywowała pamięć o poległych policjantach, organizując coroczne obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej przed „Krzyżem – Pomnikiem Ofiar Katynia” na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wlkp. Uczestniczyła również w licznych uroczystościach o charakterze ceremonialnym, przyczyniając się do integracji całego środowiska policyjnego.
Wraz ze swoją zmarłą w 2017 roku siostrą, Marią Surmacz, była również jedną z pomysłodawczyń programu edukacyjnego dla młodzieży gorzowskich szkół średnich od nazwą: „Odkrywamy Historię: Ostaszków – Twer – Miednoje”. W 2016 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska uroczyście zasadzono na terenie Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie Dąb Pamięci Alojzego Banacha. Pani Alicja Marosz aktywnie działała na rzecz pamięci o zamordowanych funkcjonariuszach Policji Państwowej. Swoją, godną do naśladowania postawą była przykładem niezłomności w dążeniu do prawdy historycznej.
W imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, kadry kierowniczej oraz policjantów i pracowników lubuskiej Policji składamy wyrazy współczucia pogrążonej w smutku i żałobie rodzinie, bliskim i przyjaciołom śp. Alicji Marosz oraz wszystkim, których ta strata boleśnie dotknęła.
podinsp. Marcin Maludy
rzecznik Prasowy
KWP w Gorzowie Wlkp.
Foto z uroczystości 3 maja 2021 r.
Marek Surmacz
80 rocznica polskiej administracji
W 2025 roku przypada 80 rocznica ustanowienia polskiej administracji w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej okazji w tym roku Dzień Pioniera ...
<czytaj dalej>Cynizm i manipulacja
Kiedy myślisz, że władze miasta nie mogą wymyślić już nic głupszego, przychodzi Gorzów Wielkopolski i mówi: "Potrzymaj mi wodomierz".
Nowy pomysł, ...
<czytaj dalej>Umowy koalicyjne bez podstaw prawnych
Samorządowe "umowy koalicyjne": polityczna konieczność czy wypaczenie demokracji?
W samorządach, w których w ostatnich wyborach Koalicja Obywatelska nie wprowadziła swojego prezydenta/wójta/burmistrza, ...
<czytaj dalej>Bezrobocie w górę
W lutym w Gorzowie było zarejestrowanych 1 508 bezrobotnych; ich liczba wzrosła o 62 osoby; wyrejestrowano 358 osób, zarejestrowano 420. ...
<czytaj dalej>