Jak przystało na gorącą sobotę, spędziliśmy ją na norweskiej Riwierze. Piękna jest, chociaż plaże ma wąziutkie i jakoś nie bardzo piaszczyste. Mimo to nas urzekła. Białe miasteczka południa Norwegii są po prostu zachwycające. Najpierw jednak wyruszyliśmy do Venneslev, żeby obejrzeć Tømmerrenna – wyglądającą trochę jak akwedukt rynnę do spuszczania drewna.
Ten fascynujący zabytek techniki powstał w latach 50. XX w. i służył transportowi kłód do czasu, aż definitywnie przejęły go ciężarówki. Drewno od wieków transportowano wodą, ale kiedy na rzece Otra wybudowano elektrownię Steinsfossen, transport drewna na jednym z jej odcinków stał się niemożliwy ze względu na brak odpowiedniego przepływu wody. Wyłączony z użytkowania w latach 70. czterokilometrowy drewniany ślizg jest obecnie atrakcją turystyczną. Początkowo planowano jego zburzenie, ale w 1984 r. przejęła rynnę fundacja, która za kwotę równą kosztom rozbiórki, dokonała renowacji budowli. Dziś można jej dnem bezpiecznie spacerować. Na trasie są mostki linowe i nawet niewielkie tunele (najdłuższy ma ok. 70 m), w których dorosła osoba musi się poruszać na ugiętych nogach.
GPS poprowadził nas skrótem, który w pewnym momencie okazał się zamknięty dla pojazdów czterokołowych i trzeba było wracać, ale nie żałujemy, bo na trasie tego skrótu spotkaliśmy kolejkę muzealną Setelsdaldbanen. Na stacyjce w Røyknes zgrabny, wypucowany parowozik nabierał właśnie wody do zbiorników i co jakiś czas widowiskowo popuszczał parę.
Eleganckie wagoniki czekały spokojnie na sąsiednim torze, skorzystaliśmy więc z okazji, by zajrzeć i do nich. Przetaczając parowozik na drugi koniec pociągu, panowie maszyniści zebrali spory bukiecik jagodowych krzaczków obwieszonych granatowymi owocami, a potem wręczali te gałązki dzieciom. Marcelina też dostała.
Setelsdaldbanen to kolejka wąskotorowa (1067 mm) kursująca dziś na ośmiokilometrowym odcinku pomiędzy stacjami Grovane a Røyknes. Jest fragmentem otwartej w 1896 r. linii z Kristiansand do Byglandsfjord. Zamknięto ją w 1962 r., ale już dwa lata później otwarto pierwszą w Norwegii kolej muzealną, o którą dbają wolontariusze z fundacji Przyjaciele Setelsdaldbanen. Kiedy stwierdziłam, że GPS wpuścił nas w maliny, ale odkupił swoje winy, Bodek zareagował: „Jakie maliny? Jagody raczej”.
Kolejnymi punkami wczorajszej trasy były już nadmorskie miasteczka na południowym krańcu Norwegii. Wybraliśmy tylko kilka, bo żeby zobaczyć wszystkie, pewnie musielibyśmy zostać tu do jesieni. Do Grimstad zwabił nas Henryk Ibsen, który w tym mieście studiował farmację i pracując jako asystent w miejscowej aptece, napisał swoją pierwszą sztukę „Katylina”.
Nie mogliśmy też zostawić z boku Arendal, bo przecież właśnie to miasteczko w zostało pewnym stopniu zwizualizowane w „Krainie Lodu" jako bajkowe Arendelle. Oglądaliśmy je z spod szklanej wieży na punkcie widokowym, zajrzeliśmy także w okolice portu. W Arendal pomału się kończy kilkudniowy folkowy festiwal Nordlek (Nordisk folkedans- og folkemusikkfestival). Nie zdążyliśmy wprawdzie na występy, ale mogliśmy do woli napatrzeć się na wspaniałe stroje ludowe, w których paradowali po ulicach członkowie zespołów.
A do Tvedestrand zajechaliśmy, żeby zobaczyć najwęższy dom w całej Norwegii oraz mnóstwo księgarń i antykwariatów, bo Tvedestrand to największe norweskie miasto książek (Bokbyen). W Arendal
Na nocleg dotarliśmy w pobliże zamkniętego z powodu prac konserwacyjnych mostu Holmfoss nad bystrzami rzeki Lågen. Po raz kolejny kołysał nas do snu szum wody.
Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Koniec z kolejowym wykluczeniem?
Gorzów i gminy północy przestaną być wykluczone kolejowo. Już jesienią zwiększy się liczba i poprawi jakość połączeń. Ale to tylko ...
<czytaj dalej>W Arenie po nowemu
Już w najbliższy weekend rozpocznie się kolejny sezon w gorzowskiej hali Arena Gorzów.
Siatkarze Cuprum Stilon Gorzów zainaugurują go podczas rozgrywek ...
<czytaj dalej>Odznaczenia dla świeckich
W najbliższą niedzielę 8 września w gorzowskiej katedrze wręczone zostaną odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. W tym roku wyróżnienie to ...
<czytaj dalej>Cegielski szynobus połączy stolice
Nowiutki lubuski szynobus już na torach.
Pierwszy z dwóch fabrycznie nowych pojazdów zakupionych przez Województwo Lubuskie od polskiego producenta H. Cegielski ...
<czytaj dalej>