Skończył się nasz czas w przytulnej rezydencji nad jeziorem Snåsa. Gdyby nie leżała tak daleko od naszego domu, z pewnością zaglądalibyśmy tu częściej. Podobno jest nawiedzona (bo stare domy tak lubią). Nam udało się jedynie obudzić ciepłem kominka śpiące po kątach muchy. Było ich tak dużo, że one z kolei pobudziły Marcelinową wenę i wczoraj po południu powstało akwarelowe studium muchy. Cysia skwitowała swoją pracę nad obrazkiem słowami „Przesadziłam z wyobraźnią, bo namalowałam muchę w bucikach”. A mnie te buciki podobają się bardzo.
Na upartego, duchom możemy przypisać kilka różnych drobiazgów, np. ustawiczne chowanie kabli do ładowarek (bo niby po co leżą na wierzchu, skoro prądu nie ma?), albo samozapłon, z głośnym fuch, pudełka zapałek. Moglibyśmy przysiąc, że to ktoś kichnął…
Odjechaliśmy już jakieś 400 km na południe od Koła Podbiegunowego i w końcu dogonił nas zmierzch. Słońce zaszło wczoraj o 23:23, a wzeszło dzisiaj 03:07. Chociaż trudno nazwać to nocą, mogliśmy w końcu zapalić świeczki! I przed północą podziwiać zaróżowione z radości chmury. Pierwszy raz od dobrych trzech tygodni!
Za dnia wędrowaliśmy po okolicy. Nie przeszliśmy wszystkich ścieżek wokół, bo jest ich tutaj naprawdę sporo, mimo to widzieliśmy niemało: ogromne (większe od Cysi) mrowiska, dziwne stwory, które roboczo nazwaliśmy korzeniowcami, skaliste klify i nawet grzbiet słynnej Kudulli, mieszkającej w toni Snåsavatnet wężycy morskiej. W połowie XVIII w. podróżujący na polecenie króla po Norwegii Gerhard Schøning (1722-1780), uważany za pierwszego tak gruntownie wykształconego historyka norweskiego, po raz pierwszy opowiedział publicznie o jej istnieniu.
Biedną Kudullę obwiniano o wszelkie możliwe wypadki, zwłaszcza te dziejące się we mgle, ciemności oraz wtedy, kiedy na wodzie pojawiały się zmarszczki. Potem przez jakiś czas słuch o niej zaginął, aż wróciła do łask w XXI w. Od 2019 r. jej wyobrażenie, czyli rzeźbę węża morskiego, można zobaczyć na powierzchni jeziora w najprzeróżniejszych miejscach, bowiem jest to wężysko mobilne, a Kudullowy wizerunek jest wykorzystywany przy wielu wydarzeniach odbywających się nad całym jeziorem. Ochrzczono ją nieco wcześniej, bo w 2007 r. nadając imię nawiązujące do dawnej nazwy jeziora Snåsa, która brzmiała Kudulen.
Żal wyjeżdżać, ale przed nami sporo jeszcze odkryć i zachwytów. Ruszamy więc.
Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
W sprawie granicy polsko-niemieckiej
Publikujemy list marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego do minister spraw wewnętrznych RFN.
Pani
Nancy Faeser
Minister Spraw Wewnętrznych
Republiki Federalnej Niemiec
Szanowna Pani Minister,
Województwo Lubuskie ...
<czytaj dalej>Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ...
<czytaj dalej>Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ...
<czytaj dalej>Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>