sobota 7 grudnia 2024     Agata, Ambroży, Marcin
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Nie tylko sprzątanie na północnych rubieżach
eGorzowska - 13932_CwZVtcaHhWnOywm7OEiW.jpgKiedy po raz pierwszy zetknęłam się z opowieścią o kobietach z Vardø, wydała mi się fikcją literacką z pogranicza historii i gatunku fantasy. Potem przeczytałam książkę Kiran Millwood Hargrave zatytułowaną właśnie „Kobiety z Vardø", która w formie zbeletryzowanej, ale opartej na faktach, opisuje historię zapoczątkowaną wydarzeniami wigilijnej nocy z 1617 r.

Daleko na północnych rubieżach znanego wówczas świata, gdzie na górze Domen znajdować się miało wejście do piekła, doszło do tragedii niemieszczącej się w ludzkich głowach. Morze w jednej chwili zabrało czterdziestu rybaków z osady Vardø – wszystkich żyjących tam mężczyzn. Pozbawione ich opieki kobiety nie tylko miały czelność przeżyć w warunkach arktycznej nocy polarnej, ale nawet same zaczęły wypływać na połów. Bez wątpienia musiał im w tym pomagać diabeł. Do Vardø został wysłany znany łowca czarownic John Cunningham, w Norwegii zapamiętany jako Hans Kønig, a książka rozpoczyna się cytatem z królewskiego edyktu o czarach Chrystiana IV („Trolddom”) A.D. 1617, ogłoszonego w Finnmarku A.D. 1620: „Jakby jaki czarnoksiężnik czy też mąż wierny, co przyjął ofiarę Pana Boga naszego, poznał Przenajświętszą Dobrą Nowinę i dostąpił Łaski Chrztu, zaprzedał duszę diabłu, będzie rzucony w ogień na pastwę płomieni”.

Wyszukanie tych, którzy praktykują maleficjum demoniacum (czarną magię), udowodnienie im winy i wykonanie na nich wyroku zlecono właśnie Johnowi Cunninghamowi. To postać autentyczna, żyjąca w latach 1575-1561, znana także jako Hans Kung, Hans Kønig, Sir John Hanis Cunnynghame, Hans Kang Cunningham. Za swoje zasługi dla Królestwa Danii i Norwegii łowca czarownic został pochowany w katedrze w Roskilde.

W Vardø spłonęły na stosie 93 osoby (w tym kilkunastu mężczyzn, miejscowych Saamów). Jeżeli dodać do tego fakt, że miejscowość leży na wyspie, a w najbliższych okolicach mieszkało najwyżej kilkaset osób, człowiekowi jeży się włos na głowie. W 2011 r. norweska królowa Sonja odsłoniła w Vardø pomnik ku czci ofiar polowań na czarownice. To bardzo nietypowy monument. Składa się z mierzącej przeszło sto metrów Sali Pamięci (projekt szwajcarskiego architekta Petera Zumthora) i Domu Płomieni (dzieło francusko-amerykańskiej artystki Louise Bourgeois).

Sala Pamięci przypomina trochę okręt podwodny. Zbudowano ją z drewna dębowego, a jej wnętrze oświetlają maleńkie okienka z wiszącymi przy nich zapalonymi żarówkami. Każda symbolizuje jedną z ofiar i jest jednocześnie odniesieniem do norweskiej tradycji, gdzie podczas długiej polarnej nocy umieszczało się w oknach światełka na znak, że ktoś jest w domu i czeka. Obok wiszą tablice z nazwiskami i opisem „przestępstw”, za które zostały skazane. Idąc korytarzem, słyszy się tylko szum fal rozbijających się o pobliski brzeg, gwizd wiatru, krzyki mew, skrzypienie drewnianej podłogi i własny oddech. Niesamowite uczucie.

Dom Płomieni również nie pozostawia człowieka obojętnym. W czarnym sześcianie ze szkła stoi jedynie płonące krzesło, a wiszące nad nim lustra zwielokrotniają płomienie szarpane sugestywnie przez wciskający się szparami wiatr.

Vardø leży na wyspie Vardøya połączonej z lądem otwartym w 1982 r. tunelem. Tunel ma długość 2890 m i schodzi do 88 m pod powierzchnię wody. Jest pierwszą tego typu podwodną konstrukcją w Norwegii. Wjeżdżając do środka ma się nieodparte wrażenie połykania samochodu przez ogromnego czerwia z planety Diuna. Miasto natomiast jest jedną z niewielu miejscowości kontynentalnej Norwegii leżących w arktycznej strefie klimatycznej i, wierzcie mi, to się naprawdę czuje. Wczoraj mieliśmy tam raptem cztery stopnie na plusie, ale temperatura odczuwalna była poniżej zera.

Oprócz pomnika czarownic (Steilneset Memorial) obejrzeliśmy Vardøhus Fortress – najdalej na północ wysuniętą na świecie twierdzę obronną. Jest maleńka, powstała na początku XIV w. na polecenie króla Haakona I Długonogiego, a rozbudowana została w XVIII w. z inicjatywy Chrystiana VI Oldenburga (tego od edyktu o czarach). To w niej odbywały się procesy o czary, a w Domu Komendanta rezydować miał Hans Kønig.

Twierdza nie miała okazji się sprawdzić, bowiem nikt nigdy jej nie zaatakował. W 1940 r. była za to ostatnim punktem, nad którym powiewała norweska flaga. Niemcy ściągnęli ją dopiero 20 maja, a pięć dni później Norwegowie wciągnęli ją na maszt ponownie. Okupanci kolejny raz wciągnęli swoją, a Norwegowie znowu ją zdjęli. Sytuacja powtarzała się do czasu aresztowania komendanta twierdzy kapitana Ronalda Rye Rynninga, co nastąpiło dopiero 7 listopada. Kapitan ma dziś swoją tablicę umieszczoną na wałach twierdzy, a jego postawa jest jednym z symboli norweskiego oporu w czasie II wojny światowej. Twierdzę można zwiedzać przez cały rok. Poza sezonem należność za bilet (50 NOK lub 5 euro) wrzuca się do skrzynki na listy.

W Vardo znajduje się też Muzeum Pomorów, które nie ma absolutnie nic wspólnego z epidemią i jakowymś pomorem. To placówka opowiadająca o historii ludu zwanego Pomorami, Pomorcami.

Ponieważ kolekcjonujemy różne końce świata, z Vardo wyruszyliśmy na sam kraniec półwyspu Varanger, do Hamninsberga. Droga miała być widokowa i wąska na jedno auto. I była! To naprawdę jedna z piękniejszych tras, najeżona sterczącymi w górę skałami, które przywodziły ma myśl nieskończone i zwielokrotnione mury jakiejś wyimaginowanej budowli. Czuliśmy się trochę jak w łaziku księżycowym przemierzającym obszary innej planety. Skaliste, apokaliptyczne wręcz krajobrazy przeplatały się z małymi piaszczystymi zatoczkami. I wszędzie mnóstwo wielkich śniegowych łat.

Hamningsberg, do którego zmierzaliśmy, oficjalnie jest wsią opuszczoną, ale oznacza to jedynie, że nie jest zamieszkała przez cały rok. Z miejscowością jest tak, jak z Vestre Jakobselv i z Bugøynes. Prowadzi tam tylko jedna droga i potem trzeba nią wracać. Jakieś pięć kilometrów przed celem skusiła nas do zatrzymania się wyjątkowo piaszczysta plaża. Jej otoczenie okazało się rezerwatem, a przed bramką wejściową przymocowano puste worki z informacją, że chętni mogą podczas spaceru pozbierać do nich wyrzucone na brzeg śmieci. Wzięliśmy jeden i wyobraźcie sobie, że zapełniliśmy calutki. Zebraliśmy na końcu świata jakieś 20 kg plastikowych odpadów.

Tym razem przez drogę wędrowały nam owce (prawie każda z dwójką maluchów u boku) i stada reniferów, przebiegł puchaty jenot (chyba). Obserwowaliśmy ptaszory na klifie (pierwszy raz udało mi się sfotografować bataliona, widzieliśmy nawet orła), a w Vardø i Kibergu całe kolonie mew na dachach. Od razu przypomniała się nam hiszpańskie Alfaro, gdzie na jednym kościelnym dachu jest ponad 150 bocianich gniazd. Zadziwiające, że zrobiliśmy wczoraj wyjątkowo mało zdjęć, a te, które zrzuciłam już na laptopa, kompletnie nie oddają tego, co oczy widziały.

Wracając, zajrzeliśmy na chwilę do Kiberga – wioski, która od połowy XVIII w. odgrywała ważną rolę dla rosyjskich Pomorów, łowiących ryby na rzece Varangeren. W 1830 r. uchwalono „prawo Kiberga” regulujące rybołówstwo rosyjskie w Norwegii, w myśl którego ich zespoły łodziowe mogły przebywać wyłącznie w sześciu konkretnych wioskach rybackich w Finnmarku. W czasach handlu pomorskiego, który zakończył się w 1917 r. w wyniku rewolucji rosyjskiej, Kiberg był ośrodkiem aktywności rosyjskiej do tego stopnia, że wieś nazywano Lille Moskva (Mała Moskwa).

Pomorów nie należy mylić z Pomorzanami. To grupa etniczna wywodząca się z osadników rosyjskich przybyłych tu z wybrzeża Morza Białego (termin „pomor” już w X-XII w. oznaczał „osobę mieszkającą blisko morza”, a w końcu zaczęto go używać w odniesieniu do terytorium praktycznie całej europejskiej północy Rosji, od obwodu murmańskiego, po Karelię i Komi).

I jeszcze ważna informacja dla przemierzających tę trasę. Na odcinku od Vestre Jakobselv aż do Hamninsberga (128 km) nie ma ani jednego parkingu z toaletą!

Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny



Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/25

, zdjęcie 2/25

, zdjęcie 3/25

, zdjęcie 4/25

, zdjęcie 5/25

, zdjęcie 6/25

, zdjęcie 7/25

, zdjęcie 8/25

, zdjęcie 9/25

, zdjęcie 10/25

, zdjęcie 11/25

, zdjęcie 12/25

, zdjęcie 13/25

, zdjęcie 14/25

, zdjęcie 15/25

, zdjęcie 16/25

, zdjęcie 17/25

, zdjęcie 18/25

, zdjęcie 19/25

, zdjęcie 20/25

, zdjęcie 21/25

, zdjęcie 22/25

, zdjęcie 23/25

, zdjęcie 24/25

, zdjęcie 25/25


22 czerwca 2024 10:18, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Anonim_4375 w dniu 22.06.2024, 22:46 napisał(a):
Nie ma fotek (:-(
Z.M.P.

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Stanowisko miasta
Stanowisko władz miasta w sprawie ewentualnych kontroli w sprawie finansowania sportu. W związku z pojawiającymi się w sieci informacjami na temat ... <czytaj dalej>
Wkrótce adwent
W niedzielę 1 grudnia Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent - okres poprzedzający coroczne obchody Bożego Narodzenia. Od ... <czytaj dalej>
Ma być uczciwiej?
Duże zmiany w gospodarce śmieciowej szykują się w Gorzowie. Mówili o nich, na specjalnie zwołanej konferencji, prezydent Jacek Wójcicki, przewodniczący ... <czytaj dalej>
Czy Arriva pomoże na problemy kolejowe?
Wicemarszałek spotkał się z przedstawicielami firmy Arriva. Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski rozmawiał z przedstawicielami firmy Arriva m.in. o możliwości podjęcia w przyszłości ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gamaplast" Gamalczyk i Wspólnicy Sp.j.

ul. Międzychodzka 12 f, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 92 55
branża: Tworzywa sztuczne - formy wtryskowe <czytaj dalej>
"Tell" S.A. Salon Firmowy

ul. Górczyńska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 87 40
branża: Telefony komórkowe <czytaj dalej>
Zespół Szkół Ogrodniczych

ul. Poznańska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 95 24
branża: Szkoły - ponadgimnazjalne <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
«grudzień 2024»
PWŚCPSN
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
10 lat ustawy, 10 lat prezydentury,
Gorzów reklamową wiochą
Wola mieszkańców sobie, urzędnicy sobie. Mają prawo, więc wydają zezwolenia na zaśmiecanie przestrzeni miasta i nic im nie zrobisz. Przecież na tym zarabiają, a pieniążki idą na słuszne cele. Ile to ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - a.jpg
admin ego:

Co robić z elektroodpadami
Coraz więcej świątecznych elektroodpadów: co z nimi zrobić? Święta Bożego Narodzenia ... <czytaj dalej>
admin ego:
Jak zmieniać edukację
JAK ZMIENIAĆ EDUKACJĘ ŁĄCZĄC KROPKI - W magazynie GETTING SMART ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Najlepiej opłacani specjaliści w lubuskim
Zarabiamy mniej niż w innych regionach, ale i tak coraz ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6851:
widać konsultacje w Warszawie, leśnicy wyszli na ulicę <czytaj dalej>
Anonim_6851:
a będą pieniądze na wypłaty do nauczycieli, finanse publiczne są rozwalone i Polska bankrutuje ? <czytaj dalej>
Anonim_2218:
Bo pozatrudnial karakany w szpilkach. I zrobił różowy pipid..wek z Gorzowa.
<czytaj dalej>
Anonim_2218:
Głupek zarzadzajacy Gorzowem oczywiście żadnej firmy do GW nie sprowadził normalnej.
Tylko sklepy magazyny itd.
A w Nowej Soli ma si <czytaj dalej>
Anonim_2218:
Główny szef nadęty burak miałem okazję się przekonać na rekrutacji <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej