czwartek 25 lipca 2024     Jakub, Krzysztof, Walentyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
W pierwszym Muzeum Muminków
eGorzowska - 13901_fmcgkYRluLgcLJEwxJGy.jpgSpecjalnie tak wycelowaliśmy pobyt w Tampere, by wypadł dokładnie w piątek 14 czerwca. A wszystko dlatego, że damskiej części wyprawy marzyła się wizyta w tamtejszym Muumimuseo, które tylko raz w miesiącu otwiera swoje podwoje bezpłatnie i TEN dzień przypadał właśnie wczoraj (Bodek nie oponował, w końcu jesteśmy trzy na jednego).

Warto tam się wybrać całkowicie niezależnie od Świata Muminków w Naantali. To są dwie zupełnie różne bajki: o ile Naantali to park rozrywki przeznaczony głównie dla najmłodszych, Muumimuseo jest placówką dla ludzi w każdym wieku. Jest pierwszym na świecie Muzeum Muminków, a dokładniej muzeum sztuki poświęconym twórczości Tove Jansson (1914-2001).

Znajdziecie w nim i oryginalne dzieła Tove, i wystawę poświęconą jej życiu uzupełnioną ciekawymi fotografiami, i czterdzieści miniaturowych modeli ze scenami z życia Muminków, i wyświetlajki na ścianach i podłodze z różnymi historiami (tak nazwała je Marcelinka), i ogromną książkę z powycinanymi w niej otworami, i dwumetrowy dom Muminków zbudowany osobiście przez Tove Jansson oraz jej wieloletnią partnerkę Tuulikki Pietilę (1917-2009) i ich przyjaciela Pentti Eistolę (1931-2022). Budowa tego pięciopiętrowego domku pełnego ciekawych detali trwała trzy lata, a powstał specjalnie na Biennale Ilustracji w Bratysławie w 1979 r.

Przed muzeum stoi nieduża figurka Muminka. Po fińsku to Muumipeikko, w dosłownym tłumaczeniu muminkowy troll. Figurkę odlano z brązu w 2004 r. Powstała według modelu Tuulikki Pietili z lat 80. XX w. Ponieważ spędziłyśmy w muzeum kilka ładnych godzin (Bodziowi znudziło się szybciej), odpuściliśmy już sobie secesyjną protestancką katedrę ze słynnymi freskami Hugo Simberga oraz monumentalny modernistyczny Kalevan kirkko (kościół Kalevala) zaliczany do współczesnych fińskich arcydzieł architektonicznych.

Ciągle zmierzamy ku północnemu krańcowi kontynentu, gdzie czekają na nas zarezerwowane wcześniej noclegi, więc nie możemy zbyt długo pozostawać w jednym miejscu. Za nami dopiero trzy tysiące kilometrów, przed nami wielokrotnie więcej.

Tampere to miasto partnerskie Łodzi położone pomiędzy jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi. Założone w 1775 r. z polecenia Gustawa III (król Szwecji), w 1779 r. otrzymało prawa miejskie; rozbudowane przez cara Aleksandra I (w tym czasie założono tu wiele parków). Obecnie ma 200 tysięcy mieszkańców. Znajduje się w nim jeszcze kilka ciekawych muzeów – m.in. Fińskie Muzeum Hokeja na Lodzie i Muzeum Pracy „Werstas”.

Nie mam pojęcia, czy w tym drugim nadal zachowała się jedyna już chyba na świecie kolekcja poświęcona Leninowi i ZSRR, ale główną atrakcją była tam sala, gdzie doszło do pierwszego w historii spotkania Włodzimierza Lenina z Józefem Stalinem, przez co muzeum reklamowało się jako „miejsce narodzin ZSRR”).

Wszystkie placówki muzealne w Tampere można było w miniony piątek oglądać bezpłatnie, doba jednak nie jest z gumy, niestety. Chociaż dzień i tak mamy już wyjątkowo długi, bo wczoraj słońce zachodziło o 23:30, potem nastał niekończący się zmierzch, który trwał do świtu, a ten nastąpił przed 3:00.

Z Tampere ruszyliśmy do Petäjävesi, niewielkiej wioski w pobliżu południowego brzegu jeziora Jämsänvesi, gdzie stoi wpisany na listę UNESCO wyjątkowej urody drewniany kościół luterański. Zbudowany w latach 1763-1765 z charakterystycznych drewnianych bali przez lokalnego mistrza budowlanego. W 1821 r. jego wnuk dobudował wspaniałą dzwonnicę.

Całość stanowi mistrzowskie i unikalne połączenie tradycyjnych szwedzkich metod budowlanych z europejskimi stylami architektonicznymi. Te style to barok i gotyk, a tradycja szwedzka a nie fińska wzięła się z faktu budowania świątyni w czasach, kiedy te tereny należały do Szwecji.

Kościół pięknie pachnie smołowanym drewnem, ma przewspaniały dach i fantastycznie dekorowaną dzwonnicę. Nawet sygnaturka obłożona jest gontami (co Gontowcom bardzo do gustu przypadło).
W pobliżu kościoła w Petäjävesi znajduje się jeszcze jedna ciekawostka wpisana na listę UNESCO. To element tzw. Łuku Geodezyjnego Struvego. Południk Struvego jest siecią triangulacyjnych punktów pomiarowych rozciągających się na długości 2.821,833 km przez terytoria dziesięciu obecnych państw: Norwegii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy. Sieć powstała w latach 1816-1852 na terenie ówczesnego Zjednoczonego Królestwa Szwecji i Norwegii oraz Imperium Rosyjskiego. Jej budową kierował rosyjski naukowiec Friedrich Georg Wilhelm von Struve. Służyć miała pomiarom dokładnego kształtu i rozmiarów Ziemi. Pierwszy założony punkt znajduje się w obserwatorium w Tartu (Estonia).

Kolejnym punktem wczorajszego programu była… publiczna pralnia. Zebrało się nam już sporo brudnych rzeczy, a nasza turystyczna pralka nie zdaje tym razem egzaminu. Podróżowanie po północnych krajach Europy to nie to samo, co zeszłoroczna wyprawa na Półwysep Iberyjski. Tam pranie schło nam w locie, tutaj jest chłodno i mokro, więc wszystko się kisi, dlatego zdecydowaliśmy się skorzystać z dobrodziejstwa 24 Pesula (pralnia) w Jyväskylä, w tamtejszym centrum handlowym.
Z cieplutkimi, wyjętymi prosto z suszarki ubraniami ruszyliśmy szukać miejsca noclegowego. Żadne z wcześniej wyszperanych za pośrednictwem mapy się nie nadawało, więc zdecydowaliśmy się w końcu na camping SFC Linhulati.

Campingi nie należą tu do najtańszych, ale ten proponował opcję "parkowanie nocne" za 13 euro. Wjazd po 20:00, odjazd do 9:00. Odstraszyły nas komary i ankieta do wypełnienia z milionem danych osobowych, od daty urodzenia, przez numery dokumentów, po datę wjazdu do Finlandii.

Postanowiliśmy spenetrować okolicę. Gdyby nic się nie udało znaleźć, wrócilibyśmy. Na szczęście, wpadła nam w oko plażyczka (tutaj mówią uimaranta), która okazała się dla naszych celów idealna: piękne jezioro, przebieralnia, zadaszone grillowisko i tzw. suche WC z zapasem papieru toaletowego i wiaderkiem wypełnionym piaskiem zmieszanym z igliwiem do zasypywania wnętrza sedesu po załatwieniu potrzeby. Gdybyście kiedyś w drodze do Oulu szukali noclegu na dziko, polecamy Pohjoishiekan uimaranta.

...a jako podsumowanie wczorajszego dnia, humor z zeszytów szkolnych: "Muminki i Smerfy z całą pewnością można przyrównać do „Wesela" – i tu, i tu są elementy fantastyczne" .

Maria Gonta
foto Gontowiec PodróżnyKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/16

, zdjęcie 2/16

, zdjęcie 3/16

, zdjęcie 4/16

, zdjęcie 5/16

, zdjęcie 6/16

, zdjęcie 7/16

, zdjęcie 8/16

, zdjęcie 9/16

, zdjęcie 10/16

, zdjęcie 11/16

, zdjęcie 12/16

, zdjęcie 13/16

, zdjęcie 14/16

, zdjęcie 15/16

, zdjęcie 16/16


15 czerwca 2024 13:46, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Trwa nabór wniosków
Informujemy, iż w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA do 31.07.2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Funduszy Małych Projektów INTERREG VIA ... <czytaj dalej>
Piesze pielgrzymki do Częstochowy
W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Pierwsza z nich, czyli pielgrzymka duszpasterstwa rolników, odbyła się ... <czytaj dalej>
Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata Dusińska. - Arena Gorzów z fazy rozpoczęcia działalności, która zresztą udała ... <czytaj dalej>
Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Dojs Anna Gabinet Stomatologiczny

ul. Żeromskiego 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 32 50
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
"Comp" Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Piotr Węglik

ul. Okulickiego 44 m. 12, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 66 43
branża: Komputery - oprogramowanie <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Co się stanie z Gorzowem Wielkopolskim
Pomysł wyrzucenia z nazwy miasta przymiotnika Wielkopolski rozpala do czerwoności. Szczególnie zwolenników. I choć to oni oskarżają adwersarzy o ataki, to prawda jest taka, że sami je sprowokowali. Bo zarówno ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 18a.jpg
admin ego:
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności
Jak informuje Prawo.pl, nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej ... <czytaj dalej>
admin ego:
Blisko szwedzkiej granicy
Fagerås Vacation Colony Paintball, czyli Kolonia Wakacyjna Fagerås w Rakkestad ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1892:
w Szwecji byłem kiedyś 2 albo trzy dni - oczywiście rowerkiem - objechałem region Blekinge z jego stolicą i portem Karlskrona. Spotkałem tam pol <czytaj dalej>
Anonim_1892:
Już blisko, co raz bliżej domku...
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4697:
Z tą zmianą nazwy miasta, to refleks godny szachisty klasy premium. Gorzów od dawien dawna nie leży w Wielkopolsce. Za przykład podaję Dębno ni <czytaj dalej>
Maria :
Co za podróż.Jak to wszystko zapamiętać. Piękna relacja i Cysia w kapeluszu. <czytaj dalej>
Anonim_5564:
Jestem za tym aby pozostał nadal Gorzów Wielkopolski. Tu się urodziła, Tu ukończyłam szkolt .i 30 lat pracowałam Tu i nie wyrażam zgody na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej