czwartek 25 lipca 2024     Jakub, Krzysztof, Walentyna
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Nokia i skradziony parasol
eGorzowska - 13897_Q6TUcilWLweTau8Cjf5l.jpgDziś spaliśmy na dziko na obrzeżach Tampere. Specjalnie wybraliśmy to miejsce, bo głównym punktem dzisiejszego dnia jest wizyta w pierwszym na świecie Muzeum Muminków.
Natomiast poprzednią noc spędziliśmy w zwykłym wiejskim domu w Pyhäranta (południowo-zachodnia Finlandia, okolice Raumy) wyszperanym w Airbnb przez Magdalenę (130 zł za całą naszą czwórkę, w tym 20 zł sprzątanie). Dostaliśmy do dyspozycji dwa pokoje na pięterku z cudownie skrzypiącymi schodami, z dostępem do ogromnej łazienki połączonej z sauną (!) i z wyposażoną w pełni osobną kuchnią.

Nasi gospodarze mieli też mały sklepik z towarami używanymi, taki pchli targ w wersji mini, za to wypakowany po dach mydłem i powidłem. Bodek wyszperał sobie jakiś supermocny kabel, ja kubeczek z napisem Marja oraz mikrusi wazonik, Marcelina haftowany krzyżykami obrazek i miniaturowego misia. Cysia zresztą dostała wcześniej od właścicielki, też Marji (tak się w Finlandii zapisuje moje imię) dwie małe laleczki w saamskich strojach i reniferka. Komunikowaliśmy się z gospodarzami przy pomocy translatora, usiłując przy okazji powtarzać słowa po fińsku (my) i po polsku (oni). Zabawy było co niemiara.

Z Pyharanta do Raumy mieliśmy niecałe 20 km, a to właśnie był wczoraj nasz pierwszy cel. Rauma jest jednym z najstarszych miast Finlandii. To stąd Gustaw I Waza wysłał w 1550 r. ekspedycję, mającą założyć Helsinki. Dziś najważniejszym miejscem jest tutaj wpisana na listę UNESCO Starówka, czyli Vanha Rauma, największy zachowany obszar drewnianego budownictwa nie tylko w Finlandii, ale w ogóle we wszystkich krajach nordyckich.

To ponad 600 drewnianych domów pomalowanych na różne kolory, niektóre dodatkowo z piękną snycerką. Najstarsze pochodzą z końca XVIII w. Jednak mimo tych wszystkich tytułów i niewątpliwego uroku Raumy przyznam się po cichutku, że bardziej przypadła mi go gustu maleńka starówka w Naantali i Rauma chyba to czuła, bo wypędziła nas ze swoich uliczek strugami deszczu.
Ta sama ulewa skreśliła z naszej listy wizytę w Pori, gdzie Marcelina miała testować fińskie place zabaw, a my zamierzaliśmy odwiedzić stojącego na cokole księcia Juhanę, późniejszego króla Jan III Wazę, co to za żonę wziął Katarzynę Jagiellonkę i miał z nią syna, znanego nam skądinąd jako spoglądający na Warszawę z wysokiej kolumny król Zygmunt III Waza.

Mieliśmy też obejrzeć wyjątkowe neogotyckie mauzoleum Juseliusa, o którym mówią, że jest jedynym mauzoleum osoby prywatnej w krajach nordyckich. Tutaj przyda się wyjaśnienie, że kraje nordyckie to nie to samo, co kraje skandynawskie, bowiem zalicza się do nich także Finlandię i Islandię oraz Grenlandię, Wyspy Owcze i Alandy, a Skadynawia to tylko Dania, Szwecja i Norwegia.
Udało nam się za to przespacerować po Keikyän riippusilta, czyli najdłuższym w Finlandii moście wiszącym o nazwie Keikyän, zwiedzić Pukstaavi – Narodowe Muzeum Fińskiej Książki w Sastamali, odwiedzić kamienny kościół w Tyrvää i nawet zobaczyć Nokię od środka, ale po kolei:
Pierwszy spinający brzegi rzeki Kokemäenjoki most wiszący Keikyä (Keikyän riippusilta) zbudowano w 1919 r. Miał skrócić robotnikom drogę do pracy. W 1948 r. poprawiono go i poszerzono, a w 2020 r. przeprowadzono gruntowną renowację. Ma 228 m długości i 1.65 m szerokości. Drewniany, pomalowany na biało, przeznaczony tylko do ruchu lekkiego (piesi i rowery). Jednocześnie może przebywać na nim 40 osób. W jego ciągu zrobiono nawet zejście po schodkach na małą kamienistą wysepkę, na której stoi ławostół i grill, a obok znajduje się miniaturowy pomościk.

Przespacerowaliśmy się na drugi brzeg i z powrotem, a potem pojechaliśmy do Sastamali.
Granatowe chmury nie wróżyły nic dobrego. Wisiały nad nami podczas wizyty w Muzeum Pukstaavi, wisiały i nad późnośredniowiecznym kościółkiem św. Olafa w Tyrvää. Odbudowany w 2003 po podpaleniu (pożar 1997), już z daleka pachniał świeżo smołowanym dachem. Przed pożarem był na liście UNESCO.

Świątynia stoi w niezwykle malowniczym miejscu nad jeziorem Rautavesi. Nad jeziorem, tylko innym, stoi też wspomniane wyżej muzeum, w którym ciekawie przedstawiono nie tylko historię fińskiej literatury, ale historię książek w ogóle. Gwarantuję, że nikt się tam nie znudzi, nawet nie znając języka fińskiego, a bilet obejmuje też wstęp do drugiego, stojącego obok muzeum historii lokalnej.
Towarzysząca nam groźna chmura, dała upust własnym łzom dopiero w Nokii. To nieduże miasteczko również leży w otoczeniu jezior, ale o to przecież w Finlandii nietrudno. Jezior jest tu bez mała 200.000.

Miasto, którego nazwa stała się swego czasu jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, niewiele ma dziś wspólnego z telefonami komórkowymi (firma przeniosła się do Espoo, satelitarnego miasta Helsinek). Obecnie bardziej znane jest z produkcji opon Nokian ("Nokian" po fińsku oznacza dosłownie "z Nokii").

Nam Nokia kojarzyć się będzie z najtańszą (jak dotąd) benzyną w Finlandii (1, 76 euro) oraz ze skradzionym parasolem Bodka.

Maria Gonta
foto Gontowiec PodróżnyKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/20

, zdjęcie 2/20

, zdjęcie 3/20

, zdjęcie 4/20

, zdjęcie 5/20

, zdjęcie 6/20

, zdjęcie 7/20

, zdjęcie 8/20

, zdjęcie 9/20

, zdjęcie 10/20

, zdjęcie 11/20

, zdjęcie 12/20

, zdjęcie 13/20

, zdjęcie 14/20

, zdjęcie 15/20

, zdjęcie 16/20

, zdjęcie 17/20

, zdjęcie 18/20

, zdjęcie 19/20

, zdjęcie 20/20


14 czerwca 2024 16:49, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Trwa nabór wniosków
Informujemy, iż w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA do 31.07.2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Funduszy Małych Projektów INTERREG VIA ... <czytaj dalej>
Piesze pielgrzymki do Częstochowy
W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Pierwsza z nich, czyli pielgrzymka duszpasterstwa rolników, odbyła się ... <czytaj dalej>
Z GRH do Areny Gorzów
Prezesem CSR Słowianka i Arena Gorzów od sierpnia będzie Agata Dusińska. - Arena Gorzów z fazy rozpoczęcia działalności, która zresztą udała ... <czytaj dalej>
Oszuści wciąż dzwonią
Uwaga! Przestępcy podszywają się pod pracowników urzędów skarbowych. Resort finansów otrzymuje sygnały o próbach manipulacji oraz wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem konieczności ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wiśniewska Monika Pośrednictwo Finansowe

ul. Kołłątaja 6 am. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 32 22
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>
L.H. Sp. z o.o.

ul. Kostrzyńska 59, Gorzów Wlkp.
tel. 668 142 714
branża: Odzież - hurt <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« lipiec 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Co się stanie z Gorzowem Wielkopolskim
Pomysł wyrzucenia z nazwy miasta przymiotnika Wielkopolski rozpala do czerwoności. Szczególnie zwolenników. I choć to oni oskarżają adwersarzy o ataki, to prawda jest taka, że sami je sprowokowali. Bo zarówno ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0497.jpg
admin ego:
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności
Jak informuje Prawo.pl, nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej ... <czytaj dalej>
admin ego:
Blisko szwedzkiej granicy
Fagerås Vacation Colony Paintball, czyli Kolonia Wakacyjna Fagerås w Rakkestad ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1892:
w Szwecji byłem kiedyś 2 albo trzy dni - oczywiście rowerkiem - objechałem region Blekinge z jego stolicą i portem Karlskrona. Spotkałem tam pol <czytaj dalej>
Anonim_1892:
Już blisko, co raz bliżej domku...
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_4697:
Z tą zmianą nazwy miasta, to refleks godny szachisty klasy premium. Gorzów od dawien dawna nie leży w Wielkopolsce. Za przykład podaję Dębno ni <czytaj dalej>
Maria :
Co za podróż.Jak to wszystko zapamiętać. Piękna relacja i Cysia w kapeluszu. <czytaj dalej>
Anonim_5564:
Jestem za tym aby pozostał nadal Gorzów Wielkopolski. Tu się urodziła, Tu ukończyłam szkolt .i 30 lat pracowałam Tu i nie wyrażam zgody na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej