
10 czerwca. Jest siódma. Maksymalnie za póÅ‚torej godziny wyruszamy w kierunku Rostoku, wiÄ™c tylko parÄ™ sÅ‚ów o dzisiejszym Dniu Secesji, który w tym roku obchodzony jest po raz dziesiÄ…ty. Zainicjowano go w 2013 r. w Budapeszcie, a datÄ™ wybrano nieprzypadkowo.
10 czerwca 1914 w tymże Budapeszcie zmarÅ‚ wÄ™gierski architekt pochodzenia bawarskiego Ödön Lechner, twórca tzw. wÄ™gierskiego stylu narodowego, natomiast 10 czerwca 1926 w Barcelonie zmarÅ‚ architekt i inżynier hiszpaÅ„ski, prekursor architektury biomorficznej Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet. Obaj byli wybitnymi artystami secesji, sztuki peÅ‚nej pastelowych barw, asymetrii i falistych linii. ÅšwiÄ™to ma nie tylko uczcić ich pamięć, ale również zwiÄ™kszyć naszÄ… wiedzÄ™ i wrażliwość na temat tej dziedziny sztuki.
Bez wÄ…tpienia za najwiÄ™ksze osiÄ…gniÄ™cie drugiego z wymienionych architektów uważana jest Sagrada Familia (ÅšwiÄ…tynia Pokutna ÅšwiÄ™tej Rodziny), mimo trwajÄ…cej jeszcze budowy ustawicznie oblegana przez turystów. Podczas naszego ostatniego pobytu w Barcelonie obeszliÅ›my jÄ… dookoÅ‚a, nie udaÅ‚o nam siÄ™ wejść do Å›rodka, podobnie jak do żadnej z charakterystycznych kamienic zaprojektowanych przez mistrza, postanowiliÅ›my wiÄ™c odwiedzić miejsce nieco mniej znane – odległą od miasta o okoÅ‚o 20 km ColoniÄ™ Güell. Jest zdecydowanie mniej popularna, może dlatego że nieÅ‚atwo tam dojechać. GPS nie byÅ‚ zdecydowany, ciÄ…gaÅ‚ nas w kóÅ‚ko po różnych przedziwnych miejscach, aż w koÅ„cu przestaliÅ›my go w ogóle sÅ‚uchać i dopiero wtedy dotarliÅ›my do celu.
Wielbicieli Gaudiego z pewnoÅ›ciÄ… zainteresuje informacja, że chociaż w Colonii Güell powstaÅ‚a tylko dolna część zaprojektowanego przez niego koÅ›cioÅ‚a (nazywana kryptÄ…), to wÅ‚aÅ›nie tutaj testowaÅ‚ po raz pierwszy wymyÅ›lone przez siebie techniki obciążeÅ„, wykorzystane później do budowy Sagrada Familia. To wyjÄ…tkowo oryginalna budowla. DziÄ™ki szaro-brÄ…zowej barwie niemal stapia siÄ™ z wzgórzem, na którym stoi. ZewnÄ™trzne kolumny miaÅ‚y imitować drzewa i rzeczywiÅ›cie siÄ™ z nimi kojarzÄ…. Szczególnie piÄ™kne sÄ… witrażowe okienka. Na fotografii widać zaledwie fragment Krypty Güell, zapewniam jednak, że caÅ‚ość jest o wiele bardziej ekstrawagancka.
Tekst i foto Maria Gonta
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>