
10 czerwca. Jest siódma. Maksymalnie za półtorej godziny wyruszamy w kierunku Rostoku, więc tylko parę słów o dzisiejszym Dniu Secesji, który w tym roku obchodzony jest po raz dziesiąty. Zainicjowano go w 2013 r. w Budapeszcie, a datę wybrano nieprzypadkowo.
10 czerwca 1914 w tymże Budapeszcie zmarł węgierski architekt pochodzenia bawarskiego Ödön Lechner, twórca tzw. węgierskiego stylu narodowego, natomiast 10 czerwca 1926 w Barcelonie zmarł architekt i inżynier hiszpański, prekursor architektury biomorficznej Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet. Obaj byli wybitnymi artystami secesji, sztuki pełnej pastelowych barw, asymetrii i falistych linii. Święto ma nie tylko uczcić ich pamięć, ale również zwiększyć naszą wiedzę i wrażliwość na temat tej dziedziny sztuki.
Bez wątpienia za największe osiągnięcie drugiego z wymienionych architektów uważana jest Sagrada Familia (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny), mimo trwającej jeszcze budowy ustawicznie oblegana przez turystów. Podczas naszego ostatniego pobytu w Barcelonie obeszliśmy ją dookoła, nie udało nam się wejść do środka, podobnie jak do żadnej z charakterystycznych kamienic zaprojektowanych przez mistrza, postanowiliśmy więc odwiedzić miejsce nieco mniej znane – odległą od miasta o około 20 km Colonię Güell. Jest zdecydowanie mniej popularna, może dlatego że niełatwo tam dojechać. GPS nie był zdecydowany, ciągał nas w kółko po różnych przedziwnych miejscach, aż w końcu przestaliśmy go w ogóle słuchać i dopiero wtedy dotarliśmy do celu.
Wielbicieli Gaudiego z pewnością zainteresuje informacja, że chociaż w Colonii Güell powstała tylko dolna część zaprojektowanego przez niego kościoła (nazywana kryptą), to właśnie tutaj testował po raz pierwszy wymyślone przez siebie techniki obciążeń, wykorzystane później do budowy Sagrada Familia. To wyjątkowo oryginalna budowla. Dzięki szaro-brązowej barwie niemal stapia się z wzgórzem, na którym stoi. Zewnętrzne kolumny miały imitować drzewa i rzeczywiście się z nimi kojarzą. Szczególnie piękne są witrażowe okienka. Na fotografii widać zaledwie fragment Krypty Güell, zapewniam jednak, że całość jest o wiele bardziej ekstrawagancka.
Tekst i foto Maria Gonta
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>