20 marca. „Gdy w Ruprechta jasno, ponoć w czerwcu krasno”. Przysłowie brzmi sympatycznie, ale wyraża tak zwaną oczywistą oczywistość, bo przecież w czerwcu jest kolorowo, ciepło i pachnąco nawet wtedy, gdy w Ruprechta niezbyt jasny dzień się przydarzy. Od dzisiejszej równonocy wiosennej przybywać będzie dnia, a i słupki termometrów bardziej ochoczo w górę ruszą. Zadbają o to nasze wiosny kochane, dziś astronomiczna, a jutro jeszcze kalendarzowa. Może i termiczna szybciutko do nich dołączy. Zauważyliście, że ptaki śpiewają zdecydowanie głośniej? Pewnie głoszą Światowy Dzień Wróbla.
Mamy też Światowy Dzień Żaby i chociaż jeszcze nie słychać ich kumkania, myślę, że wolą tę okazję od obchodzonego 29 lutego Święta Żabich Udek. 24 kwietnia będziemy jeszcze o nich wspominać przy okazji Dnia Ratowania Żab, natomiast dziś celebrujemy przede wszystkim Dzień Ziemi. Termin obchodów został wybrany w 1970 r., a w 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło dodatkowo Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, ze wskazaniem na 22 kwietnia.
Datę ważnego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej ustalono z kolei w dość oryginalny sposób:
- dzieci powinny mieć 20 zębów mlecznych,
- zdrowi seniorzy powinni mieć pod koniec życia 20 zębów naturalnych,
- zdrowi dorośli z kolei powinni posiadać 32 zęby i 0 ubytków, co na upartego można zapisać jako 3/20, czyli czytając jako datę (po amerykańsku) otrzymamy 20 marca.
Ci z pełnym zębowym garniturem zaliczają się na pewno do szczęśliwców, więc ucieszy ich Międzynarodowy Dzień Szczęścia, ustanowiony w 2012 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wszyscy pozostali także powinni być dziś szczęśliwi, choćby z powodu nadejścia wiosny. Postarajmy się nie myśleć dzisiaj o problemach. Cieszymy się z tu i teraz. Tymczasem ze szczęściem pod rękę idzie kolejne dzisiejsze święto – Dzień Oświadczyn.
Światowy Dzień Mąki to też powód do radosnego świętowania i zaraz wyjaśnię dlaczego tak uważam. Do kalendarzy trafił w 2019 r. Również ogłoszono go w ONZ, a dzisiejszą datę wybrano nieprzypadkowo, uzasadniając tym, że na półkuli północnej ziemia zaczyna się właśnie ocieplać i rolnicy rozpoczynają zasiewy, natomiast na półkuli południowej, wraz z początkiem jesieni nadchodzi czas żniw. Mimo że na razie tak mało o nim słychać, Dzień Mąki jest świętem każdego z nas, a to już samo w sobie jest radosnym wydarzeniem. Święto honoruje olbrzymią rzeszę ludzi mających z mąką do czynienia i to na wszelkich etapach jej powstawania. Na samym początku łańcucha są rolnicy i młynarze – bez nich nie powstałoby to białe złoto. Piekarze i cukiernicy tworzą z niego wypieki, a dzięki spedytorom i kierowcom wszystko trafia w końcu w ręce zwykłego zjadacza chleba.
Żebyśmy dzisiaj z nadmiaru szczęścia nie unosili się jak baloniki, co mogłoby spowodować mnóstwo niezamierzonych kolizji w powietrzu, fotograficznie wspominam 630 rocznicę wrzucenia do Wełtawy umęczonego Jana z Pomuku (Jana Nepomucena). Jedna z legend mówi, że czeski król Władysław IV ukarał go w ten sposób za niewyjawienie tajemnicy spowiedzi swojej małżonki. Dokonano tego 20.03.1393 r. na słynnym praskim Moście Karola. Męczennik dość szybko stał się obiektem kultu. W tradycji ludowej wzywano go zwłaszcza podczas zagrożenia powodzią i suszą, dlatego tak wiele przydrożnych figur i kapliczek zwanych nepomukami spotkacie dziś w okolicach mostów, rzek i strumyków, na polach, skrzyżowaniach dróg i centralnych placach miast dotykanych klęskami powodzi. Niektóre mają ogromną wartość artystyczną, inne są wytworem sztuki naiwnej. W naszych fotograficznych zbiorach mamy ich całą kolekcję. Ten ze zdjęcia, ładnie odnowiony, stoi sobie nad brzegiem Warty tuż za Mstowem (woj. śląskie). W samym mieście, przy jednym z tamtejszych mostów, jest jeszcze jedna kapliczka z jego figurą.
Tekst i foto Maria Gonta
W sprawie granicy polsko-niemieckiej
Publikujemy list marszałka województwa lubuskiego Marcina Jabłońskiego do minister spraw wewnętrznych RFN.
Pani
Nancy Faeser
Minister Spraw Wewnętrznych
Republiki Federalnej Niemiec
Szanowna Pani Minister,
Województwo Lubuskie ...
<czytaj dalej>Nowy szynobus
– Wiążemy z tym pojazdem wielkie nadzieje z poprawą jakości i stabilności połączeń kolejowych, zwłaszcza tutaj, na północy województwa – ...
<czytaj dalej>Bezrobocie bez zmian
Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Gorzowie była taka sama jak pod koniec 2023 roku i wynosiła 2,4% – ...
<czytaj dalej>Nie daj się oszukać
Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, których autorzy podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową.
Wiadomości wysyłane ...
<czytaj dalej>