
18 marca to już zdecydowanie wiosenny czas. Nawet gdy pogoda niekiedy za nim nie nadąża, to i tak przysłowie swoje wie, mówiąc bez ogródek: „Na świętego Edwarda zimy pogarda”.
Wśród dzisiejszych świąt figuruje Dzień Niezręczności. Moim zdaniem ta nazwa nie do końca oddaje jego ideę i optowałabym za zmienieniem jej na Dzień Ups. Chodzi w nim przecież o odczarowanie wszelkich gaf i dziwnych przypadków, jakie kiedykolwiek nam się zdarzyły i jeszcze nie raz przydarzą, a które można podsumować tym króciutkim słówkiem. Nie zadręczajmy się nimi, tym bardziej że obchodzimy dziś też Europejski Dzień Mózgu. Dajmy mu możliwość zajmowania się innymi tematami. Te epizody, które już za nami, spróbujmy polubić i dopisać do listy rodzinnych anegdotek, a te co jeszcze przed nami, potraktujmy podobnie. Nie ma na nie mocnych. Dzień Niezręczności posiada nawet swoją własną plakietkę z wyobrażonym na niej zielonym żółwiem. Leży bidulek na skorupie i macha bezradnie łapkami, mimo to uśmiecha się.
Nie mam pojęcia, od kiedy obchodzimy dzisiejszy Dzień Orła, ale Światowy Dzień Recyklingu jest jeszcze młodziutki. Po raz pierwszy został zorganizowany 18.03.2018 r. Jego celem jest edukacja i promocja sposobów przetwarzania wszelakich odpadów. Nie da się ukryć, że nadmierna produkcja śmieci to prawdziwa bolączka współczesnej cywilizacji, na szczęście recykling pozwala zagospodarować przynajmniej część z nich. Jednym z pomysłów jest przekształcenie ich w sztukę. Świetnie wychodziło to Hasiorowi, zanim jeszcze zaczęliśmy powszechnie używać pojęcia recykling. Kiedyś mówiło się „materiały z odzysku”, a mistrz o swoich dziełach tak się wypowiadał: „Używam materiałów, które coś znaczą. Każdy przedmiot ma swój sens, a złożone dają aforyzm. Aforyzm jest bardzo podobny do prawdy, ale nie jest samą prawdą”.
Mamy w naszym mieście drugą co do wielkości (po zakopiańskiej) galerię dzieł Hasiora. Kompletował ją w latach 80. i 90. ubiegłego stulecia ówczesny dyrektor gorzowskiego Biura Wystaw Artystycznych
Jerzy Gąsiorek (Gąsior) również niezwykły artysta plastyk i poeta, któremu nieobce jest tworzenie dzieł sztuki z materiałów przeznaczonych do wyrzucenia. Wyjątkowe asamblaże, czyli kompozycje z rozmaitych starych przedmiotów, wychodzą też spod ręki kolejnego lubuskiego rzeźbiarza i artysty plastyka
Andrzeja Moskaluka, ale z dzisiejszej fotografii uśmiecha się wielka trollica zbudowana przez Duńczyka
Thomasa Dambo. Buduje on bajkowe stwory w różnych miejscach na świecie, wykorzystując do tego stare palety, deski, płyty wiórowe i nawet gonty. Na jego stronie autorskiej prezentowana jest m.in. mapa ich rozmieszczenia. Każdy ma inne imię i własną historię.
Z okazji dzisiejszego Dnia Owsianych Ciasteczek mam dla Was jeszcze niezwykle prosty przepis na pachnące dzieciństwem ciasteczka mojej mamy:
3 szkl. płatków owsianych
1,5 szkl. cukru
0,5 kostki margaryny
8 łyżek chłodnego mleka
2 kopiaste łyżki kakao
Margarynę, mleko, cukier i kakao roztapiać w garnku do czasu pojawienia się bąbelków. Zestawić garnek z kuchenki, wsypać płatki owsiane, dobrze i szybko wymieszać. Kłaść łyżeczką na papier do pieczenia (ok. 80 sztuk). Poczekać, aż wystygną.
Jak widzicie, są to ciasteczka bez pieczenia, z którymi poradzi sobie nawet małoletni człowiek, a moja przygoda z nimi idealnie wpisuje się w dzisiejszy Dzień Niezręczności. Chciałam kiedyś zrobić mamie niespodziankę. Starannie wykonałam wszystkie wymienione w przepisie czynności i… z rozpędu wetknęłam blachę do piekarnika. Ups! Trzeba było zobaczyć moją minę, kiedy pięknie uformowane owsiane kuleczki rozpłynęły się w bezkształtną masę.
Tekst i foto Maria Gonta
Boże Ciało - utrudnienia w mieście
W czwartek (8 czerwca) przez ulice miasta przejdzie procesja Bożego Ciała. Należy liczyć się z okresowym wstrzymaniem ruchu drogowego, co ...
<czytaj dalej>300 tys. zł dla AWF
300 tys. złotych dla gorzowskiego AWF-u. To wsparcie na dietetykę i fizjoterapię.
– To kierunki przyszłości, dlatego konsekwentnie je wspieramy – ...
<czytaj dalej>Poznaj plan zagospodarowania
Można poznać plan zagospodarowania dla obszaru u zbiegu Podmiejskiej i Łukasińskiego.
Do 26 czerwca do publicznego wglądu wyłożono projekt miejscowego planu ...
<czytaj dalej>Wręczono nagrody 25-lecia samorządu
Z okazji rocznicy powstania województwa lubuskiego 3 czerwca 2023 r., podczas Święta Wolności, przekazano nagrody dla tych, którzy najbardziej zasłużyli ...
<czytaj dalej>