poniedziałek 20 marca 2023     Aleksandra, Klaudia, Anatol
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Rzadko widziana zima
eGorzowska - 12300_cjoOpBv0kNCdEPaAdTsr.jpg3 lutego. Wczorajszy dzień udał się nam prawie bezdeszczowy i zdecydowanie chłodniejszy od wcześniejszych. Synoptycy ostrzegają przed radykalną zmianą pogody. Wygląda na to, że druga część przysłowia o Matce Bożej Gromnicznej ma zamiar się sprawdzić. Ta część, która napomykała: „bywać nie nowina, że (Gromnica) dopiero zimę zaczyna”. A tak w dłuższej perspektywie, skoro dzień był pogodny, rok bieżący będzie płodny i miodny.

Dzisiejszym najgłówniejszym patronem jest orędownik od duszności i „gardłowych” spraw, czyli św. Błażej z Sebasty. Brzmiące nieco dwuznacznie przysłowie „Święty Błażej, gardła zagrzej” absolutnie nie nawołuje do rozgrzewania się od świtu napitkami „z prądem”, tylko jest pozostałością po błogosławieństwie skrzyżowanymi świecami, mającym strzec przed chorobami gardła. Owo błogosławieństwo praktykowane jest nadal w niektórych kościołach. Odbywa się właśnie trzeciego lutego, a świece nazywane są „błażejkami” na pamiątkę legendy o świętym sebasteńczyku, który w cudowny sposób miał uratować dławiącego się ością chłopca („Św. Błażej po świecach łazi”).
Baczną uwagę zwracano też na aurę, bo „Jak pogoda w św. Błażeja, będzie ze śniegiem Wielka Niedziela”, a „Jak śnieg na św. Błażeja, to pogodna będzie Wielka Niedziela”. No i oczywiście „Deszcz na świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja”, natomiast „Pogoda na świętego Błażeja, dobra wiosny nadzieja”. Do wyboru, do koloru. Każdy może sobie wybrać przysłowie pasujące do tego, co widzi za oknem (ja widzę śnieg).

W kalendarzach tematycznych figuruje pod dzisiejszą datą Międzynarodowy Dzień Golden Retrivera. W wolnym tłumaczeniu jest to Dzień Złotych Aporterów, sympatycznych, wyjątkowo tolerancyjnych psów, które są nieocenionymi towarzyszami osób niepełnosprawnych. Często także wspierają pracę ratowników, terapeutów i policji (mają nosa do narkotyków).

Świętuje także guma balonowa (Dzień Gumy Balonowej) oraz ciasto marchewkowe (Dzień Ciasta Marchewkowego). To ostatnie robi karierę od niedawna, ale przecież w kuchni regionalnej znane było już dawno, tylko nazywano je marchwiakiem. Marchwiak nie przypominał babki ani tortu, bardziej był roladą nadziewaną startą na średnich oczkach surową marchwią, doprawioną makiem i cukrem.

Wśród dzisiejszych rocznic warte wspomnienia są:
  • 3.02.1815 – założono pierwszą na świecie fabrykę serów (w Szwajcarii),
  • 3.02.1870 – w Lodi (Włochy) urodziła się Ada Negri – włoska pisarka i poetka, na której cześć Apolonia Chałupiec przyjęła swój pseudonim sceniczny „Pola Negri”. Pola stała się legendą kina niemego i pierwszą celebrytką, o Adzie Negri zachowało się zdecydowanie mniej informacji. Wiadomo jednak na pewno, że jej poezje tłumaczone były przez Marię Konopnicką, Różę Centnerszwerową i Edwarda Porębowicza, a ja załączam fragmencik wiersza jak letnie marzenie, idealnego na tę chwilę, bo po dzisiejszej nocy za oknem jest biało:
„Na ogrody fantastyczne,
pełne róży tchnień,
kładzie miękką swą pieszczotę,
letniej nocy cień”
  • 3.02. 1959 r. przeszedł do historii jako dzień, w którym umarła muzyka (The Day the Music Died). Wtedy właśnie w katastrofie awionetki w stanie Iowa zginęli trzej muzycy rock and rolla: Buddy Holly, Ritchie Valens i Jiles Perry Richardson oraz pilot samolociku.
W naszym kraju ta sama data (3.02.1959) oznaczała powrót z Kanady pierwszej części wawelskich skarbów (szczerbiec, insygnia koronacyjne, kroniki Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, "Kazania Świętokrzyskie", "Psałterz Floriański", "Biblia" Gutenberga z XV, złoty łańcuch i szachownicę Zygmunta III Wazy, berło Stanisława Augusta, hetmańskie buławy oraz ponad 20 manuskryptów Fryderyka Chopina).

Za oknem wciąż sypie śnieg. Ponieważ moja perspektywa widokowa chwilowo zmieniła się diametralnie i zamiast z wieży mieszkalnej, obserwuję świat z poziomu parteru (w dodatku ten parter sąsiaduje z wielgachnym parkiem), więc i zdjęcie pokazuje mniejszy kawałek okolicy, ale zima to zima. Tak rzadko widzieliśmy w tym roku jej białą sukienkę, że po prostu musiałam ją sfotografować, tym bardziej że za dwie godziny zapowiadany jest deszcz.

Tekst i foto Maria Gonta

3 lutego 2023 09:40, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Gorzów promuje się w Czechach
Do zwiedzenia Gorzowa Wielkopolskiego, zdobycia i poszerzenia wiedzy o naszym mieście, poznania jego historii i walorów, zachęca głównie czeskich turystów ... <czytaj dalej>
Przetarg na I etap Północnej Obwodnicy Gorzowa
Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na budowę I etapu Północnej Obwodnicy Gorzowa. Połączy ona ze sobą dwa osiedla – ... <czytaj dalej>
Ministranci zagrają w szachy
W sobotę 18 marca br. odbędą się w Przemkowie IV Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w Szachach Szybkich o Puchar Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego. Program ... <czytaj dalej>
Bardzo dużo zmian w komunikacji miejskiej
Do 24 marca zaplanowano konsultacje nowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Mają one skoordynować sieć połączeń, tak aby odpowiadała potrzebom mieszkańców, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Ochotnicze Hufce Pracy Lubuska Komenda Wojewódzka

ul. Podmiejska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 68 732 50 04
branża: Pośrednictwo pracy <czytaj dalej>
PREMA SA

ul. Walczaka 94, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 09 80
branża: Łożyska <czytaj dalej>
Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych S.A. Oddział

ul. Nadbrzeżna 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 33 99
branża: Ubezpieczeniowe firmy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Zakochaj się w Gorzowie
To będzie kolejna okazja by zakochać się w Gorzowie. Wspólnie z <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2534.jpg
admin ego:
Nadmiar szczęścia...
20 marca. „Gdy w Ruprechta jasno, ponoć w czerwcu krasno”. ... <czytaj dalej>
admin ego:
Improwizowany Henryk Wieniawski
Andrzej Jagodziński znakomity pianista jazzowy w radiowym wywiadzie, którego miałem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uwaga, odbiorcy ciepła systemowego
Od 1 marca 2023 r. będą obowiązywały nowe zasady wsparcia ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rozlicz swój e-PIT
PIT dla rodzica. Sprawdź, jak zyskać nawet 24 tysiące zł ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5976:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5976:
Ps.
I pomyśleć, że jakiś czas wstecz chciano nam zabrać Jazz Club i jego Szefa! A przecież ile nam szczęść muzycznych podał na tacy! Ja <czytaj dalej>
Anonim_5112:
po paliwo i zakupy Niemcy nie przyjeżdżają do Gorzowa tylko do Słubic, na polenmarkt.

a w Gorzowie włodek rój zlikwidował giełdę g <czytaj dalej>
Anonim_5112:
co oni tu chcą promować? jabłko renate landsberską?
nosorożca płci męskiem im stefania którego szkielet wydobyty oddali do łodzi?
c <czytaj dalej>
Anonim_2583:
Obwodnica TO OMIJA MIASTO BARANY!! CO ZA GLUPEK TO WYMUSLIŁ <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej