poniedziałek 20 marca 2023     Aleksandra, Klaudia, Anatol
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Kiedy król wjeżdżał do Międzyrzecza
eGorzowska - 12270_4fmAOUyFosyjYBCGG4.jpg24 stycznia był kiedyś dniem poświęconym św. Tymoteuszowi z Efezu i dlatego pod tą datą cytowane są przysłowia związane z tą postacią. Okazuje się jednak, że nie jest to takie oczywiste, bowiem podczas ostatniej reformy kalendarza liturgicznego, na dziś przeniesiono z 29 stycznia wspomnienie św. Franciszka Salezego, a św. Tymoteusza, żeby nie przeszkadzał w obchodach, przesunięto na 26 stycznia. Jak widać nawet wśród świętych są równi i równiejsi, ważni i ważniejsi. Św. Tymoteusz był tylko pierwszym biskupem Efezu i uczniem Pawła Apostoła, a Franciszek Salezy to już doktor Kościoła i założyciel zakonu wizytek (wspólnota zakonna salezjanów został utworzona dopiero w połowie XIX w. przez ks. Jana Bosko).

Skoro już to sobie wyjaśniliśmy, zacytuję przysłowia poświęcone obu świętym. Są tak ułożone, że niewielkie przesunięcie daty im nie zaszkodzi. Okazuje się, że św. Franciszek, mimo wyższego statusu (a może właśnie dlatego?), nie dysponuje wielkim wyborem porzekadeł. Właściwie znalazłam tylko jedno, całkiem już zapomniane, ale zapisane jeszcze pod datą 29 stycznia: „Na święty Franciszek ożeni się nasz braciszek”. Dołączono do niego wyjaśnienie: „Podrwiwają w ten sposób niektórzy ludzie z tych, którzy są radzi myśleć o ożenieniu”.

Drugiemu świętemu poświęcono również tylko jedną paremię, ta jednak niesie już ze sobą pewne wskazówki pogodowe. Sformułowanie „Na świętego Tymoteusza trzeba ci czapki, nie kapelusza” wyraźnie wskazuje, że styczeń to zimowy miesiąc i być może to z niego wynika mądrość ludowa przekazywana nam ostrzegawczymi słowami babć: „Czapkę załóż! Najwięcej ciepła z człowieka przez głowę ucieka”. Eksperyment przeprowadzony w 2008 r. przez kanadyjskich naukowców wykazał jednak, że przez nieosłoniętą głowę „wyparuje” raptem jakieś 11% więcej, niż przez osłoniętą.

Ale, ale, na tzw. zdrowy rozum, głowa nie posiada przecież izolacyjnej tkanki tłuszczowej, więc chyba warto chronić ją przed wiatrem i chłodem gustowną czapusią. I tak naprawdę to ta utrata ciepła zależy też wieku, całościowego stroju wyjściowego i stanu zdrowia (mówiąc o wieku myślę o dzieciach, których główki w stosunku do reszty ciała są relatywnie większe). Poza tym uważam, że „Tymoteuszowe przysłowie prawdę ci powie”. Czapki lubię i noszę. Kapelusze też, w cieplejszych porach roku.

W kalendarzu świąt nietypowych mamy dziś dwa takie, które nie wymagają objaśnień. To Międzynarodowy Dzień Edukacji oraz Światowy Dzień Kultury Afrykańskiej i Pochodzącej z Afryki. Jedno i drugie zostało ustanowione przez ONZ w 2019 r. Trzecim dzisiejszym świętem jest Dzień Wiedzy o Zespole Möbiusa (MBS, wrodzony paraliż oczu i twarzy), bardzo rzadkiej chorobie genetycznej opisanej po raz pierwszy w 1888 r. przez niemieckiego neurologa Paula Juliusa Möbiusa. Data obchodów upamiętnia dzień jego urodzin (24.01.1853).

Najbardziej widocznym symptomem choroby jest całkowity brak ekspresji twarzy. Chorzy nie mogą wyrażać emocji. Nie uśmiechają się, nie marszczą brwi, nie mrużą oczu, nie mogą nimi poruszać na boki, mają ograniczone ruchy języka (niemowlęta nie posiadają umiejętności ssania). Czasami równolegle występują dodatkowe wady rozwojowe. Zespół Möbiusa nie ma wpływu na długość życia, tylko na jego jakość. Nadal nie wiadomo, skąd się bierze. Kiedy oglądałam kiedyś stare filmy w Busterem Keatonem (najbardziej znany, obok Charliego Chaplina, komik kina niemego), zastanawiała mnie jego kamienna twarz. Nigdy i nic nie zmieniło jego mimiki. A może po prostu Buster Keaton cierpiał na zespół Möbiusa?

Z ciekawostek – 24 stycznia 1935 roku po raz pierwszy w historii, za sprawą amerykańskiego Gottfried Krueger Brewing Company, trafiło do sprzedaży dwa tysiące aluminiowych puszek z piwem. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy też Dzień Piwa Puszkowanego.

A fotografia dzisiejsza nawiązuje do innej rocznicy. 24.01.1574 r. pierwszy polski król elekcyjny, Henryk Walezy „z licznym pocztem panów francuskich, do 600 osób wynoszącym, nadciągnął ku granicom nieznanego sobie królestwa”, a tuż po ich przekroczeniu gościł przez chwilę w międzyrzeckim zamku królewskim (na zdjęciu). „Kiedy król wjeżdżał do Międzyrzecza na wspaniałych saniach, ofiarowanych mu przez Firleja, marszałka w.k., spotkał wspanialszy jeszcze orszak panów polskich, którzy na powitanie aż tu ze stolicy nadciągnęli" (miasto leży dziś w woj. lubuskim).


Walezjusz nie pokrólował długo, bo już w czerwcu tego samego roku uciekł do Francji. Jego następcą została Anna Jagiellonka. Zamek, zbudowany ok. 1350 r. na polecenie Kazimierza Wielkiego, stoi za to do dziś. Warto go zobaczyć, bo to ponoć jedyny zachowany w Polsce przykład ufortyfikowania bramy zamkowej dwiema potężnymi bastejami. Do odwiedzin zaprasza też muzeum, urządzone w dawnym domu starostów międzyrzeckich, a w nim największa, licząca ponad dwieście eksponatów kolekcja portretów trumiennych oraz blach herbowych i epitafijnych. I to tylko dwie spośród licznych międzyrzeckich atrakcji.

Tekst i foto Maria Gonta


24 stycznia 2023 09:05, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Gorzów promuje się w Czechach
Do zwiedzenia Gorzowa Wielkopolskiego, zdobycia i poszerzenia wiedzy o naszym mieście, poznania jego historii i walorów, zachęca głównie czeskich turystów ... <czytaj dalej>
Przetarg na I etap Północnej Obwodnicy Gorzowa
Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na budowę I etapu Północnej Obwodnicy Gorzowa. Połączy ona ze sobą dwa osiedla – ... <czytaj dalej>
Ministranci zagrają w szachy
W sobotę 18 marca br. odbędą się w Przemkowie IV Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w Szachach Szybkich o Puchar Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego. Program ... <czytaj dalej>
Bardzo dużo zmian w komunikacji miejskiej
Do 24 marca zaplanowano konsultacje nowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej. Mają one skoordynować sieć połączeń, tak aby odpowiadała potrzebom mieszkańców, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Dombek Bogusław Zakład Elektroinstalacyjny

ul. Graniczna 4 B, Gorzów Wlkp.
tel. 95 782 10 04
branża: Elektroinstalatorstwo <czytaj dalej>
"Elektro-Bud" Józef Kowalski

ul. Kutrzeby 10 /50, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 30 50
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
START PEOPLE Gorzów Wielkopolski

ul. Kazimierza Wielkiego 61 /213, Gorzów Wlkp.
tel. 95 728 73 47
branża: Doradztwo personalne <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2023 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Zakochaj się w Gorzowie
To będzie kolejna okazja by zakochać się w Gorzowie. Wspólnie z <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - guma1.jpg
admin ego:
Nadmiar szczęścia...
20 marca. „Gdy w Ruprechta jasno, ponoć w czerwcu krasno”. ... <czytaj dalej>
admin ego:
Improwizowany Henryk Wieniawski
Andrzej Jagodziński znakomity pianista jazzowy w radiowym wywiadzie, którego miałem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Uwaga, odbiorcy ciepła systemowego
Od 1 marca 2023 r. będą obowiązywały nowe zasady wsparcia ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rozlicz swój e-PIT
PIT dla rodzica. Sprawdź, jak zyskać nawet 24 tysiące zł ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5976:
):-)
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_5976:
Ps.
I pomyśleć, że jakiś czas wstecz chciano nam zabrać Jazz Club i jego Szefa! A przecież ile nam szczęść muzycznych podał na tacy! Ja <czytaj dalej>
Anonim_5112:
po paliwo i zakupy Niemcy nie przyjeżdżają do Gorzowa tylko do Słubic, na polenmarkt.

a w Gorzowie włodek rój zlikwidował giełdę g <czytaj dalej>
Anonim_5112:
co oni tu chcą promować? jabłko renate landsberską?
nosorożca płci męskiem im stefania którego szkielet wydobyty oddali do łodzi?
c <czytaj dalej>
Anonim_2583:
Obwodnica TO OMIJA MIASTO BARANY!! CO ZA GLUPEK TO WYMUSLIŁ <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej