niedziela 3 marca 2024     Kunegunda, Maryna, Tycjan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Na ten nowy rok
eGorzowska - 12214_QtctgLPQhnBjMQ79KdlQ.jpg„Nowy rok nastaje, każdemu ochoty dodaje” jest najodpowiedniejszym hasłem dla pierwszego dnia stycznia, który wygląda tak wiosennie, że namieszał dokładnie w łepetynach kwietnym cebulkom, a te na potęgę wystawiają swoje zielone szczypiorki do słońca. „Na nowy rok pogoda, będzie w polu uroda”.

Już 2021 rok witał się z rokiem 2022 nadzwyczaj ciepło. Wtedy Nowy, dziś już Stary Rok przedłużył tradycję ciepłych powitań, a i jego następca o imieniu 2023 stanął na wysokości zadania. Karen Blixen mawiała: „Szampan to dobry przyjaciel w zimną noc", tymczasem o północy mieliśmy 14°C, a w moim rodzinnym mieście nawet o stopień więcej. Dziś słupki termometrów zbliżą się jeszcze bardziej do 20°C! Toż w majówkę bywa chłodniej! W naszych szerokościach geograficznych nawet najstarsi górale tego nie pamiętają. Niestety, wirusowe combo (grypa + covid + rsv) też ma się w takich klimatach dobrze, dlatego moim pierwszym noworocznym życzeniem jest, by omijało nas wszystkich szerokim łukiem. „Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok, aby Was nie bolała głowa ani bok!”

Po pozostałe przysłowia zapraszam do zeszłorocznego wpisu (https://www.facebook.com/photo/?fbid=333238592139416&set=a.132647548865189), ja tymczasem zajmę się dzisiejszymi świętami. Pierwszym jest prozaiczny i bardzo naturalny po szampańskiej nocy Światowy Dzień Kaca. My na szczęście, trunki dawkowaliśmy sobie w sposób umiarkowany, więc odpuszczamy sobie celebrację.

Drugie ze świąt, w obliczu wojny trwającej w Ukrainie oraz ciągle wybuchających w świecie konfliktów zbrojnych, ma szczególną wymowę. To ustanowiony w 1967 r. przez papieża Pawła VI Światowy Dzień Pokoju. Idealnym tłem muzycznym dla celebracji może być „Muzyka ogni sztucznych”, skomponowana przez Georga Friedricha Händla w 1749 r. z okazji zakończenia wojny o sukcesję austriacką.

Händel był nadwornym kompozytorem króla Anglii, Jerzego II Hanowerskiego, a utwór składa się z uwertury granej przed puszczaniem fajerwerków i suity małych utworów, wśród których znajdują się fragmenty zatytułowane „La Réjouissance” (Radość) i „La Paix” (Pokój). Warto dodać, że pierwsze publiczne wykonanie „Muzyki ogni sztucznych” (21.04.1749) wzbudziło tak wielkie zainteresowanie, iż spowodowało jeden z pierwszych korków w historii Londynu. Georg Friedrich Händel skomponował też „Hymny Koronacyjne”, a jeden z nich – „Zadok the Priest” (https://www.youtube.com/watch?v=5xWhclVLQyI) – śpiewany jest do dziś podczas każdej koronacji brytyjskich monarchów.

Od dziś prawa miejskie odzyskały Bodzanów, Czarny Dunajec, Dąbrowice, Jadów, Jastrząb, Jeżów, Książ Wielki, Latowicz, Miasteczko Krajeńskie, Rozprza, Ujazd i Włodowice, a nabyły je po raz pierwszy Łopuszno, Miękinia i Piekoszów. Mojemu sercu szczególnie miłe są Bodzanów i Jadów. W bodzanowskich księgach parafialnych znajduje się sporo wpisów dotyczących rodziny mojej babci Jańci, co to dla miłości do przystojnego wojaka o chłopskich korzeniach, podjęła ryzyko wykreślenia z herbowego drzewa genealogicznego. Natomiast w Jadowie i okolicach jeszcze więcej zapisów dotyczy rodziny dziadka Kostka. Babciny mezalians rozpoczął arcyciekawą rodzinną historię, w której i ja mam swój udział.

A na fotografii słynne talerze kolekcjonerskie w kolorze kobaltowym, jakie oglądaliśmy w kopenhaskim sklepie flagowym Royal Copenhagen. Od roku 1895 produkowała je manufaktura Bing & Grondahl, zawsze z innym motywem. W 1987 r. Bing & Grondahl połączył się Royal Copenhagen i dziś w jednej z sal przypominającego muzeum sklepu, zobaczyć można pojedyncze egzemplarze z każdego dotychczasowego rocznika.


Tekst i foto Maria Gonta


1 stycznia 2023 10:51, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


co do sylwestra "marzeń", jestem za tolerancją wobec LG a dalszy człon powinni uciąć.
nie powinno się promować "zachodu" u nas czyli wynaturzeń w postaci kazania mówić do siebie pani z dnia na dzień transwestyty, albo propagowania zainteresowania tą samą płcią przez bi i q jak mogą te osoby żyć w naturalnych związkach co jest wskazane.
więc z LGBTiQ
powinno się wyciąć BTiQ
dlatego że to chore i niezdrowe zachowania
powodujące dyskomfort u zdrowych hetero.
i jest zaprzeczeniem oraz dewiacją w stosunku do nauczania kościoła katolickiego który ma niedoceniony wkład w budowanie i przetrwanie związków opartych na małżeństwie.

Siekielski i inni pokręceni fałszywi dziennikarze z tvn-u powiązani z opozycyjną władzą zarobili duzo mln na wywlekaniu jakiś historii z marginesu społecznego i zarazili tym kłamstwem znaczną część społeczeństwa która się dziś odwraca od kościoła i tradycyjnych wartości.

w Belgii już nie ma kościoła
a na ulicę strach wyleźć do tego doprowadziła tam tolerancja wobec islamistów z Maroka którzy tam robią rozróby
i ludzie boją się wychodzić na ulice po zmroku we własnym kraju to samo Szwecja, niemcy. Francja która jest najbardziej kolorowa (bo okupują pół fabryki w koloniach i robią tam wojny sprzedając na dużą skale broń).

Więc te murzynki co przyjechały na sylwestra marzeń do dwójki co skasowały 1 mln złotych - Meli C im to sfinansowała bo ściągną z niej organizatorzy za zerwanie umowy na występ,

zaszczepieni propagandą zachodu
i kłamstwa nt nietolerancji Polaków do żydów (którzy w całym świecie mówią na nas że ich mordowaliśmy w obozach zagłady i domagają się od nas odszkodowań za majątki które zostawili tu jako obywatele polski a usa im utworzyło państwo na terenie Palestyny których gnębią mordują i ostrzeliwują od kilkudziesięciu lat) czy że nie chcemy przyjmować nachodźców emigracyjnych z Iraku Maroka Afganistanu i częściowo z Syrii którzy chcą się dostać przez nasze państwo do Niemiec po zasiłek i żeby wygodnie żyć zamiast żyć u siebie a jak jest zagrożenie to szukać schronienia w sąsiednim państwie zamiast pakowania małych dzieci na statek i sprzedawania mieszkań by zapłacić przemytnikom za transport na łodzi.

Więc mnie murzynek który wziął 1 mln dolarów od polskiego organizatora imprezy który wyszedł w opasce kolorowej na scenę i zamiast śpiewać jeszcze zaczął nagrywać sobie na komórkę reakcje widowni polskiej czułem zniesmaczenie.

Powinni ich byli wygwizdać. Bo to nie było żadne manifestowanie poparcia dla uciskanych mniejszości tylko próba narzucenia chorej ideologii z zachodu która przejawia się coraz częściej w kulturze we wmawianych społeczeństwu filmach i promowania oskarami i złotymi niedźwiedziami filmów które pokazują
że Polska mordowała Żydów w 2 wś (tylko za ten wątek Ida dostała oskara) albo propagowanie zachęcanie osób z kategorii Q i B do zachowań homoseksualnych to niech takie rzeczy promują u siebie

A nie wmawiają nam jakie mamy hodować u siebie w naszym państwie tradycyjne wartości.
jakimi są bóg, honor, ojczyzna.
Lewacy za nią nie umrą bo dla nich życie jest największą wartością. co tam ojczyzna co tam honor co tam wolność
zawsze byli pod butem czy to komunistów czy unii europejskiej której każą sie kłaniać na kolanach i sprzedawać naszą suwerenność
oraz ulegać lobby zachodnich firm chcących instalować u nas swoje technologie energii za dotacje unijne które płacimy w składkach i się im zwracają. kosztem zamykania polskich kopalń i dławienia polskiej przedsiębiorczości.
blokowanie fuzji koncernów i wkładanie kija w szprychy żebyśmy za mocno się nie rozwinęli
i ograniczanie produkcji polskich statków w stoczniach żeby nie zaszkodzić zachodnim koncernom.

Komisarze unijni, niedemokratycznie wybrani, umowa stowarzyszeniowa z unią europejską - nie mieliśmy żadnego wyboru do niej nie wchodzić w takim kształcie i z taką umową na 10 000 kartek której nikt nie był w stanie przeczytać.

Płacimy dziś składki, a otrzymujemy blokady
narzucanie na co możemy wydawać środki które sami wpłaciliśmy i hamowanie rozwoju firm.
Ta w której pracuję też dostała zakaz sprzedaży koncernowi który stanowiłby za duży monopol. I w rezultacie pracuję w firmie niemieckiej na dużo gorszych warunkach także płacowych.

Taka jest ta cała unia i kłamstwa dziennikarzy zachodu.

TO w Niemczech nie ma demokracji. Nie można tam źle się wypowiedzieć nt przyjmowania kolejnych udawanych uchodźców z bliskiego wschodu przyjeżdżających po zasiłek i dla dobrobytu państwa rozwiniętego ze złamaniem prawa
bo się idzie za to do więzienia.
a we Francji policja i służby porządkowe pałują protestujących na ulicach - jak OMON w Białorusi.
We Włoszech olbrzymia korupcja i mafie.
To samo szwajcarskie banki. Połowa majątku państwa utrzymywana jest z pieniędzy trzymanych na kontach rosyjskich przestępców miliarderów. Skorumpowane politycznie Węgry. i udający greka Grecy którzy zadłużyli ptworonie państwo i zagroziły Niemcom upadkiem euro (podobnie Turcja wpuszczniem 3 mln uchodźćów z syrii)

taka jest i była unia europejska na czele której stał nasz wysłannik donald tusek gdzie go makrela uratowała przed więzieniem za afery i złodziejstwa nowaków bieńkowskiej i innych prominentnych polityków platformy obywatelskiej
którzy dziś zablokowali pieniądze KPO dla Polski usilnie i nahalnie łżąc w sprawie Polski wykorzystując swoje znajomości wśród polityków lewicowych unii europejskiej którzy w Polsce nigdy albo raz byli i nie znają naszego kraju ani poglądów ludzi tylko wierzą w zasłyszane kłamstwa i propagandę
dlatego blokują miliardy dla Polski

a spór o sędziów wywoałała sama PO z sikorskim na czele który 2 swoich sędziów mianował na koniec kadencji. w tym pamiętamy tego lokusia i jego przewały oraz milionowe finansowania z rzadu. a tego drugiego płaczka usunęli za ujawnienie tajemnicy procesu.
wczesniej sędziowie byli bezkarni. Teraz odpowiadają za swoje błędy.
I wreszcie zaczęli skazywać księży pedofilów. bo za PO był problem zamiatany pod dywan. A co kryzys to tusek chował głowę w piasek bo nikoś dyzma nie umiał żadnego rozwiązać i udawał pozera że coś robi. umiał tylko zabrać Polakom emerytury wydłużająć nielegalnie im wiek, zabrać OFE pozwalać kraść przedsiębiorcom z VAT-u i tolerował korupcję.
Układał się z putinem i rozbrajał Polskę.
dlatego nie chcę powrotu tego #$#% do władzy. bo był nieporadną *##%#. i komoruski ze swoją budą też.
Anonim_9863, 02.01.2023, 01:03, 37.248.154.42 ##

Do tego Anonima poniżej"Anonim_9863, 02.01.2023, 01:03, 37.248.154.42 ##" odpowiem tobie po pisowsku. Jak się nie podoba, wyjedź do kongresówki, na Mazowsze, w "kieleckie", do Malopolski, na wschodnie rubieże Białystok Lublin. Po drodze zalicz lekarza leczącego z nienawiści. Przed chwilą wróciłem z pracy, robota na drodze, jadąc w pociągu widziałem, jak 2 przedstawicieli z Polski, szydziło z jadącego z rodziną liczną, chasyda,dopiero uwaga moja i jednego chyba Rosjanina spowodowała, że zamknęli "japy". Do kościoła chodzi kto chc3 i nie musi fałszywie, jak w PL chodzić, bo co ludzie powiedzą. To, ze nie robi nic sobie z dekalogu, leje, chleje, kradnie, bzzzzzz uchodzi, byle byłby i wszyscy widzieli. Zaś co do wychodzenia w nocy, mieszkam w Liege, pracuje w Brukseli. Często w nocy. Od 93 roku nikt mni nie zaczepił, za to w Gorzowie.... Tak więc wracaj do siebie, ziemi twoich przodków i uprawiaj swoją politykę nienawiści. Akurat pana Tuska widziałem wiele razy, jak chodził, biegał bez ochrony w obcym kraju, za to twój idol z Żoliborza, musi mieć ochronę. To dużo znaczy.
Anonim_5655, 02.01.2023, 18:41, 84.196.135.36 ##

Tusek sprzedawal polske za zloty piecdziesoat ruskim a ty dalej pałaj nienawisxia do swojego rodzonego kraju i wielb swego idola wdrazaj europejskie zboczone wartosci i pluj na kosciol katolicki ty lewacka ....
Anonim_6818, 03.01.2023, 10:45, 37.248.157.103 ##

Za rok dwa czeka nas wojna polsko ukrainska n podobienstwo polskopolskiej obecnie.
Powody:
1. Nie uznawanie zbrodni w wolyniu przez nich i czczenie bandere ktory mordował Polakow i byl nazistą
2. Coraz wiecej Ukr w Polsce. Teraz sa gościenale zaczną sie rozpychac łokciami
Anonim_6818, 03.01.2023, 11:04, 37.248.157.103 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Ranger Military Shop" Remigiusz Kibitlewski

ul. 30 Stycznia 7, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 91 03
branża: Militaria <czytaj dalej>
Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. Stacja Paliw nr 1254

Al. 11 Listopada 148, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 79 20
branża: Stacje paliw <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0769.jpg
admin ego:
Nad Glommą
W ubiegłorocznym planie nie zakładaliśmy wyjazdu do Norwegii, pojawił się ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dramat Andryki
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bchodzony jest 1 marca. W tym ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej