piątek 19 kwietnia 2024     Adolf, Leon, Tymon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Skarb średzki kontra... bąkologia
eGorzowska - 12131_PKHMZBVxTA9ASZPx0bjd.jpg1 grudnia zaczyna się meteorologiczna zima. Data jest stała i niezmienna, służyć ma porównywaniu średnich statystycznych z tego samego okresu. Zima astronomiczna nie jest już tak precyzyjna, bowiem rozpoczyna się 21 lub 22 grudnia. W tym roku ten moment wypadnie dokładnie w środę 21 grudnia o godzinie 22:47, natomiast dzień później do swoich sióstr dołączy zima kalendarzowa. Mamy jeszcze zimę klimatyczną, czyli taką, kiedy uśredniona temperatura dobowa spada poniżej zera stopni Celsjusza.

Pierwszy grudnia może się poszczycić posiadaniem dwóch własnych przysłów. Jedno mówi: „Gdy zamarznie pierwszego grudnia, wyschnie niejedna studnia”, ale współcześnie te informacje trochę się już rozmijają z rzeczywistością, bowiem pierwszogrudniowy mróz jest zjawiskiem coraz rzadszym, a studnie i tak wysychają na potęgę. Drugie z porzekadeł prorokuje: „Gdy pierwszego grudnia pogoda nam służy, to wczesną i pogodną wiosnę wróży”. W tym przypadku również zaszły istotne zmiany. Rozwiośnienie w przyrodzie pojawia się już coraz wcześniej i to niezależnie od dzisiejszej pogody.

Z inicjatywy WHO od 1988 r. w pierwszym dniu grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS, a z uwagi na wspomnienie św. Eligiusza z Noyon (588-660) – początkowo złotnika i kowala na dworze króla Franków Chlotara II, potem biskupa Noyon i Tournai – obchodzimy dziś Dzień Jubilera i Dzień Numizmatyka.

Św. Eligiusz jest patronem złotników, grawerów, kowali, podkuwaczy i handlarzy koni, woźniców, dorożkarzy, fiakrów oraz lekarzy weterynarii i zegarmistrzów. Na równi ze św. Florianem wzywano go w czasie pożarów. Ponieważ przez pewien czas był zarządcą mennicy w Marsylii, orędują do niego mincerze, numizmatycy i kolekcjonerzy monet. Od ponad ćwierć wieku Niemieckie Towarzystwo Numizmatyczne przyznaje nagrodę jego imienia, a po dziś dzień zdarza się, że niektórzy z wymienionych wyżej rzemieślników, w dniu swojego patrona wstrzymują się od pracy.

W związku ze świętem jubilerów i numizmatyków, na dzisiejszej kartce z kalendarza wylądował fragment skarbu średzkiego, czyli jednego z najcenniejszych odkryć archeologicznych XX w., obejmującego depozyt średniowiecznych monet i klejnotów koronnych, zastawionych przez Karola IV Luksemburskiego u żydowskiego bankiera w Środzie Śląskiej. Pod koniec lat 80. XX w. było o tym znalezisku bardzo głośno za sprawą milicyjnej akcji o kryptonimie „Korona”, w trakcie której starano się odzyskać rozproszone po całym kraju artefakty, ponieważ wcześniej, z braku odpowiednich działań, domorośli archeolodzy zjeżdżali się gremialnie na miejsce znaleziska i zabierali do domów przeróżne pamiątki. Obecnie największą część skarbu obejrzeć można we wrocławskim Muzeum Narodowym i stąd pochodzi dzisiejsze zdjęcie.


Ostatnim świętem jest… Dzień Puszczania Bąków, ale zanim się oburzycie, chcę wyjaśnić, że w głównej mierze chodzi w nim o zdobywanie wiedzy o otaczającym nas świecie. Pomysłodawczynią obchodów była Dani Rabaiotti, angielska zoolożka i pisarka popularnonaukowa, która zainspirowana pytaniem „czy węże pierdzą?”, wspólnie z amerykańskim specjalistą od węży, Davidem Steenem, postanowiła zgłębić tajniki zwierzęcej bąkologii. W efekcie powstała, napisana przez nich wspólnie książka, zatytułowana „Czy to pierdzi?”. Jest dostępna w języku polskim, dodam że ma wiele pozytywnych opinii.
Rozpoczęta na Twitterze akcja, opatrzona hasztagiem #DoesItFart, zaowocowała powstaniem (ciągle uzupełnianego) specjalnego arkusza kalkulacyjnego o otwartym dostępie, który gromadzi odpowiedzi potwierdzające lub zaprzeczające oddawanie gazów przez poszczególne zwierzęta. Można z nich wyczytać, że bąki są puszczane tak samo przez śledzie, jak i przez żaby albo dżdżownice, a mnie od razu przypomniała się nasza jamniczka, która puściwszy swojego pierwszego głośnego bąka, z przerażaniem zaglądała sobie pod ogon, czy coś jej pod nim nie pękło.

Dzisiejsza definicja pierdzenia – poza zaznaczeniem, że jest to określenie wulgarne – zawiera wyjaśnienie, iż czynność ta jest „wydalaniem gazów trawiennych przez odbyt”. W popularnym użyciu są raczej określenia „puszczać bąki, puszczać gazy, prykać, prukać, bździć, dżistać, drzistać”, tymczasem średniowiecze do tego stopnia lubowało się w opisach tej czynności, że w XIII i XIV w. opisywano ją kwieciście nawet w dworskich romansach.

Parę wieków później Aleksander hrabia Fredro, który popełnił w swojej twórczości nieco niecenzuralnych utworów, napisał wiersz zatytułowany „O pierdzeniu”, rozpoczynający się od słów:
„Od prawieków w całym świecie,
Kogo kolka w boku gniecie,
Każdy sobie pierdzi chętnie,
Cicho, smutno lub namiętnie.”

Tekst i foto Maria Gonta

30 listopada 2022 10:13, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Bruszewska Wiesława Agencja Ubezpieczeniowa

ul. Orląt Lwowskich 11 /4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 58 91
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
Pękal Teresa Salon Fryzjerski

ul. Mieszka I 16, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 07 14
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
"AFP Geodezja" Piotr Foltyński

ul. Okulickiego 52 /5, Gorzów Wlkp.
tel. 665 720 610
branża: Geodezja - usługi, sprzęt <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - s2ca.jpg
admin ego:
Wędrując ciemnym korytarzem
Jak najlepiej świętować Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków? Oczywiście oglądając je. Właśnie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dzień Ochrony Zabytków
Z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków przypominamy, że ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8372:
budowa jednostki wojskowej w gorzowie
<czytaj dalej>
Anonim_8372:
ma doswiadczenie w firmie budowlanej poprawiania architektury na małą skalę

cele jakie moge podpowiedzieć
to centrum przesiadkowe <czytaj dalej>
Maria :
Szkoła na MEDAL.BRAWO...



<czytaj dalej>
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej