piątek 27 stycznia 2023     Angela, Jan, Przybysław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Gonić króliczka
eGorzowska - 11930_XLuKmdotLwULLag6SFk5.jpg24 września. Stare przysłowia niekiedy się sprawdzają. Dzisiejsze: „Gerard czasem wróży na to, że z nim przyjdzie drugie lato” ma szansę, by zostać takim właśnie wyjątkiem. Już wczoraj pogoda się poprawiła, a prognozy na sobotę i niedzielę są obiecujące. Kolejne: „Na Gerarda, gdy sucho, zima będzie z pluchą” zdecydowanie mniej mi się podoba. Nie lubię ślimaczącej się zimy.

Święty Gerard Sagredo, dzisiejszy patron, urodził się jako Jerzy – imię Gerard przybrał po wstąpieniu do zakonu benedyktyńskiego. Najbardziej znany jest na Węgrzech jako Gellert. To tam 24 września 1046 r. został strącony do Dunaju ze wznoszącej się nad Pesztem góry Kelem, zwanej dzisiaj Gellerthégy (Górą Gellerta, czyli św. Gerarda). Obecnie u podnóża tej góry znajduje się kaplica wykuta w skale, przy wejściu od strony Mostu Elżbiety figura św. Gerarda, a na szczycie cytadela zbudowana przez Habsburgów oraz Pomnik Wolności. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na Dunaj i cały Budapeszt.

Wśród dzisiejszych świąt znajduje się rzadko wspominany Dzień Interpunkcji. Interpunkcja tymczasem, choć pozornie prosta, potrafi przysporzyć wiele trudności, dlatego warto by było wykorzystać takie święto na organizowanie akcji ułatwiających jej zrozumienie i późniejsze stosowanie. Niech mówi za siebie maleńki fragmencik poradnika Jerzego Podrackiego i Aliny Gałązki „Gdzie postawić przecinek”:
„Przeciętny Polak ma do znaków przystankowych stosunek dość niefrasobliwy. Przecinki stawia na wyczucie, mniej dbając o interpunkcję niż o ortografię. Napisać słowo z błędem ortograficznym – to wstyd; napisać zdanie z błędem interpunkcyjnym – to, wydawałoby się, rzecz nieważna i nieszkodliwa. Ile wart jest przecinek w tekście? Według anegdoty tyle, ile ludzkie życie. W anegdocie na moment przed egzekucją wpada posłaniec z wiadomością: „Ułaskawić, nie można powiesić”. Gdyby przecinek postawiono dwa słowa dalej, historia nie zakończyłaby się szczęśliwie.”

Oprócz przecinków, średników, kropek i myślników, swoje święto celebrują również styliści rzęs (Dzień Stylistów Rzęs), a w tym roku – ponieważ mamy właśnie czwartą sobotę września – obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Królika. Króliki należą do rodziny zającowatych, która obejmuje około 60 gatunków i można by długo o nich opowiadać. Chociaż powszechnie mówi się, że są nadzwyczaj płodne, niektóre ich populacje (np. królik rzeczny w RPA) są zagrożone.

Pierwszego królika udomowiono prawdopodobnie w Hiszpanii, z czasem zaczęły w hodowlach powstawać nowe odmiany. Uważa się je za miłe, cichutkie, łatwe do trenowania i zajmujące bardzo niewiele miejsca w domu (zwłaszcza odmiany miniaturowe).

Najbardziej znane króliki? Oczywiście Królik Bugs i Królik Roger („Kto wrobił Królika Rogera?”), króliczki Playboya oraz bohaterowie powieści „Alicja w Krainie Czarów” i „Kubuś Puchatek”. Ten ostatni, mający wielu przyjaciół, których wszędzie ze sobą zabierał, uwieczniony został w potocznie używanym zwrocie „krewni i znajomi królika”.

Współczesna definicja, zaczerpnięta ze „Słownika Języka Polskiego” brzmi: „krewni i znajomi królika = osoby związane z kimś wpływowym i korzystające z jego protekcji, bez której nie mogłyby zrealizować tego, o czym mowa” (np. „Wszystkie urzędnicze stołki zostały szczelnie zaludnione przez kolesiów, ciotki, pociotków, krewnych i znajomych królika”), a na załączonym zdjęciu dowód na to, że zwrot pozostaje także w żartobliwym użyciu.


W zbiorze przysłów Adalberga znalazłam tylko jedno odnoszące się do bohatera dnia: „Nie jednę dziurę królik ma do jamy”. Ale istnieje kilka całkiem trafnych powiedzeń przypisywanych znanym ludziom:
„Dlaczego problemy się mnożą jak króliki, a pieniądze – impotenty?” (Wiesław Dymny),
„Kłamstwo jest płodne jak królik – rodzi mnóstwo małych kłamstw” (Magdalena Samozwaniec),
„Nie o to chodzi, by złowić króliczka, ale by gonić go…” (Agnieszka Osiecka)

Tekst i foto Maria Gonta


24 września 2022 10:18, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Otwierajcie serca. Szykujcie portfele
Już w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Miasto, jak co roku, wspiera fundację. Pomagamy w organizacji, wspólnie z Miejskim Centrum ... <czytaj dalej>
Mieszkania GTBS na Zawarciu
Na Zawarciu powstaną dwa budynki mieszkalne Gorzowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Prezes GTBS Tomasz Gierczak podpisał we wtorek (24 stycznia) umowę ze ... <czytaj dalej>
Jeszcze możesz zagłosować
Kto będzie bohaterem tegorocznego Nocnego Szlaku Kulinarnego; szparagi czy truskawki? Decyzja należy do gorzowian, a głosować można jeszcze tylko przez ... <czytaj dalej>
Nie będzie modernizacji deptaku?
Hydrobudowa nie podpisze umowy na modernizację deptaku ul. Hawelańskiej wraz z ul. Hawelańską/Wełniany Rynek. Poznańska firma Hydrobudowa, która wygrała przetarg na ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa Ul.Skromna 8 10

ul. Ogińskiego 13, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 54 71
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Tejs Adam Usługi Budowlane

ul. Zapolskiej 17 m. 19, Gorzów Wlkp.
tel.
branża: Budowlane usługi - wykańczanie wnętrz <czytaj dalej>
"Projekt" Spółdzielnia Mieszkaniowa

ul. Wyszyńskiego 154, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 95 33
branża: Spółdzielnie mieszkaniowe, administracje <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« styczeń 2023 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Mówić ludzkim głosem
I znów koło roku staje w tym samym świątecznym miejscu, niosąc ze sobą kilka dni odpoczynku, chwilowy powrót do zajęć i kolejne dni wolne. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
admin ego:
O hipsterze z Otwocka
27 stycznia. Słyszeliście kiedyś o Konstantym Moesie? Nie? A o ... <czytaj dalej>
admin ego:
Pastor, odkrywca bożka z Deszczna
26 stycznia. Ponieważ świętowanie Dnia Rzeźbienia w Śniegu może być ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Produkujemy więcej śmieci
Coraz więcej odpadów. Śmieci produkowane przez Polaków ważą tyle co ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Chroń dziecko

Czym jest sextortion? Co rodzice powinni wiedzieć, aby chronić przed ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_1533:
Bogusław Rychter brawo za analizę. <czytaj dalej>
Bogusław Rychter:
Tworzenie "deptaków" nie jest pilne, ponadto na inwestycje w "krajobraz miejski" nie ma pogody finansowej.
Po ponownym rozp <czytaj dalej>
Anonim_3949:
No i super. Po deptaku można jeszcze chodzić. Za to, za pieniądze na deptak, kładkę na Zawarcie zrób, prezdencie "ginącego" miasta. D <czytaj dalej>
Anonim_3216:
Brawo Karolina i brawo Darek tancerz!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_9621:
Piękne wydarzenie. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej