środa 10 czerwca 2026     Bogumił, Małgorzata, Edgar
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Andrzej Trzaskowski BLOG

« powrót
Rok Kultury 2025, a w nim…
eGorzowska - 14696_vnRPafPaXoKThzIWlz9C.jpg

W czasie, kiedy to niektórzy z dziś komentujących gorzowskie dokonania kulturalne dziecięciem jeszcze będąc, pląsali beztrosko po łąkach pobliskich miasteczek, ja – po kierunkowych studiach i uczestnictwie w zdarzeniach kulturalnych Wrocławia początku lat 70. XX wieku – powróciłem do rodzinnego Gorzowa z zamiarem przyczyniania się do rozwoju kultury w mieście.



Zbiegło się to z powołaniem do życia gorzowskiego Wydziału Zamiejscowego AWF w Poznaniu, gdzie to studia rozpoczęli i ci „młodzi zdolni”, którzy z jakichś tam względów nie dostali się na wymarzone studia artystyczne. No, bo gdzieś przecież trzeba ten pusty nagle rok przeczekać. Osobiste tragedie, ale dla Gorzowa zastrzyk nowej, ambitnej i sprawczej krwi.

Powstały kluby i studenckie koła zainteresowań, studenci rwali się do uczestnictwa w miejskich poczynaniach kulturalnych albo organizowali je sami. I tak rok w rok. Żal, że nie do dzisiaj.
Poprzestanę tylko na wspomnieniu tych lat, kiedy to studiował na naszym AWF Janusz Dreczka, później administrujący z powodzeniem gorzowską wojewódzką kulturą, a szefem szefów studenckich klubów był Władek Kobeszko. To oni, za czasów studenckich, powodowali udział studentów w przygotowaniu i realizacji Dni Gorzowa, mających swój finał w Amfiteatrze, którym ja wtedy zawiadywałem.

To były, patrząc z perspektywy lat, złote lata gorzowskiej kultury. A udział w niej studentów AWF był nie do przecenienia. Dni Gorzowa były, minęły, a z nimi i aktywność studentów, teraz to już wielu gorzowskich uczelni. Dlaczego tak się stało? Bóg raczy wiedzieć albo dowie się etnograf kultury, chcący to zagadnienie zgłębiać.

Co nam z tych studenckich aktywności, klimatu do działania na rzecz rozwoju gorzowskiej kultury, pozostało? Niewiele. Ale jedno na pewno.

Absolwenci gorzowskiego Wydziału AWF w Poznaniu, małżeństwo Krzysztof i Maria Szupilukowie, powołali do życia przy Młodzieżowym Domu Kultury Zespół Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy. I się zaczęło.

Przez lata, przy niemałym (trzeba to przyznać) poparciu władz Miasta, z początku mały zespół, przekształcił się w niemal instytucję kultury wychowującą i inspirującą młodych (i jeszcze młodszych) gorzowian do aktywności, samodyscypliny, pracy zespołowej i tej wrażliwości na doznania artystyczne, które teraz przyczyniają się do zapełniania sal na koncertach i widowiskach muzycznych w gorzowskiej Filharmonii czy w Klubie Pod Filarami. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie…
Warto o tych, nie tak dawnych przecież czasach, o aktywności studentów gorzowskiego Wydziału AWF i o tych z nich, którzy po ukończeniu studiów pozostali w Gorzowie – w Roku Kultury roku 2025 – pamiętać.

Andrzej Trzaskowski
Na zdjęciu plakat Wiesława Strebejki z 1986 r.


24 stycznia 2025 15:53, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Anonim_5721 (IP: 91.x.x.128) w dniu 25.01.2025, 00:03 napisał(a):
Byłem na wszystkich, przeżyłem i zostalem for ever Gorzów ????
Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Wyprzedzamy Zieloną Górę
Gorzów Wielkopolski po pierwszym tygodniu rywalizacji o Puchar i tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest liderem w kategorii miast liczących od ... <czytaj dalej>
Ocena atmosfery i organizacji pracy w CEZiB
Przeprowadzone wśród pracowników Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu badanie dotyczące atmosfery, organizacji pracy i komunikacji pokazuje, że szkoła jest postrzegana ... <czytaj dalej>
Boże Ciało i pielgrzymowanie
W najbliższy czwartek 4 czerwca Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa popularnie nazywaną świętem Bożego Ciała. Tego dnia ... <czytaj dalej>
Podpisali umowę na kolejową S3
Kostrzyn nad Odrą. Ta łącznica to kolejowa S3 – zapewnia urząd marszałkowski. Choć to proces na lata, ważne, że się w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Meble Stylowe Antyki "Maga" Maciej Seń

ul. Walczaka 20 B, Gorzów Wlkp.
tel. 603 351 553
branża: Meble <czytaj dalej>
"Imex" Sp. z o.o.

ul. Górczyńska 23, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 97 73
branża: Komputery - sprzedaż <czytaj dalej>
"Audiofon" Wojciech Matyja

ul. Dekerta 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 729 75 21
branża: Aparaty słuchowe <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
«czerwiec 2026»
PWŚCPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Wszystko jest możliwe
Pałac w Dolsku ma swoją stronę na Wikipedii, własną zatytułowaną „Miejsce z duszą” na https://dolskpalace.eu/, a Fundacja Pałac w Dolsku - Stiftung Schloss Dölzig – na Facebooku. O tym szczególnym ... <czytaj dalej>
Festiwal Roślin
W Gorzowie Wielkopolskim odbywa się Festiwal Roślin. Festiwal Roślin to kolejna <czytaj dalej>
Złap drzewa w kadr
Pasjonujesz się fotografią i kochasz naturę? Weź udział w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1017191.jpg
admin ego:
Gigantyczny bajgiel w nitkach suchego makaronu
Ciechanów kojarzy się przede wszystkim z czasami książąt mazowieckich, ale ... <czytaj dalej>
admin ego:
Najgłośniejsza historia miłosna
To była jedna z najgłośniejszych historii miłosnych XIX-wiecznej Danii. Ona ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przyszłość polskich truskawek
Czy polskie truskawki znikną z naszych stołów? Do niedawna truskawka była ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy potrafimy jeszcze odróżnić prawdę od dezinformacji?
Sztuczna inteligencja podczas przeszukiwania internetu trafia nie tylko na rzetelne ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
m:
No cóż. Adwokat stwierdzil że pozycja jest nie do obrony i lepiej wyjść z tego wszystkiego z twarzą, smażąc przy okazji ckliwe listy do Gorzow <czytaj dalej>
m:
"Dawno temu" to na drogach królpwaly maluchy i syrenki w liczbie "sztuk kilka" na osiedle. Rowerów tez było jak na lekarstwo. F <czytaj dalej>
Anonim_6416:
U Nas najważniejsze w hierarchii są drzewa, psy i koty. Gorzów zawsze był miastem kururtem wypoczynkowym. Był miejscem wypoczynkowym dla Berlina. <czytaj dalej>
Old:
To nie troska o młodzież, to nie troska o bezpieczeństwo tylko o zyski firm " zaprzyjaźnionych". Zapomnieliście, jak bez skutku wbijano <czytaj dalej>
Anonim_3791:
Do 6659 takie bzdury może wypisywać człowiek bez rozumu i wyobraźni, który nie pojmuje, że rowerzysta jest niechronionym użytkownikiem drogi. W <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej