wtorek 16 kwietnia 2024     Julia, Erwina, Benedykt
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Gonić króliczka
eGorzowska - 11930_XLuKmdotLwULLag6SFk5.jpg24 września. Stare przysłowia niekiedy się sprawdzają. Dzisiejsze: „Gerard czasem wróży na to, że z nim przyjdzie drugie lato” ma szansę, by zostać takim właśnie wyjątkiem. Już wczoraj pogoda się poprawiła, a prognozy na sobotę i niedzielę są obiecujące. Kolejne: „Na Gerarda, gdy sucho, zima będzie z pluchą” zdecydowanie mniej mi się podoba. Nie lubię ślimaczącej się zimy.

Święty Gerard Sagredo, dzisiejszy patron, urodził się jako Jerzy – imię Gerard przybrał po wstąpieniu do zakonu benedyktyńskiego. Najbardziej znany jest na Węgrzech jako Gellert. To tam 24 września 1046 r. został strącony do Dunaju ze wznoszącej się nad Pesztem góry Kelem, zwanej dzisiaj Gellerthégy (Górą Gellerta, czyli św. Gerarda). Obecnie u podnóża tej góry znajduje się kaplica wykuta w skale, przy wejściu od strony Mostu Elżbiety figura św. Gerarda, a na szczycie cytadela zbudowana przez Habsburgów oraz Pomnik Wolności. Roztacza się stamtąd wspaniały widok na Dunaj i cały Budapeszt.

Wśród dzisiejszych świąt znajduje się rzadko wspominany Dzień Interpunkcji. Interpunkcja tymczasem, choć pozornie prosta, potrafi przysporzyć wiele trudności, dlatego warto by było wykorzystać takie święto na organizowanie akcji ułatwiających jej zrozumienie i późniejsze stosowanie. Niech mówi za siebie maleńki fragmencik poradnika Jerzego Podrackiego i Aliny Gałązki „Gdzie postawić przecinek”:
„Przeciętny Polak ma do znaków przystankowych stosunek dość niefrasobliwy. Przecinki stawia na wyczucie, mniej dbając o interpunkcję niż o ortografię. Napisać słowo z błędem ortograficznym – to wstyd; napisać zdanie z błędem interpunkcyjnym – to, wydawałoby się, rzecz nieważna i nieszkodliwa. Ile wart jest przecinek w tekście? Według anegdoty tyle, ile ludzkie życie. W anegdocie na moment przed egzekucją wpada posłaniec z wiadomością: „Ułaskawić, nie można powiesić”. Gdyby przecinek postawiono dwa słowa dalej, historia nie zakończyłaby się szczęśliwie.”

Oprócz przecinków, średników, kropek i myślników, swoje święto celebrują również styliści rzęs (Dzień Stylistów Rzęs), a w tym roku – ponieważ mamy właśnie czwartą sobotę września – obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Królika. Króliki należą do rodziny zającowatych, która obejmuje około 60 gatunków i można by długo o nich opowiadać. Chociaż powszechnie mówi się, że są nadzwyczaj płodne, niektóre ich populacje (np. królik rzeczny w RPA) są zagrożone.

Pierwszego królika udomowiono prawdopodobnie w Hiszpanii, z czasem zaczęły w hodowlach powstawać nowe odmiany. Uważa się je za miłe, cichutkie, łatwe do trenowania i zajmujące bardzo niewiele miejsca w domu (zwłaszcza odmiany miniaturowe).

Najbardziej znane króliki? Oczywiście Królik Bugs i Królik Roger („Kto wrobił Królika Rogera?”), króliczki Playboya oraz bohaterowie powieści „Alicja w Krainie Czarów” i „Kubuś Puchatek”. Ten ostatni, mający wielu przyjaciół, których wszędzie ze sobą zabierał, uwieczniony został w potocznie używanym zwrocie „krewni i znajomi królika”.

Współczesna definicja, zaczerpnięta ze „Słownika Języka Polskiego” brzmi: „krewni i znajomi królika = osoby związane z kimś wpływowym i korzystające z jego protekcji, bez której nie mogłyby zrealizować tego, o czym mowa” (np. „Wszystkie urzędnicze stołki zostały szczelnie zaludnione przez kolesiów, ciotki, pociotków, krewnych i znajomych królika”), a na załączonym zdjęciu dowód na to, że zwrot pozostaje także w żartobliwym użyciu.


W zbiorze przysłów Adalberga znalazłam tylko jedno odnoszące się do bohatera dnia: „Nie jednę dziurę królik ma do jamy”. Ale istnieje kilka całkiem trafnych powiedzeń przypisywanych znanym ludziom:
„Dlaczego problemy się mnożą jak króliki, a pieniądze – impotenty?” (Wiesław Dymny),
„Kłamstwo jest płodne jak królik – rodzi mnóstwo małych kłamstw” (Magdalena Samozwaniec),
„Nie o to chodzi, by złowić króliczka, ale by gonić go…” (Agnieszka Osiecka)

Tekst i foto Maria Gonta


24 września 2022 10:18, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Zmiana na stanowisku prezesa GIM
Objęcie funkcji prezesa spółki zajmującej się realizacją miejskich inwestycji, jest kolejnym wyzwaniem, które postawił przed Agnieszką Surmacz - byłą wiceprezydent ... <czytaj dalej>
Centrum e-usług powstaje w Gorzowie
To centrum wyniesie lubuskie e-usługi na jeszcze wyższy poziom. - To przełomowy projekt, jeśli chodzi o ucyfrowienie regionu – mówi o ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Margot Inwestycje" Sp. z o.o.

ul. Borowskiego 7 a/2, Gorzów Wlkp.
tel. 95 735 04 52
branża: Budowlane usługi - wykonanie pod klucz <czytaj dalej>
Kwiaciarnia Bukieteria Przedsiębiorstwo Handlowe Legan Violetta

ul. Górczyńska 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 12 51
branża: Kwiaciarnie <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - aaa.jpg
admin ego:
Szkoła a podróże w czasie
Gdyby ktoś z 1824 roku przeniósł się do teraźniejszości, byłby ... <czytaj dalej>
admin ego:
Kwietniowa majówka w Młynie na Skraju Lasu
Byliśmy wczoraj na majówce w Młynie na Skraju Lasu i ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6779:
Lepiej to do końca wyburzyć. <czytaj dalej>
Anonim_3929:
Brawo! I gratulacje!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Ze szkołą czy bez jak rządzi KO to i tak szparagi w Niemczech <czytaj dalej>
Anonim_6779:
Byłem w wili Hermana Pauckscha. Tak wyremontowana, że wygląda gorzej jak w 1990, o ile wiem podpisano dawno dawno temu umowę na remont.
<czytaj dalej>
Anonim_3351:
To wszystko ma sens tylko wtedy gdy odchudzimy podstawę programową. Moje dzieci mają codziennie tyle nowego materiału na lekcjach,że i tak musza <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej