piątek 19 kwietnia 2024     Adolf, Leon, Tymon
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W gorzowskim szpitalu jest bezpiecznie, ale w Zielonej Górze…
eGorzowska - 9425_DeDqrOg0CTOQ7yywTYK.jpgW związku z tym, że w zielonogórskim szpitalu bakterię New Delhi zdiagnozowano u 21 pacjentów, problemem zajął się sejmik wojewódzki.

W minionym tygodniu informowaliśmy o antybiotykoopornej bakterii, która jest groźna dla pacjentów szpitali. Po konferencji w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie pisaliśmy, że jest bezpieczny, ale też wystąpiliśmy z apelem, by myć ręce zarówno przed wejściem jak i przy wyjściu z placówek medycznych (czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,zdrowie,9418,bardzo_wazne_idziesz_do_szpitala_myj_rece,)

Niestety, w zielonogórskim szpitalu bakterię New Delhi zdiagnozowano u 21 pacjentów, z czego 14 wciąż przebywa na leczeniu. Problemem w trybie pilnym zajął się sejmik wojewódzki, a 13 sierpnia w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się szkolenie eksperckie poświęcone tematyce zakażeń szpitalnych, przeznaczone dla dyrektorów szpitali, zastępców dyrektorów ds. medycznych, pielęgniarek epidemiologicznych i zespołów ds. zakażeń wewnątrzszpitalnych.

O tym, jak wygląda sytuacja w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, poinformował nas Urząd Marszałkowski. Oto komunikat:

Radni Województwa Lubuskiego zapoznali się informacją na temat sytuacji epidemiologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze oraz działaniach podjętych przez szpital w związku z wykryciem patogenu alarmowego Klebsielli pneumonia MGL- NDM-1 (bakterii New Dehli). Radni zdecydowali jednogłośnie o przyznaniu szpitalowi dotacji w wysokości 500 tys. zł na zakup wysokospecjalistycznego sprzętu diagnostycznego, który pozwoli na szybkie wykrycie patogenu i zapobiegnie jego rozprzestrzenianiu się.

Podczas obrad prezes Szpitala Uniwersyteckiego poinformował o sytuacji epidemiologicznej w lecznicy oraz przekazał informację na temat podjętych przez szpital działań w związku z wykryciem patogenu alarmowego Klebsielli pneumonia MGL- NDM-1 (bakterii New Dehli). Szpital posiada procedury postępowania w przypadku pojawienia się bakterii różnych szczepów. Nad ich przestrzeganiem czuwa powołany komitet oraz zespół do spraw kontroli zakażeń szpitalnych. W szpitalu przeprowadzono szereg kontroli m.in. przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarno-Epidemiologicznego, Komitet Kontroli Zakażeń Szpitalnych oraz Konsultanta ds. Mikrobiologii i Epidemiologii. Lecznica stosuje się do wszystkich zaleceń. Do tej pory dzięki badaniom przesiewowym, bakterię zdiagnozowano u 21 pacjentów, z czego 14 nadal przebywa w szpitalu. W okresie od 1 lipca do 8 sierpnia wykonano 4038 badań mikrobiologicznych. Codziennie odbywają się szklenia personelu. Zespół kontroli każdego dnia wykonuje badania środowiskowe i kontroluje personel sprzątający. Szpital na bieżąco informuje mieszkańców w komunikatach zamieszczanych na stornie internetowej oraz Facebooku. Zgodnie z zaleceniami ograniczono także przyjmowanie pacjentów planowych, a także odwiedziny. Wprowadzono też dodatkowe obostrzenia dotyczące higieny: zamontowano dodatkowe dozowniki, kupiono nowy sprzęt czyszczący, oraz odzież ochronną. Regularnie prowadzona jest także dekontaminacja (proces polegający na usunięciu i dezaktywacji substancji szkodliwej) z fumigacją pomieszczeń (zwalczanie bakterii), w których przebywali pacjenci skolonizowani klebsiellą pneumoniae, w tym także pracowni tomografii komputerowej oraz w pracowniach rentgenodiagnostyki. - Szpital nie jest sparaliżowany, ale robimy wszystko, żeby wrócić do normalnego funkcjonowania – podkreślał lekarz naczelny Antoni Ciach.

O działaniach podjętych przez administrację wojewody poinformował wicewojewoda Wojciech Perczak. W ramach kompetencji organu zorganizowane zostało spotkanie z konsultantem ds. mikrobiologii i sanepidem na temat możliwych do podjęcia działań. Ustalono, że wydział zarządzania kryzysowego będzie zbierał meldunki ze wszystkich szpitali. - Dotychczas nie stwierdzono bakterii w innych szpitalach. Problem zwalczania tej bakterii oraz działań zabezpieczających jest zamknięty na terenie szpitala zielonogórskiego. Nadzorujemy sytuację, która w obecnej chwili nie wymaga zaangażowania wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego – poinformował. Głos w dyskusji zabrała także wojewódzki państwowy inspektor sanitarny. Dorota Konaszczuk. Przypomniała, że w 2008 roku powstały rekomendacje warszawskie, które określają sposób postępowania przeciwdziałający powstaniu bakterii. - Wynika z nich, że każdy pacjent, który przybywa z zewnątrz powinien mieć wykonane badanie w kierunku New Dehli. Szpital przekazujący pacjenta powinien umieścić te informacje w dokumentacji medycznej. Wówczas szpital może zareagować. Gdyby ta procedura została włączona przy pacjencie zerowym nie byłoby nas tu dzisiaj. Nie jest to wykonywane we wszystkich placówkach. To będzie podlegało kontroli. Poinformowała także, że po konsultacjach zacieśniono procedury w szpitalu. - Jeżeli będą utrzymywane, jest szansa, że tej bakterii się pozbędziemy. Szpital się zastosował do zaleceń – poinformowała.

Do tych słów odniosła się marszałek Elżbieta Anna Polak. - O tym problemie bardzo szczegółowo mówi ustawa. Przepisy regulują wprost jakie badania są obowiązkowe. Rekomendacje warszawskie nie nakładają obowiązku. Dlatego widzę problem ustawowy. Myślę, że należałoby to uregulować. Apeluję o jednoznaczne określenie, co jest obowiązkowe, a co tylko rekomendowane. Ustawa reguluje również zakres kompetencji i odpowiedzialności. Zadania nadzoru w tym zakresie należą do wojewody i Sanepidu. Marszałek może jedynie wnioskować i pilnować, żeby te zalecania były wykonywane bezwzględnie. Deklaruję, że zalecenia są w szpitalu wykonywane. Szpital wprowadził wszystkie procedury zgodnie z zaleceniami i je realizuje. My monitorujemy sytuację - podkreśliła.

W związku z zaistniałą sytuacją radni na wniosek zarządu województwa zdecydowali o przekazaniu 500 tys. zł na zakup wysokospecjalistycznego sprzętu, mającego na celu usprawnienie pracy laboratorium oraz lepszą i sprawniejszą diagnostykę. - Jak ważna jest diagnostyka mogliśmy się przekonać wiele razy. Dlatego zarząd województwa przeznaczył pieniądze z RPO na laboratoria, m.in. w Zielonej Górze. Ale na rynku pojawiają się nowe wysokospecjalistyczne urządzenia, więc chcemy je kupić. Mierzymy się z problemem, a nie zamiatamy go pod dywan – podkreślała. Przypomniała jednocześnie, że bakteria już raz występowała w regionie. - Zderzyliśmy się z tym problemem w Gorzowie. Pokazaliśmy, że potrafimy sobie z tym poradzić, ale pod reżimem higieny. Bezwzględne przestrzeganie zasad czystości i higieny to podstawowa sprawa, żeby się pozbyć tej bakterii. Dlatego stworzymy także program edukacyjno-promocyjny w zakresie czystości rąk – zapewniła.

O konieczności zakupu nowej aparatury mówili także eksperci w zakresie epidemiologii i chorób zakaźnych. - Nasze laboratorium tylko w pierwszym półroczu wykonało 25 tys. badań mikrobiologicznych. Zazwyczaj na wynik czeka się dwa dni. W obecnej sytuacji lekarze zlecają badania lawinowo, co powoduje niewydolność mikrobiologii. Nowy sprzęt posłuży także w codziennej pracy. Jesteśmy bowiem jedynym oddziałem zakaźnym w województwie – wyjaśniła specjalista ds. chorób zakaźnych, dr Renata Korczak. Zakup sprzętu rekomendowała także konsultant wojewódzki mikrobiologii lekarskiej, dr Joanna Jursa-Kulesza. - Musimy zachować ostrożność i skupić się na tym, że zaistniał problem. Ten problem dot. całej Polski. Najbardziej woj. mazowieckiego. Bakteria, o której mówimy jest oporna na leki ratujące życie – czyli antybiotyki. To sprawia, że środki terapeutyczne są bardzo ograniczone. Ten sprzęt umożliwi szpitalowi identyfikację szczepu w ciągu godziny – przekonywała.

Oprac. redakcja

12 sierpnia 2019 19:23, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Prezydent w ministerstwie
Prezydent Gorzowa w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są relacje bezpośrednie. Ustalenia, które zapadają wtedy ... <czytaj dalej>
Tarasy jeszcze niedostępne
Woda w Warcie opada, odsłaniają się zalane tarasy. Niestety, ze względów bezpieczeństwa, nie mogą być jeszcze udostępnione. Zdecydowała o tym ekspertyza ... <czytaj dalej>
Apel o pomoc w sprawie odbudowy AJP
W dramatycznej dla uczelni i miasta sytuacji potrzebne jest wspólne działanie. Dlatego prezydent miasta Jacek Wójcicki apeluje o pomoc w ... <czytaj dalej>
Rozmowa z komisarzem Wojciechowskim
Komunikat w sprawie rolników. Zgodnie z wczorajszą rozmową telefoniczną z komisarzem rolnictwa Januszem Wojciechowskim przekazuję, że na najbliższym i ostatnim w ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Art4art" Agencja Reklamy Marcin Idziaszek

ul. Fabryczna 71, Gorzów Wlkp.
tel. 504 393 193
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
"Inter" Anna Owsianik

ul. Kobylogórska 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 92 23
branża: Drzwi <czytaj dalej>

Ostatnie 100 dni mojego życia
Poznajcie Piotrka, wrażliwego, dobrego, ambitnego i z pozoru uśmiechniętego faceta ... <czytaj dalej>
Marta Bejnar-Bejnarowicz wkrótce nie radna
Najaktywniejsza radna Rady Miasta Gorzowa Marta Bejnar-Bejnarowicz przyjmuje stanowisko architekta ... <czytaj dalej>
Koniec blokowania S3 na węźle Myślibórz
Rolnicy blokujący trasę S3 nie dostali zgody na przedłużenie protestu. Tydzień ... <czytaj dalej>
W tym roku gruszka
Miasto Gorzów ogłosiło nabór do kolejnego Nocnego Szlaku Kulinarnego. Zaprasza ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2024 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4d.jpg
admin ego:
Dzień Ochrony Zabytków
Z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków przypominamy, że ... <czytaj dalej>
admin ego:
W Jaskini Zbójeckiej
A dziś zabieramy Was do Łagowa, ściślej – do Jaskini ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8372:
budowa jednostki wojskowej w gorzowie
<czytaj dalej>
Anonim_8372:
ma doswiadczenie w firmie budowlanej poprawiania architektury na małą skalę

cele jakie moge podpowiedzieć
to centrum przesiadkowe <czytaj dalej>
Maria :
Szkoła na MEDAL.BRAWO...



<czytaj dalej>
Anonim_3929:
"Ktoś biegł tą uliczką przed nami, miał jak my
wzrok zdjęty uczuciem;"
(Kamil Kwidziński, pierwszy wers wiersza Jotunheim< <czytaj dalej>
Anonim_9617:
Ciekawe, że depresji nie mają ci, którzy ciężko pracują, którym brakuje do wypłaty, tym, którzy wyprzedają się tym, którzy starają się <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej