środa 25 listopada 2020     Katarzyna, Erazm, Klemens
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W świątecznej atmosferze
eGorzowska - 3295_BfVL97Jx8H3VgefVwxtw.jpgGorzów - przystań przygotowuje się do świąt. Oto komunikat na temat planowanych imprez i wydarzeń.

1. Oświetlenie świąteczne w mieście
Montaż elementów oświetlenia świątecznego rozpoczął się 26 listopada i trwał do 5 grudnia. Okres iluminacji będzie trwał miesiąc, tj. od 6 grudnia 2012 r. do 6 stycznia 2013 r. W związku z realizowanym przez miasto programem oszczędnościowym w tym roku okres iluminacji skrócono o dwa tygodnie. Zrezygnowano także z najbardziej energochłonnych, najstarszych elementów świątecznej iluminacji miasta, zakupiono natomiast nowe ozdoby - przewieszki świetlne naduliczne tzw. „sopelki świetlne” na słupy oświetleniowe na wysokości budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Jagiełły w kierunku ul. Wybickiego i dalej w stronę ronda przy ul. Kos. Gdyńskich (10 sztuk) oraz kurtyny świetlne w formie kielicha, które będą zamontowane na maszcie oświetleniowym na rondzie przy ul. Kos. Gdyńskich. Reszta to ozdoby z wcześniejszych lat m.in.: 15 transparentów świetlnych zostanie zamontowanych w rejonie staromiejskim (deptak – ul. Hawelańska, Wełniany Rynek), na wysokości 5 m (łączna ilość żarówek 1725 szt.). Udekorowane będą także drzewa - 4 obok katedry (łańcuchami świetlnymi ok.7.500 diod świetlnych), choinka na Starym Rynku (świerk srebrny o wysokości ok. 14 metrów - łańcuchami świetlnymi - ok.10.000 diod świetlnych), 1 drzewo na rondzie Ofiar Katynia (łańcuchami świetlnymi ok.20.000 diod świetlnych), 22 drzewka diodami świetlnymi przy ul. Sikorskiego na odcinku od katedry do TESCO, 2 drzewa przy Empiku (łańcuchy świetlne o długości ok. 500 metrów - diody świetlne), które dzięki projektorom będą miały także oświetlone konary. Ponadto 43 gwiazdki zostaną zamontowane na latarniach wzdłuż trasy Nadwarciańskiej – Most Lubuski, 38 gwiazdek pojawi się na latarniach wzdłuż ul. Sikorskiego po obu jej stronach od skrzyżowania z ul. Pionierów w kierunku ul. Młyńskiej i Parku 111 oraz 19 elementów świetlnych na bulwarze. Na dwóch rondach - Szczecińskim i Poznańskim zainstalowane zostaną drzewka świetlne. Wyłączenie i demontaż elementów oświetlenia świątecznego zaplanowano od 07 stycznia do 17 stycznia 2013 r. Koszt montażu, eksploatacji i demontażu elementów oświetlenia świątecznego oraz przechowywanie do następnego okresu świątecznego wyniesie 97.750 złotych. Koszt energii elektrycznej pobranej przez elementy oświetlenia świątecznego w okresie trwania iluminacji (06.12.2012-06.01.2013) wyniesie ok. 11.130 złotych.

2. Kampania świąteczna z Renetą Landsberską
Zaproś do stołu smaki z przeszłości
Z czym kojarzy nam się Boże Narodzenie? Z ciepłem domowego ogniska, rodzinną atmosferą, prezentami, choinką i pysznościami od których uginają się świąteczne stoły. W każdym z domów panują w tym zakresie różne zwyczaje. U jednych króluje zupa grzybowa, u innych barszcz – obowiązkowo z uszkami – czy zupa rybna, stałym punktem w wigilijnym menu jest zazwyczaj karp, ale i ten pojawia się w różnych postaciach – smażony, pieczony, po grecku, w galarecie. W tym roku mamy więc nową gorzowską propozycję – przepisy na świąteczne potrawy z Renetą Landsberską. Renetę Landsberską znają chyba wszyscy gorzowianie. To odmiana jabłoni wyhodowana przez Theodora Heinricha Otto Burchrdta, landsberskiego radcę i sadownika ok. 1840 roku. Historię renety przypomniał kilka lat temu Gorzowski Rynek Hurtowy z Ryszardem Broniszem na czele. Od tego czasu drzewka landsberskiej zostały posadzone przy gorzowskich przedszkolach, przekazane w prezencie naszym partnerom z niemieckiego Herfordu, sad jabłoni landsberskiej został utworzony przy Zespole Szkół Ogrodniczych, a samo jabłko już dwukrotnie stawało się bohaterem kulinarnych konkursów. Może nadszedł więc czas na świąteczne wykorzystanie naszej renety? Z tej okazji przygotowaliśmy przepisy na wigilijne potrawy udostępnione nam przez gorzowską restaurację „Pasja”. Poziom trudności wykonania tych smakołyków nie jest zbyt wysoki, więc mamy nadzieję, że zagoszczą one na świątecznych stołach gorzowian i być może staną się naszą tradycją. Okazją do zasmakowania w nich będzie Wigilia Narodów. Wśród takich przysmaków jak kutia, barszczyk, bliny, kulebiak i cepeliny pojawią się proponowane przez nas potrawy z landsberską. Ponieważ poszukiwania naszej renety w sklepach mogą okazać się skuteczne tylko dla najbardziej wytrwałych, podpowiadamy, że dobrym zamiennikiem mogą okazać się podobne odmiany jabłoni np. złota i szara reneta. Materiały promocyjne: Pięć miejskich billboardów, przepisy na stronie gorzow.pl, Facebook, ulotki z przepisami.

3. Ubieranie miejskiej choinki przez przedszkolaki 

7 GRUDNIA, godz. 10.00 – STARY RYNEK
Gorzowskie przedszkolaki ubiorą choinkę specjalnie przygotowanymi ozdobami. Akcję, w której weźmie udział około dwudziestu placówek przedszkolnych, po raz szósty przygotowały Przedszkola Miejskie nr 2 i nr 16. Choinka miejska – świerk srebrzysty 15 m – została zamontowana 1 grudnia. Na szczycie świerku zamontowano gwiazdkę LED-ową w kolorze ciepło-białym, pozostałą cześć drzewka udekorowano łańcuchem LED-owym w ilości 10.000 diod świetlnych w tym samym kolorze.

4. Wigilia Narodów – spotkania pokoleń
9 GRUDNIA, godz. 15.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy. Impreza dofinansowana z budżetu miasta.

Gorzów to miasto, w którym osiedlili się ludzie różnych narodowości, m.in. Ukraińcy, Cyganie, Tatarzy i Łemkowie oraz ci którzy swoje korzenie mają na Kresach Wschodnich. Ideą wigilijnego spotkania jest ukazanie świątecznych zwyczajów poszczególnych kultur narodowych, przygotowanie i następnie degustowanie potraw wigilijnych. Każda z grup śpiewa tradycyjne kolędy oraz zastawia stół charakterystycznymi potrawami. Wraz z upływem lat ugruntował się trwały trzon uczestników złożony z Towarzystwa Miłośników Wilna, Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Miłośników Polesia, Stowarzyszenia Kultury Dąbrowieckiej z Dąbrówki Wielkopolskiej, Związku Litwinów w Szczecinie, Związku Ukraińców w Polsce oraz Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej w Gorzowie i Ługach. Są muzycznie i twórczo wspierani przez Cygański Teatr Muzyczny „Terno”, zespół górali czadeckich „Wichowianki” z Brzeźnicy, bośniacki zespół „Jutrzenka” z Kruszyna koło Bolesławca oraz chór prawosławny „Sotiria”. Kilkakrotnie na Wigilię przybywali również członkowie żydowskiej diaspory ze Szczecina, a także Tatarzy i Chińczycy pracujący w Gorzowie. W tym roku w ramach spotkań pokoleń dołączą do tego grona dzieci z Domu Dziecka, które wystąpią z kolędami, a smaki z przeszłości w postaci dań z renetą landsberską zaserwuje Biuro Promocji Miasta.

5. Wigilia Miejska
14 GRUDNIA, godz. 16.00 – STARY RYNEK. Organizator Ośrodek Sportu i Rekreacji, współpraca Wydział Kultury Urzędu Miasta
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wigilijnego stołu, na którym pojawią się tradycyjne potrawy. Ponadto na scenie zaprezentują się - Zespół Tańca Ludowego "Gorzowiacy", Orkiestra Dęta OSP Siedlice oraz Chór Cantabile.

6. Sylwester Miejski
31 GRUDNIA, godz. 22.30 – BULWAR ZACHODNI. Organizator – Ośrodek Sportu i Rekreacji. Gwiazdą tegorocznego Sylwestra będzie Patrycja Markowska, a o północy po wspólnym odliczaniu odbędzie się pokaz fajerwerków.

7. Wybrane imprezy o charakterze świątecznym przygotowane m.in. przez instytucje kultury: 6-8 grudnia: „Bajki-Mikołajki” w Teatrze

7 grudnia, godz. 19.00 „Dziadek do orzechów” w Filharmonii Gorzowskiej

9, 16, 23 grudnia (niedziele), godz. 15.00 - warsztaty "Tanie ozdabianie" w Muzeum

12 grudnia, godz. 17.00 "Muzyka na Boże Narodzenie" w Klubie Jedynka

13 grudnia, godz. 10.00 koncert "Na powitanie zimy" w Teatrze

16 grudnia, godz. 12.00
koncert familijny "Idą święta" w Filharmonii Gorzowskiej

16 grudnia, godz. 12.00 koncert charytatywny "Przystań - podziel się Wigilią" w Teatrze

19 grudnia, godz. 17.00 spotkanie "Jest w moim kraju zwyczaj..." w Klubie Jedynka

30 grudnia, godz. 15.00 „Kolęda płynie z wysokości” w Muzeum

31 grudnia, godz. 18.00 koncert w Filharmonii Gorzowskiej

31 grudnia, godz. 20.00
bal sylwestrowy dla seniorów w Miejskim Centrum Kultury

UM


5 grudnia 2012 20:57, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Janusz Dreczka Tadeuszowi Szyferowi
Publikujemy tekst Janusza Dreczki, poświęcony Tadeuszowi Szyferowi w pierwszą rocznicę śmierci. TadziowiSzyferowi Mistrz zgrabnej pointy. NIEKTÓRYCH PRZESZKÓD NIE POKONASZ. MUSZĄ POUMIERAĆ. W niedzielę 24 ... <czytaj dalej>
Do punktów pobrań w innych godzinach
Od wtorku 24 listopada 2020 r. zmieniają się godziny funkcjonowania prowadzonych przez Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie punktów pobrań wymazów ... <czytaj dalej>
Szpital dementuje doniesienia o nieprawidłowościach
Publikujemy oświadczenie zarządu Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. W związku z doniesieniami na temat zastrzeżeń dotyczących opieki nad pacjentami hospitalizowanymi ... <czytaj dalej>
Masz problemy?
Zgłoś się do Centrum Zdrowia Psychicznego
Czujesz się przygnębiony sytuacją związaną z pandemią? Jeśli masz wrażenie, że sam sobie nie radzisz z problemami zgłoś się do ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Usługi Stomatologiczne Beata Biniek

ul. Żeromskiego 19 l. 1, Gorzów Wlkp.
tel. 693 866 053
branża: Lekarze - stomatolodzy, protetycy <czytaj dalej>
"Optilux" Zakłady Optyczne

ul. Pomorska 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 727 72 16
branża: Optycy <czytaj dalej>

Janusz Dreczka Tadeuszowi Szyferowi
Publikujemy tekst Janusza Dreczki, poświęcony Tadeuszowi Szyferowi w pierwszą rocznicę ... <czytaj dalej>
21XI2020 - o urodzeniach, ślubach i zgonach
21XI2020. Rozmowa z kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gorzowie Mirosławą Winnicką. W ... <czytaj dalej>
Wszyscy wolimy kontakt bezpośredni
Dzień Pracownika Socjalnego obchodzimy 21 listopada. Z tej okazji publikujemy ... <czytaj dalej>
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« listopad 2020 »
P W Ś C P S N
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nie bądźmy potworami
Może wszystkiemu winna jest sytuacja epidemii, a może rząd? A może jedno i drugie. I jeszcze utrata wartości, pogarda dla wiedzy i nauki, brak kultury, pozorna empatia i przekonanie, że ... <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>
Jakie są nasze Smaki Regionów
Ruszyła XX edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Organizuje go <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - obaszewska-001.jpg
Hanna Kaup:
24XI2020 - coraz więcej ludzi na cmentarzu
24XI2020. O tym, że od 1 do 20 listopada tego roku ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
23XI2020 - kawałek lasu w sypialni
23XI2020. O takich jak ona mówi się: aktywne, kreatywne i pełne ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Odbiór odpadów w czasie pandemii – wskazówki dla mieszkańców Gorzowa i okolic
Czy podczas pandemii obowiązuje segregowanie odpadów? W jaki sposób bezpiecznie ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_9763:
PRAWDA RZETELNA , A JAKŻE SMUTNA. PANI REDAKTOR , DZIĘKUJĘ ,ŻE PANI TAK OD SERCA I PO LUDZKU ... TEN PROBLEM PORUSZA. (...) " NIE BĄDZMY POT <czytaj dalej>
Anonim_8983:
Wiem jedynie że pacjenci zgłaszają nieprawidłowości i tyle. A zarząd szpitala nie odniósł się bezpośrednio do spraw zgłoszonych przez pacje <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Ech, ta Ewka... Pierwsza bezstresowo wychowywana, stresująca i zastanawiająca wszystkich dookoła złota dziewczyna. Wulkan różnorodności, sprzec <czytaj dalej>
Anonim_8232:
Sami sie zatrudnijcie (za minimalną krajową) jako położni a później z narażeniem życia swojego i swoich rodzin zajmujcie zmianą pampersów i <czytaj dalej>
Anonim_6398:
Przykre, modlitwa nie pomogla. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej