czwartek 28 stycznia 2021     Walery, Radomir, Karol
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
W świątecznej atmosferze
eGorzowska - 3295_BfVL97Jx8H3VgefVwxtw.jpgGorzów - przystań przygotowuje się do świąt. Oto komunikat na temat planowanych imprez i wydarzeń.

1. Oświetlenie świąteczne w mieście
Montaż elementów oświetlenia świątecznego rozpoczął się 26 listopada i trwał do 5 grudnia. Okres iluminacji będzie trwał miesiąc, tj. od 6 grudnia 2012 r. do 6 stycznia 2013 r. W związku z realizowanym przez miasto programem oszczędnościowym w tym roku okres iluminacji skrócono o dwa tygodnie. Zrezygnowano także z najbardziej energochłonnych, najstarszych elementów świątecznej iluminacji miasta, zakupiono natomiast nowe ozdoby - przewieszki świetlne naduliczne tzw. „sopelki świetlne” na słupy oświetleniowe na wysokości budynku dawnej łaźni miejskiej przy ul. Jagiełły w kierunku ul. Wybickiego i dalej w stronę ronda przy ul. Kos. Gdyńskich (10 sztuk) oraz kurtyny świetlne w formie kielicha, które będą zamontowane na maszcie oświetleniowym na rondzie przy ul. Kos. Gdyńskich. Reszta to ozdoby z wcześniejszych lat m.in.: 15 transparentów świetlnych zostanie zamontowanych w rejonie staromiejskim (deptak – ul. Hawelańska, Wełniany Rynek), na wysokości 5 m (łączna ilość żarówek 1725 szt.). Udekorowane będą także drzewa - 4 obok katedry (łańcuchami świetlnymi ok.7.500 diod świetlnych), choinka na Starym Rynku (świerk srebrny o wysokości ok. 14 metrów - łańcuchami świetlnymi - ok.10.000 diod świetlnych), 1 drzewo na rondzie Ofiar Katynia (łańcuchami świetlnymi ok.20.000 diod świetlnych), 22 drzewka diodami świetlnymi przy ul. Sikorskiego na odcinku od katedry do TESCO, 2 drzewa przy Empiku (łańcuchy świetlne o długości ok. 500 metrów - diody świetlne), które dzięki projektorom będą miały także oświetlone konary. Ponadto 43 gwiazdki zostaną zamontowane na latarniach wzdłuż trasy Nadwarciańskiej – Most Lubuski, 38 gwiazdek pojawi się na latarniach wzdłuż ul. Sikorskiego po obu jej stronach od skrzyżowania z ul. Pionierów w kierunku ul. Młyńskiej i Parku 111 oraz 19 elementów świetlnych na bulwarze. Na dwóch rondach - Szczecińskim i Poznańskim zainstalowane zostaną drzewka świetlne. Wyłączenie i demontaż elementów oświetlenia świątecznego zaplanowano od 07 stycznia do 17 stycznia 2013 r. Koszt montażu, eksploatacji i demontażu elementów oświetlenia świątecznego oraz przechowywanie do następnego okresu świątecznego wyniesie 97.750 złotych. Koszt energii elektrycznej pobranej przez elementy oświetlenia świątecznego w okresie trwania iluminacji (06.12.2012-06.01.2013) wyniesie ok. 11.130 złotych.

2. Kampania świąteczna z Renetą Landsberską
Zaproś do stołu smaki z przeszłości
Z czym kojarzy nam się Boże Narodzenie? Z ciepłem domowego ogniska, rodzinną atmosferą, prezentami, choinką i pysznościami od których uginają się świąteczne stoły. W każdym z domów panują w tym zakresie różne zwyczaje. U jednych króluje zupa grzybowa, u innych barszcz – obowiązkowo z uszkami – czy zupa rybna, stałym punktem w wigilijnym menu jest zazwyczaj karp, ale i ten pojawia się w różnych postaciach – smażony, pieczony, po grecku, w galarecie. W tym roku mamy więc nową gorzowską propozycję – przepisy na świąteczne potrawy z Renetą Landsberską. Renetę Landsberską znają chyba wszyscy gorzowianie. To odmiana jabłoni wyhodowana przez Theodora Heinricha Otto Burchrdta, landsberskiego radcę i sadownika ok. 1840 roku. Historię renety przypomniał kilka lat temu Gorzowski Rynek Hurtowy z Ryszardem Broniszem na czele. Od tego czasu drzewka landsberskiej zostały posadzone przy gorzowskich przedszkolach, przekazane w prezencie naszym partnerom z niemieckiego Herfordu, sad jabłoni landsberskiej został utworzony przy Zespole Szkół Ogrodniczych, a samo jabłko już dwukrotnie stawało się bohaterem kulinarnych konkursów. Może nadszedł więc czas na świąteczne wykorzystanie naszej renety? Z tej okazji przygotowaliśmy przepisy na wigilijne potrawy udostępnione nam przez gorzowską restaurację „Pasja”. Poziom trudności wykonania tych smakołyków nie jest zbyt wysoki, więc mamy nadzieję, że zagoszczą one na świątecznych stołach gorzowian i być może staną się naszą tradycją. Okazją do zasmakowania w nich będzie Wigilia Narodów. Wśród takich przysmaków jak kutia, barszczyk, bliny, kulebiak i cepeliny pojawią się proponowane przez nas potrawy z landsberską. Ponieważ poszukiwania naszej renety w sklepach mogą okazać się skuteczne tylko dla najbardziej wytrwałych, podpowiadamy, że dobrym zamiennikiem mogą okazać się podobne odmiany jabłoni np. złota i szara reneta. Materiały promocyjne: Pięć miejskich billboardów, przepisy na stronie gorzow.pl, Facebook, ulotki z przepisami.

3. Ubieranie miejskiej choinki przez przedszkolaki 

7 GRUDNIA, godz. 10.00 – STARY RYNEK
Gorzowskie przedszkolaki ubiorą choinkę specjalnie przygotowanymi ozdobami. Akcję, w której weźmie udział około dwudziestu placówek przedszkolnych, po raz szósty przygotowały Przedszkola Miejskie nr 2 i nr 16. Choinka miejska – świerk srebrzysty 15 m – została zamontowana 1 grudnia. Na szczycie świerku zamontowano gwiazdkę LED-ową w kolorze ciepło-białym, pozostałą cześć drzewka udekorowano łańcuchem LED-owym w ilości 10.000 diod świetlnych w tym samym kolorze.

4. Wigilia Narodów – spotkania pokoleń
9 GRUDNIA, godz. 15.00 w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy. Impreza dofinansowana z budżetu miasta.

Gorzów to miasto, w którym osiedlili się ludzie różnych narodowości, m.in. Ukraińcy, Cyganie, Tatarzy i Łemkowie oraz ci którzy swoje korzenie mają na Kresach Wschodnich. Ideą wigilijnego spotkania jest ukazanie świątecznych zwyczajów poszczególnych kultur narodowych, przygotowanie i następnie degustowanie potraw wigilijnych. Każda z grup śpiewa tradycyjne kolędy oraz zastawia stół charakterystycznymi potrawami. Wraz z upływem lat ugruntował się trwały trzon uczestników złożony z Towarzystwa Miłośników Wilna, Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Miłośników Polesia, Stowarzyszenia Kultury Dąbrowieckiej z Dąbrówki Wielkopolskiej, Związku Litwinów w Szczecinie, Związku Ukraińców w Polsce oraz Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej w Gorzowie i Ługach. Są muzycznie i twórczo wspierani przez Cygański Teatr Muzyczny „Terno”, zespół górali czadeckich „Wichowianki” z Brzeźnicy, bośniacki zespół „Jutrzenka” z Kruszyna koło Bolesławca oraz chór prawosławny „Sotiria”. Kilkakrotnie na Wigilię przybywali również członkowie żydowskiej diaspory ze Szczecina, a także Tatarzy i Chińczycy pracujący w Gorzowie. W tym roku w ramach spotkań pokoleń dołączą do tego grona dzieci z Domu Dziecka, które wystąpią z kolędami, a smaki z przeszłości w postaci dań z renetą landsberską zaserwuje Biuro Promocji Miasta.

5. Wigilia Miejska
14 GRUDNIA, godz. 16.00 – STARY RYNEK. Organizator Ośrodek Sportu i Rekreacji, współpraca Wydział Kultury Urzędu Miasta
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wigilijnego stołu, na którym pojawią się tradycyjne potrawy. Ponadto na scenie zaprezentują się - Zespół Tańca Ludowego "Gorzowiacy", Orkiestra Dęta OSP Siedlice oraz Chór Cantabile.

6. Sylwester Miejski
31 GRUDNIA, godz. 22.30 – BULWAR ZACHODNI. Organizator – Ośrodek Sportu i Rekreacji. Gwiazdą tegorocznego Sylwestra będzie Patrycja Markowska, a o północy po wspólnym odliczaniu odbędzie się pokaz fajerwerków.

7. Wybrane imprezy o charakterze świątecznym przygotowane m.in. przez instytucje kultury: 6-8 grudnia: „Bajki-Mikołajki” w Teatrze

7 grudnia, godz. 19.00 „Dziadek do orzechów” w Filharmonii Gorzowskiej

9, 16, 23 grudnia (niedziele), godz. 15.00 - warsztaty "Tanie ozdabianie" w Muzeum

12 grudnia, godz. 17.00 "Muzyka na Boże Narodzenie" w Klubie Jedynka

13 grudnia, godz. 10.00 koncert "Na powitanie zimy" w Teatrze

16 grudnia, godz. 12.00
koncert familijny "Idą święta" w Filharmonii Gorzowskiej

16 grudnia, godz. 12.00 koncert charytatywny "Przystań - podziel się Wigilią" w Teatrze

19 grudnia, godz. 17.00 spotkanie "Jest w moim kraju zwyczaj..." w Klubie Jedynka

30 grudnia, godz. 15.00 „Kolęda płynie z wysokości” w Muzeum

31 grudnia, godz. 18.00 koncert w Filharmonii Gorzowskiej

31 grudnia, godz. 20.00
bal sylwestrowy dla seniorów w Miejskim Centrum Kultury

UM


5 grudnia 2012 20:57, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Jak załatwia się szczepienie poza kolejką?
"Jak załatwia się szczepienie poza kolejką?" - pyta w liście Czytelnik (dane do wiadomości redakcji). Po pierwszej w tym roku sesji ... <czytaj dalej>
Odpowiedź w sprawie zatrudniania kapelanów w szpitalach
Publikujemy Stanowisko Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej w sprawie raportu Anity Kucharskiej-Dziedzic o zatrudnianiu kapelanów w lubuskich szpitalach. Materiał ... <czytaj dalej>
Upaństwowienie szpitali? Samorząd mówi NIE!
Zarząd Województwa podjął stanowisko w sprawie planowanej restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. – Rząd w cieniu ... <czytaj dalej>
737 mln euro dla lubuskiego
Znamy już podział środków w ramach umowy partnerstwa na nową unijną perspektywę. Do regionów trafi 40 proc. tortu, czyli 28 ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Mała Gastronomia Bańbura-Błaszkiewicz Maria

ul. Przemysłowa 14 /15, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 41 59
branża: Bary <czytaj dalej>
Wójcik Mirosław Warzywa i Owoce

ul. PopławskiegoGorzów Wlkp.,
tel.
branża: Owoce, warzywa - detal <czytaj dalej>
"Studio Astro"

ul. Matejki 84, Gorzów Wlkp.
tel. 512 045 419
branża: Astrologia <czytaj dalej>

Jak załatwia się szczepienie poza kolejką?
"Jak załatwia się szczepienie poza kolejką?" - pyta w liście ... <czytaj dalej>
Co z tym bezrobociem?
Na koniec grudnia 2020 r. w powiatowych urzędach pracy województwa ... <czytaj dalej>
Inny Dzień Pamięci i Pojednania
Ostatni styczniowy weekend w Gorzowie minie pod hasłem Dnia Pamięci ... <czytaj dalej>
Spoczną w gorzowskiej katedrze
Jak informuje diecezja zielonogórsko-gorzowska, uroczystości pogrzebowe bp. bp. Adama Dyczkowskiego ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2021 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
O co ta polsko-polska burza?
Rok 2021 zaczął się narodowo-polskim huraganem, tajfunem, trzęsieniem ziemi, spowodowanym aferą szczepionkową. Aferą, w której nazwisko Janda odmieniane jest przez wszystkie możliwe przypadki, a ona sama również wyśmiewana przez aktora ... <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>
Lubisz ładnie mieszkać?
„Zielona ławeczka” czeka na Ciebie
Jest szansa na poprawę wyglądu podwórek i miejsc najbliższego otoczenia. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 3a.jpg
Hanna Kaup:
Celowe spalenie?
To auto z daleka zwróciło moją uwagę. Stało na poboczu ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Wyjątkowy jubileusz
W otoczeniu aniołów, przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Pokolenie mp3 – coraz więcej osób z niedosłuchem
Według Światowej Organizacji Zdrowia na niedosłuch i inne problemy ze ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Niepłodność – narastający problem
W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Do posiadania więcej ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_8756:
Pewnie są rodzicami wcześniaków lub lubią bawić się w lekarza. Czyli grupa zero <czytaj dalej>
Anonim_7445:
A pracownicy I LO zaszczepieni 25 stycznia w której grupie byli? <czytaj dalej>
Anonim_3282:
a co tam jest w środku w tych ruskich naleśnikach ???
<czytaj dalej>
Anonim_7746:
Może jakaś głębsza analiza, dlaczego w ZG 3 razy więcej niż w Gorzowie? I jakie to są oferty? <czytaj dalej>
Anonim_7795:
Nikt nie kwestionuje, że obywatele mają prawo do opieki religijnej "tam, gdzie się znajdują", ale dlaczego za to maja płacić szpitale, <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej