
Są piękne, dostojne i bardzo płochliwe. Można je spotkać nad rozlewiskami i to niedaleko Gorzowa.
Swoją nazwę systematyczną Ardea alba, czyli czapla biała zawdzięcza szwedzkiemu przyrodnikowi z Uppsali Karolowi Linneusowi. Jak podają źródła, od niedawna jest skrajnie nielicznym ptakiem lęgowym. Pierwszy przypadek gniazdowania w Polsce odkryto w 1997 r. nad Biebrzą, ale również w naszym województwie możemy obserwować te piękne ptaki. Ich lęgowiska stwierdzono w Słońsku. Tam też w Parku Narodowym „Ujście Warty” jest ich zimowisko.
Zobaczycie je również jak żerują na kanale Polka w okolicach Santoka. Czaple unikają miejsc ruchliwych, dlatego niełatwo je dostrzec. Każdy szmer powoduje, że natychmiast wzbijają się do lotu. Obserwację może ułatwić wał, za którym dobrze jest się schować. Pamiętajmy, że czapla biała podlega ścisłej ochronie gatunkowej.
Ten ptak wielkością dorównuje czapli siwej, ale jest od niej smuklejszy. Długość ciała waha się między 82 a 102 cm, rozpiętość skrzydeł: 140-170, waga od 700 do 1600 g.
Żywi się drobnymi rybami, żabami, skorupiakami i owadami. Poluje też na małe ssaki, ptaki, jaszczurki i owady.
Trudno podejść czaplę, gdy żeruje, ale jeszcze trudniej wytropić jej gniazda. Te buduje w koloniach z innymi gatunkami czapli. Umieszcza je zwykle w trzcinach. Składa od 2 do 5 bladoniebieskich jaj długości 60 mm, które wysiaduje oboje rodziców przez 25-26 dni. Po sześciu tygodniach od wyklucia pisklęta opuszczają gniazdo (
wg Wikipedia).
Jeśli nie uda się Wam zaobserwować czapli białej, z pewnością spotkacie na swojej drodze bociany, które wreszcie wróciły do gniazd. Wędrują też po polach za maszynami, które wykonują orkę. Na polach, ale z dala od ludzi, wciąż jeszcze przysiadają żurawie. Można też dostrzec pięknie upierzonego bażanta. Pamiętajcie, że ładniejsze osobniki w przyrodzie oznaczają rodzaj męski. Tak więc kolorowy bażant to będzie kogucik. No i nie zdziwcie się całym stadom łabędzi żerującym na polach. Ja spotkałam ponad 40 w jednym miejscu.
W przyrodzie zaczął się ożywiony ruch. Warto ją obserwować, bo jest piękna.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum.
Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ...
<czytaj dalej>Polska obszarem wysokiego ryzyka
Polska została zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka. Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli 21 marca.
W związku z powyższym, nie wprowadzono rozporządzenia odnośnie ...
<czytaj dalej>Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza.
List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ...
<czytaj dalej>Nie pałac, a budynek pasywny
Nieprawdziwe są informacje, że Urząd Marszałkowski buduje pałac za 80 mln zł. Budowa budynku pasywnego jest projektem kluczowym w Strategii ...
<czytaj dalej>