czwartek 4 marca 2021     Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Wyjątkowy jubileusz
eGorzowska - 10611_g3XU9gLA794LjIjpR2py.jpgW otoczeniu aniołów, przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem i rozmowami uczciliśmy 80. urodziny gorzowskiego artysty plastyka Jerzego Gąsiorka.

To był wyjątkowy Zapiecek. Pierwszy od wielu miesięcy. Wyjazdowy. Szefowa klubu Na Zapiecku Barbara Schroeder zaprosiła wąskie grono znajomych Jerzego Gąsiorka na spotkanie w Rybakowie. Tam, w śnieżnej aurze, przy ogniu z kominka, w otoczeniu aniołów i przy dźwiękach muzyki Marka Piechockiego, tortem, szampanem i rozmowami uczciliśmy 80. urodziny znanego nie tylko w Gorzowie artysty plastyka.

Zapieckowe spotkania zostały przerwane z powodu pandemii, jednakże tak ważna rocznica nie mogła pozostać bez echa, więc można było zrobić tylko jedno. Zorganizować je w wąskim, znanym artyście gronie, by złożyć mu życzenia, powspominać jego działalność i toczyć wielogodzinne rozmowy na tematy różne, ze szczególnym uwzględnieniem kondycji gorzowskiej kultury.

Zaczęło się w samo południe, dwa dni przed urodzinami jubilata. Do Rybakowa, gdzie swą ostoję ma szefowa Klubu na Zapiecku Barbara Schroeder (gościła tam niemal wszystkich przyjezdnych zapieckowiczów), w tajemnicy przed Jerzym Gąsiorkiem, który na hasło „benefis” dostaje – nomen omen – gęsiej skórki, przyjechali: dyr. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Sławomir Szenwald, poeta Adam Korzeniowski i pisząca te słowa.

Duchowo towarzyszyło nam małżeństwo: dziennikarka, dr Krystyna Kamińska oraz prezes gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich Ireneusz Krzysztof Szmidt, którzy zadzwonili z życzeniami, a także Marek Piechocki, którego muzyka ubarwiła spotkanie. A to zaczęło się lampką szampana i gratulacjami. Specjalne przygotowała gospodyni spotkania „Basia Sz.” Były też prezenty, a pośród nich grafika Ewy Korzeniowskiej, album „Anioły” radnej Marty Bejnar-Bejnarowicz czy pakiet książek z WiMBP.

Ponieważ jubilat od 2002 r. wydaje tomiki swoich wierszy, posłużyły nam do dyskusji na temat świata i jego zmienności. Rozmowy o tym, jak wyglądał przed laty, o przemijaniu i tym co się zmieniło, czego brak i jakim jest człowiek, przetykaliśmy cytatami wierszy. Wśród niespodzianek znalazło się wydanie Informatora Kulturalnego Województwa Gorzowskiego z roku 1980, a więc początków pracy Jerzego Gąsiorka w Biurze Wystaw Artystycznych i wspomnienie jednej z pierwszych wystaw „Dzieci tego świata”.
– Ta wystawa miała bardzo dużą frekwencję. Zaraz po Abakanowicz chyba najwięcej ludzi przyszło ją obejrzeć – mówił Gąsior.

Przeglądaliśmy również wydania „Pegaza Lubuskiego z lat 2006-7, notki z wydarzeń organizowanych na santockiej wieży czy wywiad Małgorzaty Dobrowolskiej z Gąsiorem „Wszyscy jesteśmy profanami”.

Towarzyszyło nam też wydawnictwo okazjonalne z 2011 r. „W Gorzowie na Zapiecku”, czyli gazetka wydana z okazji 10 rocznicy spotkań organizowanych przez Barbarę Schroeder. Wśród jej gości był również Jerzy Gąsiorek. Tu należy wspomnieć, że w tym roku minie 20 lat od kiedy nieprzerwanie klub działa w Gorzowie. To fenomen na skalę kraju, bo jeśli nawet Barbara Schroeder – po zakończeniu swojej pracy w piekarni „Chlebek” przy ul. Podmiejskiej Bocznej – otrzymywała niewielkie wsparcie w formie lokalu użyczonego dwa razy w miesiącu przez Zakład Utylizacji Odpadów, a później Inneko sp. z o.o., to gros ciężaru zawsze brała na swoje barki, choćby zapraszając do Rybakowa gości, którzy przyjeżdżali nierzadko z dalekich zakątków Polski. Tak było i tym razem, gdy z uwagi na brak miejsca do zorganizowania jubileuszu, zaprosiła na to szczególne wydarzenie do siebie.

Jak przystało na rocznicowe spotkanie z artystą, mówiliśmy o jego życiu, wspominaliśmy wydane książki, wywiady, a także pasje, w tym podróżniczo-rowerowe, które Jerzy realizował po przejściu na emeryturę.

Pysznie ugoszczeni przez Barbarę Schroeder, w zaokiennie zimowej atmosferze, przy cieple trzaskających polan, rozmawialiśmy, sycąc się tym szczególnym dniem, który – jak słusznie podsumował dyr. WiMBP Sławomir Szenwald – był pierwszym od czasu epidemicznego zamknięcia i  pozwolił nam poczuć dawną, wytęsknioną atmosferę kulturalnych spotkań.

Opuszczaliśmy gościnne Rybakowo po 19.00, gdy na leśnych drogach leżał jeszcze nieubity śnieg, a artysta – który zwykle niewiele mówi – wyraził szczere zadowolenie z takiej formy jubileuszu. I była to dla nas największa nagroda, bo zadowolić Jerzego Gąsiorka wcale nie jest łatwo, co wiedzą wszyscy, którzy go znają.

Jeszcze raz składamy Jubilatowi najlepsze życzenia zdrowia i by najkrócej ująć całą ich resztę, napiszę raz jeszcze: Jerzy, trwaj i twórz!

Tekst i foto Hanna Kaup


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
zapieckowy jubileusz, zdjęcie 1/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 2/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 3/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 4/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 5/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 6/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 7/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 8/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 9/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 10/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 11/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 12/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 13/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 14/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 15/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 16/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 17/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 18/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 19/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 20/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 21/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 22/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 23/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 24/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 25/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 26/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 27/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 28/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 29/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 30/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 31/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 32/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 33/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 34/35

zapieckowy jubileusz, zdjęcie 35/35


16 stycznia 2021 09:42, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


I jak się okazuje w każdym czasie można pokazać jak bardzo szanuje się talent i osobowość Pana Jurka, wspaniałego człowieka i niebywałego artystę.Podziwiam całość wyjazdowego ZAPIECKA i jego Gosci..Ze szczególnym uwzględnieniem Basi i Hani, nawet jutowe szaty nie ujęły urody..Szacunek dla JUBILATA i ORGANIZATORÓW..
Maria, 16.01.2021, 18:58, 82.147.53.90 ##

Nauczył mnie patrzenia na Sztukę, dał możliwość poznania wielu artystów - pomiędzy nimi Władysława Hasiora, co dla mnie ważne niezwykle.
Pozwolił klecić, podnobne swoim, anioły. Dziękuję!!!
Z.M.P.
Anonim_9991, 16.01.2021, 20:12, 81.190.165.126 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Budowlane Biuro Inżynierskie" Jerzy Ożóg

ul. Małopolska 12 m. 10, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 96 38
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
Małgorzata Smoleń Pośrednictwo Ubezpieczeniowe

ul. Walczaka 43 a l. 5, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 94 29
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>
"Skand" Zakład Usługowo-Handlowy Wacław Pankiewicz

ul. Matejki 12 b, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 37 19
branża: Narzędzia <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Andrzej Trzaskowski:
"Wie bist du?". Kto tak w Niemczech pyta? To tak bardziej z czytanki, po niemieckiemu. ;) <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Die Pacht to bogactwo. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
Dwóch gości kłóciło się nad jeziorem pod Berlinem o die Pacht. Musiałem ich godzić. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
My wiemy co w Niemczech ma wartość. <czytaj dalej>
Anonim_5386:
https://www.facebook.com/Uzdrowisko-Termalne-K%C5%82odawa-w-otulinie-Barlineckiego-Parku-Narodowego-101787998097422 <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej